Zdravotní péče pro ugandské děti v programu Adopce na dálku®

Zdravotní péče pro ugandské děti v programu Adopce na dálku®

Program Adopce na dálku® dává potřebným dětem nejen příležitost získat vzdělání, ale také jistotu kvalitní zdravotní péče. V Ugandě v kraji Mukono slouží dětem charitní Nemocnice sv. Karla Lwangy. Jak je zajištěna péče v jiných oblastech Ugandy pro ostatní podporované děti? Odpovídá dobrovolnice Martina Voháňková.

Podpora při úhradě výdajů na léčení je nedílnou součástí programu Adopce na dálku®, protože ovlivňuje studijní výsledky dětí. V Nebbi spolupracujeme s vybranými zdravotními středisky, u kterých jsme ověřili, že dokáží poskytovat kvalitní léčbu. To není v Ugandě vždy samozřejmostí. Mnoho klinik, často bohužel vládních, trpí chronickým nedostatkem léků i kvalifikovaných lékařů.

Vybrané kliniky poskytují dětem bezplatně potřebné léky a ošetření na základě předložení identifikační kartičky. Tyto výlohy následně Caritas Nebbi (místní partnerská organizace Charity Praha) každý měsíc klinikám proplácí. Díky českým dárcům tak mají děti přístup nejen ke vzdělání, ale i ke kvalitní zdravotní péči.

Před pár týdny jsem se setkala s Jeptherem, jedním ze stovek školáků podporovaných dárci v Česku. Během období sucha se podobně jako několik jeho spolužáků v důsledku všudypřítomného prachu potýká s oční infekcí. „Otok vždy na pár dní zmizí, ale většinou se každý týden objeví znovu a oko začne svědit, takže při čtení vidím mlhu,“ svěřil se mi jedenáctiletý Jepther. Díky péči lékařů z kliniky Juliana se brzy podaří infekci vyléčit.

Martina Voháňková, dobrovolnice Charity Praha v Nebbi

Více o zkušenostech z Ugandy na blogu http://matyinuganda.blog.cz/

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371