Uplynul rok od příjezdu prvních krajanů z Ukrajiny. Jejich integrace se daří

3. 3. 2016

Uplynul rok od příjezdu prvních krajanů z Ukrajiny. Jejich integrace se daří

Dnes, 3. března 2016, uplynul rok od příjezdu prvních krajanů z Ukrajiny. Česká republika tehdy přijala první skupinu lidí, kteří díky svým českým kořenům mohli natrvalo přesídlit do Česka. Česká vláda jim nabídla trvalý pobyt a také podporu při integraci. Tu krajanům poskytuje Arcidiecézní charita Praha. Jejich integrace se daří.

„Od března loňského roku přijelo přes 260 Ukrajinců s krajanskou vazbou na Českou republiku,“ informuje Luboš Kožíšek z Arcidiecézní charity Praha, „prakticky každý týden přijíždí další rodina nebo dvě. Zrovna v minulém týdnu přicestovali manželé s dvěma dětmi. Čtrnáctiletá dcera má vrozenou vadu páteře, a tak v těchto dnech řešíme kromě kroků spojených s integrací i vhodné kompenzační pomůcky a plánujeme rehabilitaci.“

Po svém příjezdu jsou krajané ubytováni v hotelu Ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou. V současné době jich zde bydlí osm desítek. Ostatní již našli trvalé bydlení a odstěhovali se za prací. Mířili nejčastěji do Tachova, Prahy, Plzně, Slavkova u Brna, Berouna a do dalších měst. Nabídky práce přicházejí Charitě od zaměstnavatelů ze všech koutů České republiky. „Převládají nabídky na pomocné dělnické pozice, práci ve skladech a průmyslových podnicích,“ popisuje Luboš Kožíšek pracovní uplatnění krajanů. Krajani s vyšší kvalifikací, mezi nimiž byli lékaři, právníci, daňový poradce nebo i vědecký pracovník, museli často slevit ze svých očekávání. Než nostrifikují a doplní své vzdělání a než zvládnou plynule český jazyk, musí pracovat na méně kvalifikovaných pozicích.

Podle zkušeností přijíždí většina krajanů s velkým očekáváním. Po několika týdnech může nastat zklamání, že věci nejdou tak rychle a přesně tak, jak si představovali. „Prožívají kulturní šok,“ míní Luboš Kožíšek. Pak začíná adaptace, krajané si zvykají na nové prostředí, kulturu a začínají plánovat konkrétněji svou budoucnost. Jejich začlenění do společnosti se daří; většina příchozích již našla nové zaměstnání, bydlení i přátele.

Jednou z ukrajinských rodin, která v Česku našla svůj nový domov, jsou Seršeňovi. Vitalij Seršeň pracuje ve slavkovské firmě Lico-S, která vyrábí a staví montované haly. Jeho žena našla práci ve výrobně salátů. Dcera chce pokračovat ve studiu. Ze začátku byl Vitalij Seršeň v práci nespokojený, měl větší očekávání. Z práce dokonce v jednu chvíli odešel. Za pár týdnů se ale vrátil a dnes si ani v nejmenším nestěžuje: „Našel jsem zaměstnání, s kterým jsem spokojen. Chlapi v práci mě vzali. Nemůžu mluvit za ně, ale myslím, že nemáme žádný problém. Doufal jsem, že se nám tady bude žít lépe než na Ukrajině. A jsem rád, že se to vyplnilo.“

Česká ambasáda na Ukrajině registruje stovky dalších žádostí o přesídlení. Zájem krajanů je velký, a tak je jisté, že Ukrajinci s českými kořeny budou přicházet i v průběhu celého letošního roku.

Související články

Přesídlení krajanů

29. 1. 2024

Do Česka přesídlili krajané z Ukrajiny, Ruska, Venezuely i Moldavska. Charita jim pomáhala s integrací

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 12. 2023

Charita se spolu s klienty chystá na Vánoce

Přesídlení krajanů

22. 8. 2023

Perla uprostřed válečného chaosu. Příběh ukrajinské rodiny s českými kořeny nás chytl za srdce

Přesídlení krajanů

19. 6. 2023

Zdravotní sestřička Hanna z Ukrajiny má české kořeny. Díky tomu bylo přestěhování do Česka snazší