Indická cesta k důchodu a zdravotnímu pojištění

Indická cesta k důchodu a zdravotnímu pojištění

Prostřednictvím sítě 150 svépomocných skupinek jsme v průběhu uplynulého roku oslovili téměř dvě tisícovky lidí žijících na chudém indickém venkově. Seznámili jsme je s novými vládními programy sociálního a zdravotního zabezpečení, o nichž je povědomí zvláště na vesnicích pořád velmi malé. Jaké jsou výsledky našeho osvětového programu?

Ind, který dokáže vlastními silami ročně ušetřit 1 000 rupií (cca 333 Kč) na svůj starobní důchod, dostane po několika letech stejnou částku přidanou od centrální vlády, v některých svazových státech navíc přispěje i konkrétní stát. Umožňuje to vládní program Swavalamban (v překladu „soběstačnost“) fungující od roku 2009. Běžný chudý vesničan však o takové možnosti buď neví, nebo je pro něj žádost o zapojení do programu příliš byrokraticky složitá. Stát nedokáže informace srozumitelně předat cílové skupině. O odstranění informačních bariér sloužil právě náš projekt, který se prostřednictvím přednášek a konzultací obracel k lidem v šesti vesnicích v kraji Dakshina Kannada ve státě Karnátaka. Výsledky jsou následující:

  • 227 lidí se registrovalo v důchodovém programu Swavalamban
  • 738 lidí se registrovalo v programu zdravotního pojištění Janashree Bima Yojana
  • dalších 24 lidí si zažádalo o starobní důchod, 18 o vdovský, 10 o invalidní

„Výsledky projektu nejsou jen kvantitativní. Dopad spočívá hlavně v zlepšené schopnosti vyhledávat informace a efektivně je využívat,“ zdůrazňuje Natálie Podolcová z Centra zahraniční spolupráce. „Jednotlivé vládní programy se můžou měnit, schopnost lidí orientovat se v nich a vyhledávat informace zůstává.“

Více o aktivitách projektu se můžete dočíst na našich webových stránkách.
Děkujeme dárcům, díky nimž se projekt uskutečnil, za vaši podporu.

Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371