Konstrukce a vybavení mateřské školy a dětského hřiště

 

Středisko Dharma Jyothi Social Centre (DHA) pracuje s dětmi předškolního věku již řadu let. Donedávna však nemělo vlastní prostory, a tak se 90 dětí tísnilo v části haly, která byla primárně určena pro jiné účely – pro pořádání přednášek v rámci komunitních programů, setkávání s rodiči, kulturní programy a zdravotní prohlídky podporovaných dětí. Proto jsme se rozhodli podpořit projekt výstavby mateřské školy, aby nejmenší děti měly svůj vlastní prostor, speciálně určený a vybavený jen pro ně.

Konzultace sester se stavebníkyMateřským školám se v Indii běžně říká Kindergarten. Dělí se na dva hlavní stupně – nižší a vyšší. Do LKG – lower (junior) kindergarten chodí nejčastěji děti ve věku čtyř let. UKG - upper (senior) kindergarten jsou pak pro pětileté děti. Často zde bývají ještě tzv. „hrací skupinky“, v našem termínu jesle, kam chodí děti většinou ve věku dvou a tří let. V malých školkách či v zařízeních méně vybavených jsou samozřejmě všechny skupinky pohromadě. V některých případech se jedná pouze o místnost vedle běžných tříd na základní škole, kam je starší sourozenci ráno přivedou a kde si děti předškolního věku společně hrají. 

Proč jsou mateřské školy důležité i v Indii? 

  • V případě, že oba rodiče pracují nebo se snaží najít zaměstnání, mají vyřešen problém s hlídáním nejmenších dětí. Ne vždy totiž mohou pomoci prarodiče či starší sourozenci, jak je to v indické společnosti běžné. Starším dětem tak může naopak odpadnout povinnost se o své mladší sourozence starat celý den a mohou se tak sami věnovat studiu.
  • Děti doma často trpí podvýživou či nedostatečnou a nesprávnou stravou. V mateřských školách je zajištěno zdravé a vhodně složené jídlo pro nejmenší. Tato praxe se bohužel neuplatňuje ve všech MŠ, ale ta v DHA bude kvalitní stravu poskytovat.
  • Rodičovská péče je často v důsledku chudoby, ale někdy i kvůli problémům s alkoholem, zanedbávána. Děti, především pak malé holčičky, jsou mnohdy vystavovány traumatizujícím zážitkům včetně domácího násilí.
  • MŠ může často nabídnout lepší podmínky pro psychomotorický vývoj dítěte - ve smyslu kvalitnějšího vybavení školy, pomůcek, aktivních her. Děti se tak učí abecedu, číslice nebo říkanky pro ně zábavnou a hravou formou.
  • Práce s malými dětmi v MŠ vede k jejich všeobecnému rozvoji, děti jsou pak lépe připraveny na výuku na základní škole.
  • V MŠ je zajištěna hygiena i kvalitní prostředí, což bohužel mnoho indických domácností nabídnout nemůže. 

“Mateřská škola je velká příležitost pro budoucí rozvoj dítěte.“

Popis  realizace projektu:Dekorace interiéru

Projekt byl odstartován na konci roku 2009 a podle původního plánu měla školka stát do roku a tří měsíců. Největší překážkou v realizaci se ukázaly být úřady, které způsobily zdržení výstavby o celý rok. Stavební povolení se podařilo získat až v lednu 2011, mezitím došlo ke zvýšení cen stavebních materiálů. DHA byla nucena shánět kromě naší podpory další dofinancování, vyšší ceny projekt předražily v prepočtu až o 400 000 Kč. Jelikož však větší část rozpočtu, příspěvek Charity Praha, již byl na účtu DHA, entuziasmus nechyběl, a dofinancování se podařilo zabezpečit díky kongregaci sester SRA. Dva a půl roku po odstartování projektu se tak Mangalore může chlubit krásnou novou školkou pro 150 malých předškoláků.

Zapojte se 

Pokud vás tento projekt zaujal a rádi byste podpořili další obdobné projekty, můžete přispět finančním darem v jakékoli výši na náš účet číslo 749011/0100 (Komerční banka), variabilní symbol 20960 (Vzdělávání). Děkujeme.

Poděkování 

Děkujeme všem, kteří přispěli na naši rozvojovou spolupráci, ať již jednorázovým finančním darem nebo podporou konkrétního dítěte ve studiu. Díky vaší pomoci mohl být realizován tento i další rozvojové projekty. 

Přečtěte si další zajímavosti a aktuální informace z realizovaných projektů v Indii!

Příprava stavebního materiáluProces stavbyZařizování nábytkemDokončená školaSlavnostní inauguraceProbíhající výukaDěti při hřeNové hřiště

Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371