Osprchovat se, vyprat si oblečení, zahřát se a dostat teplý čaj a polévku. To vše spolu s komplexní sociální pomocí mohou lidé bez domova díky Tříkrálové sbírce v nymburském nízkoprahovém denním centru Židle svatého Mikuláše. Centrum, které letos oslaví 10 let od svého založení, je jedinou službou svého druhu v regionu.
Farní charita Nymburk provozuje centrum pro lidi bez domova v objektu, který místní farnosti věnoval štědrý dárce pro charitní účely. „Máme tu sprchu, toaletu, menší místnost se stoly a židlemi, kde si lidé mohou odpočinout a dát si teplý čaj nebo polévku. Přímo v objektu je i charitní obchůdek se zásobou oblečení a potravin,“ popisuje zázemí nízkoprahového denního centra Jiřina Červená z Farní charity Nymburk.
Centrum je otevřeno denně od 8 do 15 hodin, ročně ho navštíví více než stovka lidí v nouzi a zejména v zimních měsících je vytížené. „Teď v tomto období čeká ráno na otevření deset, dvanáct lidí, kteří by se jinak neměli kde zahřát, umýt se a vyprat si oblečení,“ dodává. Právě v zimě je služba nejdůležitější. Před dvěma lety na Nymbursku umrzl člověk bez domova.
Díky Tříkrálové sbírce se daří centrum postupně vylepšovat, aby mohlo lépe sloužit lidem v nouzi. „Z loňského výtěžku jsme pořídili pračku se sušičkou, loni akumulační nádrže na topnou vodu a předloni kotel. Letos nám sbírka pomůže dokončit rekonstrukci topného systému. Očekáváme, že to přinese významné snížení nákladů na vytápění,“ vysvětluje Červená.
Příběhy lidí, kteří do centra přicházejí, jsou různé. „Ne všichni, jak si mnozí myslí, jsou závislí na alkoholu nebo drogách. Často se na ulici ocitnou kvůli rozpadu rodiny nebo ztrátě práce,“ vysvětluje Červená
Někteří dokáží přijmout jen základní pomoc k udržení důstojného života. Mají kde provést hygienu, dostanou čisté oblečení, nehladoví a nemrznou. Nejsou díky tomu úplně vyčleněni z běžného společenského kontaktu. Jsou ale i tací, kteří mají silnou vůli svou situaci změnit. S těmi pak sociální pracovnice vytváří individuální plán podpory zahrnující oblasti bydlení, zaměstnání, zdraví i dluhového poradenství.
„Měli jsme tu například člověka, který sice bydlel ve squatu, ale pracoval a během té doby si dokázal zaplatit insolvenci svou i své manželky. Pak se vrátil do běžného života,“ vzpomíná Červená. „Jeden z našich bývalých klientů dokonce nyní pracuje v Charitě Mělník. Občas se u nás zastaví a vypráví, jak se mu daří.“
Nedávno centrum navštívila další bývalá klientka. „Když k nám poprvé přišla, byla v těžké situaci – čekala miminko, byla závislá na drogách, neměla bydlení a přespávala v parku u řeky. Pomohli jsme jí najít místo v azylovém domě. Nedávno se za námi přijela pochlubit svým krásným, zdravým miminkem,“ říká s úsměvem Jiřina Červená. „Takové příběhy jsou pro nás velkým povzbuzením.“
Roční náklady na provoz centra činí 1,4 milionu korun. Dotace přitom nepokryje celou částku. „Nepřemýšlíme tím způsobem, že bychom poskytovali službu jen do míry dotace. To je zásadní rozdíl od státních zařízení. Nás zajímá především člověk v nouzi a jeho potřeby. Pokud je to v našich silách, pomůžeme. Poté až řešíme financování,“ vysvětluje Jiřina Červená.
Za vznikem centra stojí příběh velké odvahy. „Nízkoprahové denní centrum vybudovala ředitelka Farní charity Nymburk Hanka Nehybová. Měla ideu a tu uvedla v život, i když pro to neměla prostředky,“ vypráví s obdivem Červená. „Její vůle pomoci těm nešťastným lidem najít opět lidskou důstojnost byla obrovská. Za to jí patří nesmírný obdiv.“
K lidem, na něž se společnost často dívá skrz prsty, přistupují v Charitě s přijetím a laskavostí. „Charita je obrazem církve – když máte v životě na prvním místě Pána Boha, ani jinak jednat nemůžete,“ uzavírá Jiřina Červená.
Foto: Pracovnice Farní charity Nymburk Markéta Štolová a Jitka Skalníková v Nízkoprahovém denním centru Židle sv. Mikuláše. Archiv Farní charity Nymburk
Tříkrálová sbírka na Nymbursku
Do letošní Tříkrálové sbírky v Nymburce se zapojilo na 100 dobrovolníků, kteří koledovali v Nymburce a osmi okolních obcích. Slavnostní program vyvrcholil 6. ledna v kostele sv. Jiljí bohoslužbou slova, po níž se vydal tříkrálový průvod do centra města, kde Městské kulturní centrum připravilo koledníkům i návštěvníkům mimořádný zážitek – koncert Pražské mobilní zvonohry, unikátního nástroje s 57 zvony různých velikostí a tónů. Slavnost zakončilo tradiční zhasnutí vánočního stromu na znamení konce Vánoc.
Díky štědrosti dárců se na Nymbursku podařilo vybrat přes 110 tisíc korun. Všem dárcům děkujeme! Přispět je stále možné online na www.trikralovasbirka.cz.