Přístup k čisté vodě je základní lidskou potřebou, která v Ugandě zdaleka není samozřejmostí. Díky štědrosti českých dárců se ale situace v několika ugandských komunitách žijících kolem Viktoriina jezera mění k lepšímu.
Nově vybudovaných 10 studní s pitnou vodou usnadní život více než 8 000 lidem. Studny byly umístěny strategicky s ohledem na dostupnost podzemní vody a maximální dosah pro co nejvíce lidí. „Čistou vodu může nyní využívat 1 350 domácností a 4 školy,“ upřesňuje vedoucí charitní ugandské mise Grace Mboizi. Celkové náklady na projekt dosáhly 1,6 milionů korun.
Jedna z nových studní se nachází ve vesnici Lugasa. Její starosta zdůraznil důležitost nového zdroje pitné vody: „Lugasa je vesnice, která má více než 1000 obyvatel a která měla ještě donedávna pouze jeden zdroj pitné vody, vzdálený 1,5 km od vesnice. Zvláště v období dešťů byl k němu obtížný přístup.“
Starosta vesnice Masaba vyjádřil poděkování: „Jsme moc vděční za tuto pomoc naší komunitě. Vyvrtání studny vyřeší mnoho problémů – docházení dlouhých vzdáleností, nutnost přecházet riziková místa, nemoci způsobené pitím znečištěné vody.“
Právě nemoci způsobené kontaminovanou vodou jsou v Ugandě problémem jak u dětí, tak u dospělé populace. Gastrointestinální onemocnění mívají nezřídka tragické následky. Odhaduje se, že přibližně polovina Uganďanů nemá přístup k pitné vodě. Zdravotní problémy způsobují absenci dětí ve školách a negativně ovlivňují i produktivitu práce.
Starost o vodu v Ugandě většinou připadá na děti, dívky a ženy. Pokud žijí na venkově, stráví každý den nošením vody i několik hodin. Mnohdy provází cesty za vodou s objemnými plastovými kanystry na hlavě i nepříjemná rizika, jak upozorňuje Grace Mboizi: „Ženy jsou vystaveny riziku napadení a znásilnění.“
Arcidiecézní charita Praha vnímá zajištění přístupu k čisté vodě jako dlouhodobou prioritu. V roce 2021 vybudovala 15 studní a v roce 2023-2024 na tento projekt navázala dalšími 10. Charita tak rozšiřuje síť vodních zdrojů v oblasti a pomáhá zlepšovat životy tisíců Uganďanů.
Základní škola BULONDO (ostrov Buvuma)
Studna stojí na pozemku místní školy, kterou navštěvuje 600 studentů. Pro vodu chodí i obyvatelé 80 domků v okolí školy.
Vesnice NAMUNYOLO (ostrov Buvuma)
Vodu z vrtaného vrtu získává přibližně 120 domácností vesnice Namunyolo, která leží na ostrově Buvuma.
Vesnice GALAMU (ostrov Buvuma)
Slumovou zástavbu vesnice Galamu obývají převážně rybáři. Dříve využívali kontaminovanou vodu z Viktoriina jezera. Novou studnu užívá 100 domácností.
Základní škola NTUNDA
Vrt byl umístěn na pozemek školy, kam dochází 620 dětí. Zdrojem vody je nyní i pro 62 domácností v okolí.
Vesnice BUJATA / NYENGA
Studnu využívá 300 domácností, které dříve chodily pro vodu k velmi vzdálenému a znečištěnému zdroji vody.
Vesnice BUYANIRWA
Vodu z vrtané studny získalo přibližně 100 domácností.
Základní škola KYEBANDO
Škola, kterou navštěvuje bezmála 1000 žáků, neměla doposud bezpečný zdroj vody. V blízkosti školy žije 80 domácností.
Vesnice LUGASA
Z nového vodního zdroje se těší 250 domácností i děti z místní školy.
Vesnice KYAMPOLOGOMA
V této vesnici žije 80 rodin a stejně jako v předchozích obcích žije řada „adoptovaných“ dětí, jejichž vzdělání podporují čeští dárci.
Vesnice KALEGA / MASAABA
Z vrtu má užitek kolem 180 domácností. Ve všech zmíněných venkovských oblastech žije velká část lidí pod hranicí chudoby.
Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.
Číslo účtu:
749011/0100
Variabilní symbol:
20 200
Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.
Děkujeme, že chcete pomáhat!