Představte si, že vaše farní společenství má možnost od základu změnit život konkrétnímu dítěti. Nechodí k vám do kostela, ale žije tisíce kilometrů daleko. Nepotřebujete k tomu žádný velký kapitál, ale spíš odvahu a osobní nasazení, potom také domluvu s knězem a partu štědrých a ochotných lidí, o které ale v kostele nebývá nouze.
Vaše pomoc změní natrvalo život konkrétnímu člověku. Dáte mu vzdělání a spolu s ním šanci na lepší budoucnost.
Víra bez skutků je mrtvá. Praktikovat křesťanskou lásku znamená pomáhat bližním, kteří jsou v nouzi.
Spolupráce a dosažení společného cíle povede k novým vazbám uvnitř farnosti. Posílí se smysl pro komunitu.
Lidé říkají, že blízká konfrontace s extrémní chudobou, v níž není ani školní docházka samozřejmostí, vede k uvědomění si skutečných priorit v životě.
A to je jen začátek! Účast v programu Adopce na dálku® vám možná otevře nové obzory. Ve spolupráci s Charitou můžete začít proměňovat svět kolem sebe.
Promluvte si o nápadu podporovat jménem farnosti některé z dětí z programu Adopce na dálku® s knězem, pastoračním asistentem nebo členy farní rady či aktivními farníky. Získejte jejich souhlas a podporu.
Možností je celá řada. Dary můžete získat do zvláštní kasičky během bohoslužby nebo jmenovat pokladníka, u kterého se budou dary vybírat. Osvědčila se i sbírka během některé z akcí, které ve farnosti již probíhají (benefiční koncert, agape, bazárek apod.).
Informujte farníky o záměru podpořit Adopce na dálku® a o způsobu, jakým se budou peníze sbírat. Představte jim konkrétního školáka, kterého mohou ve sbírce podpořit. Vysvětlete, jak můžete společně změnit jeho život.
Udržujte pravidelný kontakt s farníky a sdílejte informace, které získáte od Charity i od adoptovaného dítěte. Dávejte farníkům vědět, jak se děti učí, jak prospívají, přeložte jejich dopisy, pište jim.
Vaším hlavním úkolem je zajistit, aby se každý farník dozvěděl o plánovaném záměru, o formě a termínu konání sbírky. A pak také o výsledcích pomoci. Zde je několik tipů, jak můžete s farníky komunikovat. Kombinujte více komunikačních kanálů současně:
Promluvte k farníkům po bohoslužbě v ohláškách.
Vydejte článek ve farním zpravodaji.
Připravte prezentaci na kostelní nástěnce.
Sdílejte informace na webové stránce farnosti.
Publikujte o novinkách na sociálních sítích farnosti.
Velmi efektivní je rozeslat e-mailový oběžník všem farníkům.
Desítky farností po celé České republice mají s podporou dětí na dálku dobrou zkušenost. Vědí, že jen málo stačí k tomu, aby změnily konkrétnímu člověku život.
Oslovili jsme 5 farností a zmapovali 5 způsobů, jakými se zapojily do programu Adopce na dálku®. V Sušici, Kolíně, Radotíně, Lysici a Bedřichově dávají chudým dětem šanci na lepší budoucnost.
Nechte se jimi inspirovat!
V celé České republice se do Adopce na dálku® zapojilo už 160 farních společenství. Pomáhat ve skupině dárců řeší hned dvě zásadní překážky, které mohou dárce odrazovat: nedostatek času či peněz. Zatímco pro jednotlivce může být částka několika tisíc korun ročně překážkou, v kolektivu se snáz vybere potřebný obnos.
Dlouholetou zkušenost s „adoptováním“ na dálku mají i ve farnosti Benešov, kde podporují studium bohoslovců z Ugandy.
Jaká je jejich zkušenost?
Program Adopce na dálku® pomohl již více než 36 tisícům dětí a je nejdéle fungujícím českým rozvojovým projektem v zahraničí.
Na dálku je možné podpořit vzdělání nejen dětí, ale i formaci bohoslovců a novicek.
Adopce na dálku® není jen o vzdělání. Dětem hradíme školní obědy, v případě potřeby zdravotní péči a jejich rodičům pomáháme v mnoha komunitních rozvojových programech.
zahraniční projekty, Adopce na dálku®