Česká nemocnice v Ugandě bojuje s pomocí vesnických dobrovolníků proti tuberkulóze

18. 7. 2024

Česká nemocnice v Ugandě bojuje s pomocí vesnických dobrovolníků proti tuberkulóze

Česká nemocnice sv. Karla Lwangy, kterou založila Arcidiecézní charita Praha ve ugandském kraji Buikwe, podnikla důležitý krok v boji proti rostoucímu počtu pacientů s tuberkulózou ve své spádové oblasti. Do pomoci pacientům zapojila vesnické zdravotnické týmy dobrovolníků, kteří se v místních komunitách věnují prevenci a ve spolupráci s nemocnicí i léčbě nemocí.

15 dobrovolníků se zúčastnilo školení, které vedli lékaři a sestry z České nemocnice. Dobrovolníci se dozvěděli o symptomech, přenosu a možnostech léčby tuberkulózy. Naučili se, jak správně identifikovat pacienty s tuberkulózou a jak spolupracovat s nemocnicí na zajištění včasné léčby. Dobrovolníci také dohlížejí na to, aby pacienti s tuberkulózou, kteří již zahájili léčbu, užívali léky dle pokynů. Léčba tuberkulózy je zdlouhavá a někteří pacienti ji nemusí zvládnout. Mohou přestat užívat léky, jakmile se jim uleví, což vede k rozvoji rezistence vůči léčbě a v nejhorším případě k úmrtí.

Důležitost včasné diagnózy a léčby

V České nemocnici sv. Karla Lwangy je běžnou praxí provádět bezplatné laboratorní testy u pacientů s podezřením na tuberkulózu. V loňském roce bylo odhaleno 122 pozitivních případů tuberkulózy, což zdůraznilo naléhavost boje proti této závažné nemoci. V Ugandě si tuberkulóza ročně vyžádá přes 15 tisíc lidských životů. Přitom včasná diagnóza a léčba dokáží šíření nemoci zabránit.

„Tuberkulóza je jedním z hlavních problémů veřejného zdraví v našem okrese,“ říká sestra Benonová, koordinátorka programu zaměřeného na léčbu tuberkulózy. „Jsme odhodláni najít všechny dostupné prostředky k jejímu řešení. Nemůžeme být přítomni ve všech odlehlých vesnicích v našem kraji, ale postupně můžeme vyškolit dobrovolníky, kteří se ve svých komunitách stanou lídry v boji proti tuberkulóze.“

Spolupráce pro záchranu životů

„Školení nás vybavilo znalostmi a dovednostmi, které nám pomohou ochránit naše blízké a sousedy v případě nákazy tuberkulózou,“ říká pan Justus, člen vesnického zdravotnického týmu. „Jsme připraveni úzce spolupracovat s Českou nemocnicí, aby každý, kdo to potřebuje, obdržel kvalitní a včasnou léčbu.“

Vesnické zdravotnické týmy jsou součástí komplexního přístupu k boji proti tuberkulóze a dalším nemocem v okrese Buikwe i v celé Ugandě. Vznikají od roku 2001 na základě strategie ugandského ministerstva zdravotnictví. Jsou důležitým mostem mezi komunitou a formálním zdravotnickým systémem a hrají klíčovou roli v oblasti prevence nemocí, osvěty a poskytování základních zdravotních služeb.


K záchraně života stačí docela málo. Zapojte se, prosím, do sbírky! V programu Sponzorství nemocničního lůžka můžete podpořit týdenní či měsíční provoz konkrétního typu lůžka v České nemocnici v Ugandě. 

Chci pomoci

Podpořte Českou nemocnici v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme mzdy zdravotníků.
  • Vybavíme nemocnici potřebnými přístroji.
  • Uspořádáme výjezdy mobilní ordinace do odlehlých vesnických oblastí.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Nemocnice v Ugandě

21. 10. 2024

Záchrana životů v rovníkové Africe. Dokončena další fáze rekonstrukce Nemocnice sv. Josefa

nemocnice uganda Nemocnice v Ugandě

11. 9. 2024

Den zdraví v České nemocnici: Požehnání nové kliniky i bezplatná prevence a léky

Nemocnice v Ugandě

24. 6. 2024

Proměna Nemocnice Wesunire. Česká pomoc zlepšila zdravotní péči pro tisíce obyvatel Ugandy

Nemocnice v Ugandě

11. 6. 2024

Česká štědrost zachraňuje životy v Ugandě: Jessica bojuje s nemocemi i chudobou