Chudoba neznamená jen nedostatek, ale také vyloučení ze „spořádané“ společnosti, opuštěnost, osamění. Světový den chudých, který ustanovil papež František a který letos připadá na neděli 18. listopadu, je pro nás příležitostí slyšet „volání“ chudých a dát jim najevo svůj lidský zájem a nabídnout pomoc.
Ve svém poselství k letošnímu Světovému dni chudých se papež inspiroval slovy žalmisty: „Hle, ubožák zavolal a Hospodin slyšel“ (Ž 34,7), neboť tento žalm dnes umožňuje i nám, abychom pochopili, kdo jsou skuteční chudí, tedy ti, ke kterým máme obrátit svůj pohled, naslouchat jejich volání a poznat jejich potřeby. Důležité je poselství, že Pán naslouchá chudým, kteří k němu volají, a je dobrý k těm, kteří, se srdcem sklíčeným smutkem, samotou a vyloučením, u něj hledají útočiště. Naslouchá všem, jejichž důstojnost je pošlapávána, kteří jsou pronásledováni jménem falešné spravedlnosti, utlačováni politickými systémy nehodnými toho jména a vystrašeni násilím. Z této modlitby vysvítá především pocit odevzdanosti a důvěry v Otce naslouchajícího a přijímajícího. Papež zdůraznil z žalmu tři slovesa, která charakterizují postoj chudého a jeho vztah k Bohu:
Papež zdůrazňuje, že podmíněnost chudobou se nedá vystihnout jedním slovem, ale stává se křikem, který proniká nebesa a dochází k Bohu. A právě u příležitosti tohoto Dne jsme voláni k vážnému zpytování svědomí, abychom poznali, zda opravdu jsme schopni naslouchat chudým a zachytit jejich hlas.
2. Odpovědět
Hospodin naslouchá křiku chudého a také odpovídá na jeho situaci svoji plnou účastí lásky. Proto by se i starostlivost věřících neměla omezit jen na formu asistence, ale zároveň by měla být onou „láskyplnou pozorností“, která ctí druhého jako osobu a hledá jeho dobro.
3. Osvobodit
Bůh vstupuje do vězení chudoby a chudý v Bibli žije s jistotou, že Bůh zasáhne v jeho prospěch, aby mu navrátil důstojnost. Proto papež František připomíná slova své apoštolské exhortace Evangelii gaudium, že „Každý křesťan a každé společenství je povoláno být nástrojem Božím k osvobozování a k podpoře chudých, aby se mohli plně integrovat do společnosti. To předpokládá, že budeme chápaví a budeme pozorně naslouchat prosbám chudých a poskytovat jim pomoc“ (čl. 187).
Papež František vybízí k tomu, abychom tento světový den přijali jako pozvání k naplnění slov žalmu: „Chudí se najedí do sytosti“ (Ž 22,27). Víme, že v jeruzalémském chrámě po obětním rituálu následovala hostina. V mnoha diecézích se toto stalo praxí, která v loňském roce obohatila oslavu prvního Světového dne chudých. Mnozí se setkali s vroucím přijetím v domě, zakusili radost ze svátečního jídla a poznali solidaritu těch, kteří se prostým a bratrským způsobem rozhodli sdílet svůj stůl. Přál bych si, aby také letos a v budoucnu byl tento den slaven ve znamení radosti ze znovunalezené schopnosti být spolu. Společně se v komunitě modlit a sdílet nedělní oběd.
Poselství Svatého otce Františka ke druhému Světovému dni chudých
K papežovu poselství se připojuje také Charita Česká republika. „Naši pracovníci a dobrovolníci se snaží podle této výzvy jednat. Chudým a vyloučeným lidem jsme nablízku, abychom je vyslechli, porozuměli jejich trápení a pomohli nalézt cestu, jak změnit jejich nepříznivý osud,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.
S chudými lidmi a lidmi na okraji pracuje Charita, která tvoří síť zařízení, v řadě míst České republiky. Charita provozuje také služby v terénu, kde lidi na okraji vyhledává a nabízí jim nejen odbornou pomoc, ale i láskyplnou pozornost.
Zdroj: cirkev.cz, charita.cz
Foto: Tiskové středisko Svatého stolce