Sestra Goretti v Praze

Sestra Maria Goretti z Indie se ve čtvrtek 13. prosince setká v Praze s dárci Centra zahraniční spolupráce.

Více...

Adventní výzva

Obdarujte o Vánocích nejen své blízké. Darujte pomoc i lidem s tělesným postižením.

Více...

25 let Adopce na dálku

Díky vaší pomoci mohlo získat vzdělání 32 tisíc potřebných dětí.
Děkujeme!

Chcete pomoci i Vy?

Nemocnice v Ugandě

K záchraně životů stačí docela málo. Zapojte se, prosíme, do sbírky pro Českou nemocnici v Ugandě.

Více...

Štafeta připomene české kořeny celosvětově významného svátku Corpus Domini

Štafeta připomene české kořeny celosvětově významného svátku Corpus Domini

Církevní svátek celosvětového významu, Corpus Domini, má své historické kořeny ve 13. století a nebylo by jej bez českého kněze Petra, který tehdy putoval z Prahy do italského Orvieta. Jeho cestu si každoročně připomínají tisíce českých a italských poutníků. Štafeta startuje zítra, v sobotu 3. června. V těchto dnech přijali poutníky na Arcibiskuptví pražském a na Staroměstské radnici.

Štafetová pouť Corpus - DominiKněz Petr putoval v roce 1263 z Prahy do Říma a během cesty byl svědkem eucharistického zázraku. Českému knězi z Prahy, který pochyboval proměně hostie v živého Krista, začala při bohoslužbě tato hostie krvácet. Krev se zachovala dodnes a je předmětem celosvětového katolického svátku Těla a krve Páně (Božího těla) – Corpus Domini. 

Štafetu organizuje společnost Sportify s.r.o., Arcidiecézní charita Praha a Arcibiskupství pražské za podpory mnoha českých měst a obcí. „Štafeta není sportovní, ale spíše kulturně-duchovní a společenská akce,“ vysvětluje Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha, „během let si akce získala podporu mnoha měst a obcí, jimiž štafeta prochází. Poutníky obvykle přijme starosta obce a ke štafetě se přidávají v každé etapě desítky i stovky místních lidí. V samotném Orivetu se pak poutníci účastní zdejších oslav svátku Božího Těla, které jsou tu velkolepě pojaté. Právě na tomto místě bych svátek Corpus Domini ve 13. století vyhlášen.“

Letošní jedenáctý ročník pouti byl zahájen ve čtvrtek 1. června 2017 oficiálním přijetím poutníků na Arcibiskupském paláci. V pátek 2. června je čeká audience na Staroměstské radnici.

V sobotu 3. června pak poutníci vyrážejí na cestu. Během 15 dnů urazí pěšky přibližně 500 km, zbylou část cesty projedou doprovodnými vozidly. Každý den se ke skupině přidávají místní lidé, děti i dospělí. Loni se tak štafety zúčastnilo přes dva tisíce lidí.

Cílem poutě je katedrála v italském Orvietu, která byla postavena na počest svátku Corpus Domini. Poutníci se zde zúčastní sváteční mše svaté a slavnostního průvodu k svátku Corpus Domini, který v roce 2017 připadá na neděli 18. června.

Myšlenka připomenout formou štafety cestu kněze Petra z Prahy do Říma v roce 1263, na základě které se dnes po celém světě slaví svátek Corpus Domini, vznikla v roce 2000, kdy byla Praha Evropským městem kultury. Štafetová pouť z Prahy do Orvieta proběhne letos již po jedenácté. Akci si vzalo za své město Praha, město Orvieto a mnoho obcí, jimiž štafeta prochází.

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371