Před rokem, 24. února 2022, začala rusko-ukrajinská válka, která spustila migrační vlnu mířící i do České republiky. Do pomoci uprchlíkům se zapojily Charity v pražské arcidiecézi.
Katastrofa, která se vymyká svým rozměrem, uvrhla mnoho lidí do těžké humanitární situace. „Pro Charitu to bylo jedno z nejnáročnějších období. I v krátkém čase se nám ale podařilo zorganizovat rozsáhlou a komplexní pomoc,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.
„Z krytu jsme se hladoví vydali nakoupit. Když jsme stáli u pokladny, začalo bombardování. Utíkali jsme bez jídla a byli rádi, že žijeme.“
44letá Julie, maminka dvou malých dětí
První fáze pomoci se zaměřila na zajištění základních potřeb – jídla, ubytování, léků či lékařské péče. Charity v pražské arcidiecézi poskytly potravinovou pomoc více než 18 tisícům a ubytování více než 3 tisícům uprchlíků.
Pomáhají dětem vyrovnat se s prožitými traumaty
V dalších fázích nabízely Charity psychologickou pomoc a organizovaly komunitní a adaptační aktivity i výuku českého jazyka. Jejich cílem bylo podpořit Ukrajince v integraci do české společnosti, pomoci dětem se vstupem do nového vzdělávacího systému a jejich rodičům na trh práce.
„Nejhorší bylo, když kolem našeho auta proletěla raketa.“
vzpomínka jedenáctiletého Matveje na útěk z Ukrajiny
V komunitních centrech a adaptačních skupinách se děti vyrovnávaly s tím, co zažily. „Z Lega stavěly kryty, nemocnice, pastelkami pak kreslily vojáky a tanky. Vyprávěly si, co dělají jejich tatínkové, kteří na Ukrajině zůstali,“ říká dětská psycholožka Alexandra, která se dětem věnovala.
Jedním z prvních integračních projektů v Praze bylo Komunitní centrum Slunečnice, které Arcidiecézní charita Praha otevřela ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Centrum našlo zázemí v kostele sv. Vojtěcha v Praze 6, který je součástí Arcibiskupského kněžského semináře. Později vzniklo pět dětských skupin a Komunitní centrum sv. Anežky.
80 nových pracovníků a stovky dobrovolníků
Pomoci migrantům a uprchlíkům se Arcidiecézní charita Praha věnuje více než 20 let. „Uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině vyžadovala zapojení celé organizace a přijetí 80 nových pracovníků napříč profesemi – psychologů, sociálních pracovníků, pedagogů, tlumočníků, koordinátorů, administrativních pracovníků, ale i lékaře či kněze. Nezastupitelnou roli měly stovky dobrovolníků a tisíce ochotných dárců,“ vyjmenovává Jaroslav Němec. „Všechno, co pro lidi z Ukrajiny děláme, přibylo k naší běžné práci. Pomoc pro naše občany, kteří se ocitají v nouzi, jsme nesnížili, spíše naopak.“
„Chtěl bych vám poděkovat za tu výjimečnou solidaritu a pomoc, kterou poskytujete Ukrajině a našim uprchlíkům. Vím, s jakým nasazením váš tým pracuje, abyste pomohli Ukrajincům, kteří nejsou pracovní migranti, ale kteří utíkají před válkou, aby zachránili svůj život.“
Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis
Sociální i duchovní pomoc pokračují
Ani rok po začátku tragických událostí na Ukrajině pomoc Charity nekončí. „Věnujeme se nadále odborné sociální pomoci uprchlíkům, kteří patří k nejzranitelnějším skupinám. V našich ubytovnách a bytech ubytováváme na 300 osob, pokračují také adaptační skupiny,“ vyjmenovává Jaroslav Němec.
Charita nezapomíná ani na duchovní péči. Každou neděli od 9 hodin je v charitním kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána slavena Řeckokatolická ukrajinská liturgie.
jsme poskytli jednorázovou nebo dlouhodobou pomoc.
jsme poskytli potravinovou pomoc.
jsme zajistili ubytování.
jsme poskytli odborné sociální či právní poradenství.
jsme poskytli psychologickou podporu.
jsme poskytli duchovní podporu.
jsme pomohli při hledání zaměstnání.
jsme zapojili do adaptačních a integračních aktivit.
Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.
Číslo účtu:
749986/5500
Variabilní symbol:
43
Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.
Děkujeme, že chcete pomáhat!