V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

Svůj narozeninový den oslavila paní Růžena Tipplová tak, jak si přála – v kruhu svých přátel, ostatních obyvatel Domova a pracovníků Charity. „Paní Tipplová má stále dobrou náladu, ráda chodí na procházky a navštěvuje každý den kapli. Sama říká, že jí těch sto let uteklo jako voda,“ vypráví Alena Hanková, ředitelka Domova pro seniory kardinála Berana.

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny V pátek 8. prosince oslavila 100. narozeniny naše klientka paní Růžena Tipplová. Oslavu jsme začali mší svatou v kapli Domova pro seniory. Popřát paní Božence přišel prezident a ředitel Arcidiecézní charity Praha P. Stanislaw Gora a Jaroslav Němec i další hosté. Při slavnostním obědě nechyběl narozeninový dort ani přípitek.

Životní příběh paní Růženy Tipplové  

Paní Růžena Tipplová pochází z pěti dětí. Narodila se ve Václavicích nedaleko Náchoda. Maminka pečovala o děti a domácnost, tatínek pracoval v tkalcovně textilních fabrikantů Bartoňů z Dobenína.

Po absolvování obecné školy pracovala Boženka deset let v přádelně. V těchto letech patřila do společenství schonstattských sester a zvažovala o vstoupení do řádu. K tomu nedošlo, ale službě Církvi se dostala prostřednictvím Charity. Ta jí podpořila ve studiu ošetřovatelství. Paní Růžena pak pomáhala zakládat Charitu v Přelouči, v které pracovala jako zdravotní sestra. Když přišli k moci komunisté, přešla do státní služby, pracovala jako zdravotní sestra v OÚNZ v Jroměři. Protože však chodila pravidelně do kostela a hlásila se otevřeně k víře, začala mít s režimem potíže. Přátelé jí poradili, ať jde do Prahy, že tam se všechno ztratí.

Sehnala si tedy místo v Thomayerově nemocnici v Praze a přestěhovala se tam na ubytovnu. V Thomayerově nemocnici také potkala svého budoucího manžela, který tam pracoval jako údržbář. Vdala se v roce 1962, ve svých 45 letech, a z ubytovny se přestěhovala k manželovi do rodinného domku. Její velkou zálibou se stala zahrádka, měla skalku, jezírko a spoustu kytiček.

Před důchodem, do kterého odešla v 1974, ještě Růženka pracovala na plicním oddělení v Kateřinské ulici.

Potom s manželem prodali domek v Praze a koupili si menší domeček ve Cvrčovicích u Kladna. V roce 1998 Růženka ovdověla a zůstala v domečku sama, dál se starala o zahrádku a všechno si zařizovala. Později už jí to začalo zmáhat a cítila se osamělá, protože synovci a neteře bydleli daleko a neměl jí kdo pomáhat. V roce 2013 přivezla Růženku k nám do Domova její neteř, aby se podívala, a protože se jí v Mukařově líbilo, hned si podala žádost k přijetí. V létě 2015 pak nastoupila k nám do Domova pro seniory kardinála Berana na jednolůžkový pokoj. Paní Tipplová je v dobré kondici a má stále dobrou náladu.

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

 

 

Související články

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371