Krajané z Ukrajiny slaví české Vánoce

 Krajané z Ukrajiny slaví české Vánoce

Na Vánoce se připravují i krajané z Ukrajiny, kteří se přesídlili zpět do Česka, odkud pocházejí jejich předci. Jsme rádi, že jim naše Charita může asistovat při integraci do naší společnosti. Za dva roky trvání projektu přišlo do Česka z Ukrajiny již více než 500 osob.

 Krajané z Ukrajiny slaví české VánoceKrajané jsou ubytování v zařízení Ministerstva vnitra v jižních Čechách, kde se po několik měsíců učí česky, hledají si bydlení a zaměstnání, rozhodují se, kam se přestěhují a následně začínají svůj nový samostatný život v naší republice. Jsou to lidé většinou v produktivním věku, kteří sem přijedou se svou rodinou, aby tu žili, pracovali, našli si přátele a začlenili se do společnosti.

Za dobu svého přípravného pobytu si krajané oživují vzpomínky na svoje kořeny a tradice. Doba adventu je tak pro Arcidiecézní charitu Praha velmi příhodná pro volnočasové aktivity tohoto druhu.

Advent jsme začali pletením adventních věnců. Jak advent pokročil, rodiče a jejich děti upekli vánoční perníčky. Děti bavilo vykrajování, dospělí pak odnášeli plechy do hotelové kuchyně.Krajané z Ukrajiny slaví české Vánoce

Příprava na Vánoce vrcholila. Krajané dostali za úkol vlastními silami za menší pomoci svých učitelek českého jazyka připravit vánoční besídku. A tak začali nacvičovat české koledy, hledat mezi sebou talenty, kteří by mohli něčím přispět do kulturního programu. Výsledkem byla česky zahraná scénka o narození Ježíše, Betlém. Tři hlavní moderátorky večera uváděly v češtině, ukrajinštině a ruštině, zaznělo mnoho originálních provedení koled i populárních vánočních písní, vystoupili ti, kteří měli co předvést. Besídky se zúčastnili i představitelé Ministerstva vnitra, vedení hotelu i Arcidiecézní charity Praha.

Mnoho z těchto krajanů v tomto čase skončilo svůj přípravný pobyt a rozjíždí se do všech koutů republiky, aby začali svůj nový život. Přejme jim i nám krásné Vánoce a šťastný nový rok.

Krajané z Ukrajiny slaví české VánoceKrajané z Ukrajiny slaví české Vánoce

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371