Nový objekt získala pro svou službu Charita Starý Knín. Pražské arcibiskupství jí věnovalo budovu čerstvě zrekonstruované fary v Bratronicích na Kladensku. V pátek 19. července domu požehnal arcibiskup Jan Graubner.
„Bývalou faru budeme využívat dvojím způsobem: jednak zde bude ústředí našich terénních sociálních služeb pro seniory, kteří jsou často zcela nemobilní, žijí doma a přejí si v domácím prostředí také dožít. Za těmito lidmi budou naši pracovníci z Bratronic dojíždět, a to do vzdálenosti zhruba dvaceti až třiceti kilometrů,“ říká ředitel Charity Starý Knín Stanislav Žák.
Druhou klíčovou službou, kterou budou na bývalé faře v Bratronicích zajišťovat, je podle ředitele Žáka tzv. aktivizace rodin. „Jde o pomoc sociálně slabým rodinám. Naši pracovníci jim pomáhají vyřizovat úřední dokumenty, připravují děti do školy, uklízí jim či s rodinami podnikají různé výlety. Týká se to asi sedmnácti rodin z regionu,“ vysvětluje Stanislav Žák. Podle jeho slov tak bude v novém objektu působit zhruba dvacítka zaměstnanců Charity: dvanáct až patnáct osob pro péči o seniory, dalších sedm lidí se pak bude věnovat rodinám.
„Očekáváme ale nárůst personálu, protože i práce přibývá,“ upozorňuje ředitel. A dodává, že na rekonstrukci bývalé budovy fary se pracovalo poslední tři roky, z toho samotné stavební práce trvaly zhruba rok a stály několik milionů korun. Kromě budovy požehnal v Bratronicích pražský arcibiskup ještě několik nových služebních automobilů. „Obstarali jsme dvacet nových vozů, které našim pracovníkům pomohou v terénu, zvláště při zdolávání těžko dostupných míst,“ objasňuje Stanislav Žák.
Charita Starý Knín má ve středních Čechách jedenáct středisek rozmístěných od Kladenska po Sedlčansko a od Benešovska po Berounsko. Pracuje v nich přes 200 zaměstnanců, kteří se starají o více než 800 uživatelů sociálních služeb. „Jsme největší Charitou v diecézi,“ připomíná v této souvislosti ředitel.
Převod budovy bývalé fary v Bratronicích na Charitu Starý Knín zapadá do dlouhodobé strategie pražského arcibiskupství, které chce touto cestou „odbřemenit“ farnosti od tzv. „zbytného majetku“. „Přes veškerou podporu státu, samospráv a sponzorů není arcidiecéze schopná postarat se o všechny objekty, které historicky vlastnila. Týká se to především oprav budov a památek, které komunistický režim zdevastoval, a byly často vráceny v zuboženém stavu. Počet církevních objektů na venkově navíc bohužel neodpovídá současnému počtu obyvatel,“ vysvětluje generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Jan Balík. Podle jeho slov proto arcibiskupství usiluje mj. o bezúplatné převody hřbitovů na ty, kdo je skutečně spravují (např. obce), či prodej, pronájem event.
Autor: Jiří Prinz
Článek vyšel v Katolickém týdeníku č. 30 ze dne 23. července 2024
Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.
Číslo účtu:
749986/5500
Variabilní symbol:
10
Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.
Děkujeme, že chcete pomáhat!