Tři roky uplynuly od začátku rusko-ukrajinské války, která přivedla do České republiky statisíce lidí hledajících bezpečí. Arcidiecézní charita Praha se od prvních dnů stala klíčovou organizací poskytující komplexní podporu uprchlíkům v hlavním městě a okolí. Z původně živelné pomoci se postupně vyvinul propracovaný systém, který dnes pomáhá více než 15 tisícům lidí ročně.
„Pracujeme se zranitelnými skupinami. Válka umocnila jejich bolesti a u některých byla spouštěčem hlubších problémů,“ říká Světlana Porsche, vedoucí charitního Střediska Migrace. „Je to dlouhodobý proces, než se dostanou do stabilizované situace. Přesto vidíme mnoho povzbuzujících příběhů – většina našich klientů se úspěšně adaptovala, našla práci a zapojila se do běžného života.“ Celonárodní statistiky ukazují, že 80 % uprchlíků pracuje, platí daně a není již závislá na sociálních dávkách.
Jedním z takových příběhů je i paní Natalia, která přišla do Česka v březnu 2022 se svou dcerou a osmdesátiletou matkou. Začínala od nuly, od probrečených nocí a smutkem nad ztrátou blízkých. Charita jí pomohla s ubytováním a základní orientací v nové zemi. Natalia, která na Ukrajině pracovala jako učitelka, se rychle naučila česky a brzy začala pomáhat jako dobrovolnice. Dnes pracuje v Charitě jako tlumočnice. „Když vidím nové klienty, vím přesně, čím procházejí. Můžu jim předat nejen informace, ale i naději, že se situace zlepší,“ říká žena, která v Česku našla nejen nové kolegy, ale i přátele.
Charitní pracovníci jsou však svědky i mnoha bolestných osudů, které připomínají, jak hluboké rány válka zanechává. Příkladem za všechny je příběh paní Damirenko, která přišla do Česka se dvěma vnoučaty, sedmiletým Sašou a čtyřletou Ritou. Už na Ukrajině pomáhala svému synovi s jejich výchovou, poté, co matka rodinu opustila. Po příchodu do Česka čelila mnoha výzvám. Orientace v novém prostředí, zákonech, způsobech jak žádat o pomoc, jak najít lékaře, školu, i jak se docela obyčejně domluvit s lidmi okolo. To vše bylo pro paní, která se nyní sama musela plně postarat o vnoučata, obrovskou výzvou. Charita jí pomáhá s vyřizováním běžných záležitostí na úřadech, u lékaře, ve školách, které navštěvují vnoučata. Seniorka se nedávno dozvěděla tragickou zprávu o úmrtí syna, otce obou dětí.
Odborné poradenství migrantům a uprchlíkům poskytuje Arcidiecézní charita Praha již od roku 1992. V roce 2024 pomohla v rámci ukrajinské krize 2 891 klientům s poradenstvím a realizovala 11 760 asistencí, vedle toho pokračovala v podpoře migrantů z dalších zemí. Tým odborníků působí v hlavní poradně v Londýnské ulici na Praze 2 a na čtyřech pracovištích odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra.
Poradna řeší široké spektrum témat – od pobytových záležitostí přes bydlení, zaměstnání, vzdělávání až po zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a v nejnutnějších případech potravinovou a materiální pomoc.
Do pomoci se kromě odborné poradny zapojuje i Komunitní centrum sv. Anežky, kde působí psychoterapeutka, která pomáhá lidem zvládat dopady válečného konfliktu na jejich duševní zdraví. V prostorách Komunitního centra se pravidelně konají kurzy českého jazyka a další vzdělávací akce.
Od září 2024 Charita realizuje program financovaný z Azylového, migračního a integračního fondu Evropské unie, který pomáhá uprchlíkům s přechodem do standardního bydlení. „Program poskytuje praktickou pomoc při hledání nájemního bydlení včetně komunikace s realitními kancelářemi a právního poradenství. Klíčovou součástí je jednorázový příspěvek 60 až 100 tisíc korun na počáteční náklady,“ vysvětluje Světlana Porsche.
Arcidiecézní charita Praha ubytovává uprchlíky v 5 ubytovnách a 12 bytech s kapacitou 170 lůžek, které za uplynulý rok poskytly přístřeší 289 osobám z nejzranitelnějších skupin. Ubytovny se staly místem, kde vznikají nové komunity a vzájemná podpora. Obyvatelé si pomáhají s péčí o děti, společně se učí český jazyk a podporují se v těžkých chvílích. Ubytovny jsou provázány s dalšími službami – od vzdělávacích workshopů přes aktivizační činnosti až po zájmové kroužky a příměstské tábory.
Charita tak vytváří podmínky k úspěšné integraci ukrajinských občanů do české společnosti a pomáhá jim znovu najít stabilitu a bezpečí v jejich novém domově. Nezapomíná ani na duchovní péči. Každou neděli od 9 hodin je v charitním kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána slavena Řeckokatolická ukrajinská liturgie.
jsme poskytli asistenci např. při jednání na úřadech, ve školách, u lékaře atd.
využilo naše odborné sociální poradenství.
jsme poskytli ubytování nebo pomohli s jeho hledáním.
jsme poskytli potravinovou a materiální pomoc.
jsme pomohli najít zaměstnání.
navštěvovalo kurzy českého jazyka, které pořádáme.
Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.
Číslo účtu:
749986/5500
Variabilní symbol:
43
Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.
Děkujeme, že chcete pomáhat!