Mons. Wasserbauer požehnal nový dům Charity v Kralupech nad Vltavou. Objekt v centru města, v němž dříve sídlila herna a restaurace, zaplnila Charita svými sociálními službami pro potřebné a také novou kavárnou zvanou Rígrovka.
„Záměr vznikl už před více než dvěma lety,“ říká ředitelka kralupské Charity paní Barbora Kovářová. „Naše Charita rozšiřuje postupně své služby a potřebuje nové prostory.“ Ty se podařilo najít v Riegrově ulici. Díky evropským fondům Charita zakoupila dvoupodlažní dům a kompletně ho zrekonstruovala, a to včetně sklepa a půdy, které byly v tak nevyhovujícím stavu, že nemohly být využívány.
Než Charita dům zakoupila, fungovala zde restaurace a herna. „Je to symbolické,“ říká Barbora Kovářová. „Mnoho našich klientů řeší dnes zadluženost. Tímto se nám jeden zdroj hazardu v Kralupech podařilo zlikvidovat. Bohužel není zdaleka jediný. Je hezké, že místo, kde se odehrálo nejedno lidské neštěstí, je teď proměněno ve zdroj pomoci.“
Nový charitní dům dnes slavnostně požehnal Mons. Zdenek Wasserbauer. „Jsem rád, že jsme naše setkání zahájili mší svatou. Charita v katolické církvi nemá smysl bez Pána Boha. Víme, že jsme všichni Božím stvořením a že nám Pán Bůh řekl, abychom sloužili těm, kteří naši pomoc potřebují,“ oslovil otec biskup více než padesát přítomných hostů, kteří se shromáždili na dvoře domu. „Budeme vyprošovat požehnání, aby všechno, co se bude v tomto domě dít, bylo Bohem chtěné, Bohem doprovázené, a aby požehnal všem, kteří zde budou potřebným lidem věnovat svoji energii, svoje schopnosti a svoji sílu.“
Otec biskup poté požehnal všechny prostory: dvůr, kapli, kterou Charita vybudovala v přízemí jako klidné místo pro modlitbu a bohoslužbu, dále klub pro děti a mládež, tréninkovou kavárnu, kanceláře sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, keramickou dílnu i azylové byty. Hosté si pak mohli všechny prostory prohlédnout.
Kavárna Rígrovka
Domem nás provedla Andrea Koblencová, provozní nedávno otevřené Kavárny Rígrovka. Ve světlém, vzdušném prostoru kavárny upoutá pozornost otevřený pohled do kuchyně. „Chceme, aby lidé viděli, kdo a jak připravuje jejich nápoj a pokrm,“ vysvětluje Andrea Koblencová. „Snažíme se využívat zdravé a kvalitní potraviny, nejlépe přímo od farmářů. Naším krédem je poctivost. Je mi to sympatické, sama pocházím z vesnice, a tak odtud občas pro kavárnu přivezu suroviny přímo od pěstitelů, nedávno třeba brambory. Rozhodně u nás nenajdete coca colu. Není lehké prorazit. Vedle nás sídlí kebab a z druhé strany cukrárna. Věříme, že si k nám lidé postupně najdou cestu.“
Předností Kavárny Rígrovka je její sociální rozměr. Dává pracovní příležitost třem lidem, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní. „Jedna naše pracovnice byla bez práce třicet let. Měli jsme obavy, jak obstojí. Zvládá to skvěle, mám z toho velkou radost,“ říká Andrea Koblencová, která byla sama delší dobu na úřadu práce, než před dvěma lety nastoupila do kralupské Charity.
Klub pro děti
Během rekonstrukce prošel velkou proměnou sklep. Charita musela odstranit velké množství starého odpadu, zbavit se plísně, celý prostor vysušit a kompletně zrekonstruovat. Výsledkem je útulné zázemí pro dětský klub, resp. sociální službu s názvem nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Denně po škole sem zamíří až dvacet dětí. Hrají si, malují, využívají počítače i knihovnu. Chodí sem i starší kluci, kteří rádi cvičí na posilovacích strojích. Denně navíc probíhá doučování, takže děti mají možnost napsat si domácí úkoly a připravit se na vyučování.
„Klub je vlastně prevencí proti sociální patologii u dětí a mládeže,“ vysvětluje Andrea Koblencová. „Děti, které nemají v rodině pevné zázemí a které nejsou od malička vedeny k zájmovým činnostem, se mohou chytnout party a nechat se strhnout k nevhodnému chování. Alternativou je náš klub.“
Nízkoprah se otevírá každý všední den v jednu hodinu a zavírá v sedm hodin. O prázdninách se mohly děti zúčastnit speciálního programu, který zahrnoval řadu výletů.
Naše další kroky vedou do prvního patra. Nahlížíme do kanceláří pracovníků, kteří se věnují rodinám s dětmi. Sociálně aktivizační služba našla po letech důstojné prostory pro svůj provoz. K dispozici má i kancelář pro setkávání s jednotlivými rodinami, i když většina práce probíhá přímo v terénu – v domácnostech, kde pracovnice pomáhají rodičům zvládnout obtížné životní situace.
Chloubou celého domu je keramická dílna. Prostorná místnost s velkými okny je špičkově vybavena pro práci s hrnčířskou hlínou. Nechybí hrnčířský kruh, formy na užitnou keramiku, glazovací komora, glazovací pec a především nová velká vypalovací pec. Její stěhování do dílny dalo Charitě zabrat: „Pec je velká a těžká, stěhovalo ji sedm lidí. Abychom ji dostali do domu, museli jsme vybourat hlavní vchod,“ vzpomíná Andrea Koblencová.
V keramické dílně vznikají hrníčky, misky i dekorační předměty. Zájemci je mohou koupit v charitních obchůdcích Šuplík. „Vyrábíme hodně keramiky na zakázku,“ vysvětluje Andrea Koblencová. „Lidé si objednávají například květináče, aby jim barevně ladily do bytu. Nedávno jsme zhotovili velkou keramickou pizzu jako dekoraci do jedné pizzerie.“
Dopoledne pracují v dílně dlouhodobě nezaměstnaní. Ve službě zvané sociální rehabilitace se učí pracovním návykům, aby se mohli v budoucnu ucházet o běžné zaměstnání. Odpoledne pořádá Charita kurzy keramiky pro děti i dospělé. Práci vede zkušená keramička.
Celý dům voní novotou a je čistý, světlý a vkusně zařízený. Platí to i o dvou sociálních bytech, které Charita vestavěla do půdních prostor. Převážnou část vybavení bytů věnovali Charitě dárci.
Zájemců o azylové bydlení je velké množství, vysvětluje nám naše průvodkyně. Cenově dostupných bytů je málo. Charita má díky novému domu v Riegrově ulici k dispozici dva nové sociální byty pro sociálně slabé rodiny, ale už nyní připravuje další projekty. Jedním z nich bude bytový dům s šesti sociálními byty. Držíme palce, aby se záměr podařilo uskutečnit a aby kralupská Charita mohla pomoci dalším potřebným rodinám.