Nové počítače v indické Jayapuře

Nové počítače v indické Jayapuře

Vesnička Jayapura na jihoindickém venkově zažila rozruch – v místní škole se historicky poprvé objevily počítače. Stalo se tak díky projektu Charity Praha. Tento projekt se právě přehoupl do své druhé poloviny. Co se v jeho rámci podařilo a co Jayapuru ještě čeká? 

Arcidiecézní charita Praha zakoupila 5 stolních počítačů společně s potřebným nábytkem, tiskárnou a záložním zdrojem energie. Ten vzbuzuje ve vesnici největší údiv. Díky němu počítače totiž fungují nepřetržitě, i navzdory výpadkům elektřiny.

354 žáků místní školy má tak už od října osnovy rozšířené o výuku počítačů a angličtiny. Kromě běžných hodin jsou jim počítače k dispozici i během odpolední a víkendů, individuální péče a speciální hodiny jsou věnovány nejslabším žákům.

Vedle školy se v rámci projektu modernizuje i blízký internát. Zatím se podařilo vybudovat dvě nové toalety a koupelny. Další plánovaný krok je nákup matrací, povlečení, skříní a kuchyňského náčiní. Toto vše by mělo na děti čekat v novém školním roce, který v Indii začíná v červnu.

Hlavní část financí pro tento projekt pochází od českých dárců. Řádové sestry, které mají projekt na starosti, pod vedením sestry Ivy Fernandes však uspěly i u místních dárců. Od soukromé firmy se jim podařilo získat 3 použité počítače a v současnosti vyjednávají s podnikateli o možnosti zřízení anglické knihovničky pro žáky. Více o koordinátorce projektu, sestře Ivy, se můžete dozvědět v našem únorovém Bulletinu:

Více o aktivitách v Jayapuře najdete v sekci probíhající projekty v Indii.

Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371