Ve velkých českých městech roste chudoba a riziko sociálního vyloučení

17. 10. 2024

Ve velkých českých městech roste chudoba a riziko sociálního vyloučení

Dnešní Mezinárodní den za odstranění chudoby nám připomíná, že ekonomická situace obyvatel v Česku se za poslední rok citelně zhoršila a riziko sociálního vyloučení se rapidně zvýšilo. Tento závěr vyplývá z aktuálního Indexu sociálního vyloučení, který v červnu letošního roku zveřejnila Agentura pro sociální začleňování. Data jsou znepokojující: rostoucí počet obcí, kde hrozí sociální vyloučení, a skokový nárůst žadatelů o příspěvek na bydlení ukazují na to, že chudoba a sociální nejistota zasahují stále širší vrstvy obyvatel.

Jedním z nejvýraznějších ukazatelů zhoršující se situace je prudký nárůst vyplacených příspěvků na bydlení. V roce 2023 bylo v průměrném měsíci vyplaceno o 81 tisíc více příspěvků na bydlení než v roce 2022. Tento údaj signalizuje, že se stále více domácností dostává do situace, kdy si nemohou dovolit uhradit náklady na bydlení z vlastních zdrojů. 

Podobný, i když méně markantní, nárůst byl zaznamenán i u příspěvků na živobytí, které v průměru vzrostly o 3 tisíce měsíčně oproti předchozímu roku. Tento trend je zvlášť znepokojivý, protože ukazuje, že se lidé ocitají nejen bez prostředků na bydlení, ale také bez prostředků na zajištění základních životních potřeb. Stále více lidí se propadá do chudoby, to znamená, že jim jejich příjmy nestačí na pokrytí potřebných nákladů, a musí proto žádat o sociální dávky, tedy i o příspěvek na bydlení.

Tuto situaci vnímáme rovněž v rámci projektu E.ON energie pomáhají, kdy i při uplatnění sociálních dávek nemají obzvláště senioři a samoživitelky či samoživitelé dostatek finančních prostředků pro zajištění základních potřeb, jako je jídlo, bydlení, hygienické potřeby, léky, oblečení atp. Je tedy zjevné, že se stále více lidí dostává do chudoby, což má dopad na jejich psychiku, a pokud se jedná o děti, tak také na podmínky pro jejich zdravý vývoj,“ varuje Iva Kuchyňková, manažerka pro sociální oblast Charity Česká republika.

Proč je situace stále horší? 

Důvody pro zhoršující se situaci jsou různé a vzájemně se prolínají. Růst cen energií, inflace, nedostatek dostupného bydlení a snižující se hodnota reálné mzdy přispívají k tomu, že stále více lidí nedokáže pokrýt základní životní náklady. Zvláště zranitelné jsou, jak již bylo zmíněno, rodiny s dětmi, samoživitelé, senioři a lidé žijící v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti. 

Dalším faktorem je, že podpora a intervence ze strany státu často v některých regionech zcela chybí a nedokáže reagovat na potřeby lidí ohrožených chudobou dostatečně rychle a cíleně. Nedostatek dostupných preventivních sociálních služeb, odborných sociálně právních poraden, nedostatečná kapacita terénních sociálně aktivizačních služeb pro rodiny, azylových domů apod. vede k dlouhodobému nedostatku potřebné podpory a pomoci, a tak mnozí zůstávají v bludném kruhu chudoby. 

Tlak na systematičnost podpory ze strany státu 

Závěry Indexu sociálního vyloučení jasně ukazují, že potřebujeme okamžité a koordinované kroky k řešení této krize. Neziskové organizace, jako například Charita Česká republika, hrají v této situaci klíčovou roli, poskytují sociální poradenství, pomoc s bydlením a další podpůrné služby těm, kteří to nejvíce potřebují. Ale bez systematické podpory a změny na úrovni státní politiky se nám situaci nepodaří dlouhodobě zlepšit.

Z praxe sociálně aktivizačních služeb pro rodiny a z azylových domů pro rodiny úplné a neúplné i pro jednotlivce můžeme potvrdit narůst osob, které nemají dostupné bydlení nebo žijí v nevyhovujících podmínkách. Budeme rádi, pokud se podaří co nejdříve schválit a zavést do praxe zákon na podporu v bydlení,“ připomíná Iva Kuchyňková důležitost zákona, který počátkem července prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně PČR a za jehož přijetí se dlouhodobě zasazuje. 

Data, která lze z aktuálního Indexu sociálního vyloučení vyčíst, potvrzují i výsledky zprávy Caritas CARES. Ta byla zveřejněna letos na jaře a vyplývá z ní, že nejzranitelnější skupiny obyvatel v Česku čelí vysokému riziku propadu do chudoby a zhoršení jejich situace je patrné zejména v oblasti bydlení. Je proto nezbytné, aby se problematika sociálního vyloučení dostala do popředí veřejné diskuse a aby byly přijaty konkrétní kroky ke zlepšení situace lidí žijících na hranici chudoby. To ovšem zahrnuje nejenom zajištění dostupného bydlení, ale také zlepšení přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a zaměstnání.

Zdroj: Charita Česká republika

Podpořte sociální služby Charity

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Lidem v krizové situaci poskytneme odbornou pomoc.
  • Zajistíme materiální pomoc člověku v hmotné nouzi.
  • Zajistíme terapii týraným ženám.
  • Seniorům, kteří potřebují stálou péči, poskytneme domov.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Mimořádné události

4. 11. 2024

Charita pokračuje v pomoci obětem povodní, přispívají peníze z veřejné i kostelní sbírky

29. benefiční koncert (5) Aktuálně ze sociálních služeb

14. 10. 2024

32. benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha oslaví Rok české hudby

Pomoc seniorům

3. 10. 2024

Arcibiskup Jan Graubner navštívil seniory z Domova sv. Václava v Třeboradicích

Pomoc seniorům

1. 10. 2024

Z Domova pro seniory kardinála Berana: Individuální péče je základem