Adopce na dálku® pomáhá už čtvrt století

Adopce na dálku<sup>®</sup> pomáhá už čtvrt století

Prostřednictvím programu Adopce na dálku® pomáhá Arcidiecézní charita Praha 25 let – tedy od roku 1993. První indičtí školáci, kteří usedli do lavic díky podpoře českých dárců, jsou dnes už třicátníci a díky vzdělání našli dobré pracovní uplatnění.

Který den nového školního roku spustili v Arcidiecézní charitě Praha program Adopce na dálku®, si už dnes nikdo z pamětníků nevzpomíná. V začátcích pomoci totiž neexistovala elektronická evidence. Čísla, která však mají v Charitě k dispozici, hovoří jasně: během posledních 25 let zaplatili Češi vzdělání 32 tisícům dětí ze sociálně slabých rodin v osmi zemích světa. „Představte si jedno okresní město plné dětí a mládeže a dnes už dokonce dospělých tátů a maminek od rodin, kterým docela cizí lidé z druhého konce světa změnili život k lepšímu. Těmto nejchudším zaplatili nebo platí vzdělání lidé z České republiky,“ vysvětluje ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec.

Takový úspěch si vysvětluje nejen štědrostí obyvatel Česka, která se každoročně ukazuje i v jiných sbírkách. Lidé v naší zemi podle něj dobře vědí, jaký dopad na budoucnost každého člověka má vzdělání. „Z naší vlastní středoevropské zkušenosti víme, že nejlepší způsob, jak zařídit, aby naše děti stály na vlastních nohou, je dopřát jim dobré školy. Proto lidé rádi pomohou ke vzdělání třeba dětem v Indii, aby jim pak už nikdo další pokud možno pomáhat nemusel,“ popisuje Jaroslav Němec podstatu této rozvojové pomoci.

Adopce na dálku® otevírá dveře ke vzdělání, ale nezůstává jen u toho. V průběhu uplynulého čtvrtstoletí zapojila Arcidiecézní charita Praha do tohoto projektu i další rozvojovou pomoc přímo v místech, kam míří z Čech finance na podporu školáků a studentů. Postavila například devět škol. Založila a provozuje nemocnici v Ugandě, která ročně zachrání životy a zdraví dvěma desítkám tisíc pacientů. Arcidiecézní charita Praha pomáhá i rodičům školáků a studentů: zakládá svépomocné skupiny, připravuje a financuje rekvalifikační kurzy a nabízí tzv. mikrofinancování „Desítkám tisíc dospělých jsme dali pracovní příležitosti nebo jim pomohli drobnými půjčkami k vlastnímu podnikání,“ vypočítává Jaroslav Němec.

Arcidiecézní charitě Praha se podařilo za uplynulých 25 let zapojit do rozvojové pomoci v rámci Adopce na dálku® desítky tisíc štědrých obyvatel Česka. „Patří jim velký dík za to, že se rozhodli přijmout za svou starost o vzdělání konkrétních školáků a studentů. Přispívají jednotlivci chudí i bohatí, ale také spousta rodin, pracovních kolektivů, skautských oddílů, farností, spolků, ale i hospodských part,“ chválí Jaroslav Němec štědrost i vynalézavost dárců, jak dát peníze dohromady.

Aktuálně je v programu Adopce na dálku® podporováno 7 784 dětí. Měsíčně stojí podpora školáka nebo dítěte v Indii 410 korun, v Ugandě a Zambii 584, respektive 667 korun.

Související články

Aktuálně z Indie

23. 12. 2024

Tři nové školy v Indii zajistí kvalitní vzdělání pro 1200 potřebných dětí

Aktuálně z Ugandy

19. 12. 2024

Rozhovor s Gracem Mboizi. Vzdělání otevírá ugandským dětem dveře k lepší budoucnosti

Aktuálně o pomoci v zahraničí

17. 12. 2024

V adventním kalendáři Charity dnes promlouvají přání dětí z programu Adopce na dálku®

Aktuálně z Indie

11. 12. 2024

„Stát se doktorkou byl od malička můj sen,“ říká indická lékařka, které pomohla Adopce na dálku®