Arcidiecézní charita Praha si letos připomíná 30. výročí obnovené činnosti. „Rok 1993 vnímáme jako jeden z historických mezníků, kdy začala Charita po období omezené činnosti během komunismu opět svobodně fungovat a rozvíjet své poslání,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.
Charita se v 90. letech věnovala dosud zanedbávaným skupinám, zejména starým lidem, lidem s tělesným a mentálním postižením a propuštěným vězňům. Charitní činnost podporovalo velké množství dobrovolníků.
Charita – nositelka nových trendů
Vedle bohaté dobrovolnické činnosti rozvíjela Charita na tu dobu moderní a průkopnické služby a byla od začátku nositelkou nových trendů. Zasloužila se například o vznik domácí zdravotní péče. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví vytvořila službu, která umožňovala péči o pacienty v jejich domácím prostředí, díky čemuž se snížila délka hospitalizace a léčení doma přinášelo u mnohých pacientů lepší výsledky.
Charita postupně vybudovala celostátní síť domácí péče a je dnes jejím nejvýznamnějším poskytovatelem. Jen v pražské arcidiecézi ošetří charitní zdravotní sestry přes 3 600 pacientů. „Kdyby měli být tito lidé v jednu chvíli hospitalizováni, zaplnili by více než 1,5 kapacity největší tuzemské nemocnice v pražském Motole,“ přibližuje Jaroslav Němec.
Dalším úspěchem z počátku 90. let bylo založení Domova svaté Rodiny. Lidé s mentálním postižením nebyli před rokem 1989 součástí běžné společnosti. Byli umísťováni do ústavů v odlehlých oblastech, často v pohraničí. Domov svaté Rodiny byl vůbec první domov pro mentálně postižené děti v Praze. Založila ho ve spolupráci s Charitou řeholnice sestra Akvinela.
Pomoc do zahraničí
Současně se sociální prací v pražské arcidiecézi začala Arcidiecézní charita Praha rozvíjet zahraniční spolupráci. Po svém znovuzaložení se neobrátila jen s nataženou rukou na západ, ale s vlastní pomocí se obrátila k chudým zemím. První zemí, kde začala pomáhat, byla Indie. Program Adopce na dálku®, který letos slaví tři desetiletí, je nejdéle fungujícím českým rozvojovým projektem v zahraničí. Pomohl ke vzdělání více než 35 tisícům chudých dětí.
U příležitosti oslav 1050. výročí založení pražského biskupství navštíví Prahu biskupové ze zemí, kam se dnes soustřeďují nejrozsáhlejší rozvojové programy pražské Charity – z Indie, Ugandy a Běloruska. „Dárci se budou moci se vzácnými zahraničními hosty osobně setkat a dozvědět se z první ruky o výsledcích české pomoci v zahraničí,“ zve na setkání Jaroslav Němec. (Pozvánka na setkání)
Staletá a tisíciletá tradice
Založení Arcidiecézní charity Praha se datuje do roku 1919, kdy se existující církevní spolky a ústavy sdružily a začaly působit jako jeden celek.
Charita tedy nevznikla na zelené louce, ale je pokračováním přirozené služby církve chudým a trpícím. Dávno před založením Charity pečovali kněží ve farnostech i řádové sestry a bratři o chudé a nemocné. Zakládali dobročinné spolky, ústavy, sirotčince, útulky, nemocnice, vývařovny atp. „A tak je letošní výročí 1050 let od založení pražského biskupství i výročím služby církve lidem v nouzi,“ připomíná Jaroslav Němec. „Forma pomoci se za staletí v mnohém proměnila. Naše poslání přetrvává. Stáli jsme, stojíme a nadále chceme stát na straně potřebných.“
Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.
Číslo účtu:
749986/5500
Variabilní symbol:
10
Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.
Děkujeme, že chcete pomáhat!