Což takhle dát si špenát ze Solwezi?

3. 8. 2016

Což takhle dát si špenát ze Solwezi?

Prodej rajčat, sušených ryb, dřevěného uhlí, použitého oblečení, pěstování zeleniny nebo smažení sladkých koblížků pro kolemjdoucí na tržišti. I tak se dá začít s podnikáním. Třicet rodin v Zambii získalo nový zdroj obživy díky drobné finanční půjčce. Jednou z nich je paní Violet Kapiololo.

Na začátku letošního roku jsme v zambijském Solwezi zahájili projekt drobných finančních půjček rodičům dětí zařazených do Adopce na dálku®. Jednou z nich je paní Violet Kapiololo, vdova starající se o devět dětí. Do projektu se aktivně zapojila na začátku února:

“Když se mi naskytla tato možnost, neváhala jsem. Starám se o devět dětí, jsou to má vnoučata, tři z nich ještě nechodí do školy. Protože vlastním pozemek velký asi 50 krát 50 metrů, rozhodla jsem se, že zkusím pěstovat zeleninu na prodej. Zasela jsem a starší vnoučata mi ve volném čase pomáhala se zavlažováním a pletím. Od lidí, kteří chovají drůbež, jsem nakoupila hnojivo. Bylo pro mě dost obtížné vše dopravit na náš pozemek, který se nachází ve čtvrti Kandemba, v jiné části Solwezi. Také cena postřiku proti škůdcům vzrostla. Ale vytrvala jsem a po více než třech měsících jsem začala s prodejem zeleniny ženám z okolí, které ji pak prodávají na místním tržišti. Já sama stánek na tržišti nemám. Z výdělku jsem nakoupila potraviny, mýdlo, stolní olej a nové oblečení pro děti. Zároveň se mi podařilo splatit již 90 % půjčky. Naše situace se viditelně zlepšila.“

Zdražuje se. Lidem se daří hůře

“Poskytnutím drobné finanční půjčky rodinám jsme reagovali na zhoršující se ekonomickou situaci v Zambii, která se projevila vysokou devalvací zambijské měny vůči dolaru v průběhu minulého roku (vice než 60%) a následným zdražováním téměř všeho, zejména potravin. Již rok se potýkáme také s každodenními dlouhými výpadky elektřiny,” říká Aleš Vacek, zástupce Arcidiecézní charity Praha v Zambii.

Raději od Charity než od banky

Podle Aleše Vacka je o půjčky s nízkým úrokem velký zájem, proto musela být stanovena kritéria, aby se pomoc dostala těm nejpotřebnějším. Přednost měly mnohočetné rodiny s pěti a více dětmi, rodiny s velmi nízkým nebo žádným příjmem a rodiny zapojené do Adopce na dálku®, které aktivně spolupracují na dalších aktivitách, jako jsou vzdělávací přednášky a podobně. Do první fáze je zapojeno 30 rodin a doba splatnosti půjčky je šest měsíců.

„Bankovní půjčky zde samozřejmě existují,“ vysvětluje Vacek, „podmínkou je však nejen bankovní účet žadatele, ale také schopnost prokázat se pravidelným příjmem, zaplacenými účty za elektřinu, vodu, pojištěním majetku nebo proti úmrtí, v neposlední řadě doporučením od zaměstnavatele. Když se k tomu přidá 30 40% úrok, půjčit si peníze je pro tyto rodiny prakticky nemožné.”

Související články

uganda

22. 11. 2024

Darujte vánoční dárek pro lepší spánek chudých dětí v Ugandě

Aktuálně z Běloruska

12. 11. 2024

„Nikdy bych to nezvládla sama!“ Anita z Běloruska děkuje českým dárcům za pomoc

Aktuálně z Ugandy

11. 11. 2024

Z programu Adopce na dálku® v Ugandě vzešlo patnáct nových duchovních

kozy uganda mimořádné platby Aktuálně z Ugandy

8. 11. 2024

39 chudých ugandských rodin získalo nový zdroj obživy