Generální vikář Jan Balík: Děkuji za vaši službu v první linii

26. 10. 2020 Koronavirus

Generální vikář Jan Balík: Děkuji za vaši službu v první linii

Milé kolegyně, milí kolegové z Charit,

obracím se na vás v této složité době, protože cítím upřímnou touhu vám nyní zvlášť poděkovat za vaši službu, která je již po mnoho měsíců opravdu mimořádná a náročná. Těší mě však, s jakou vytrvalostí a poctivostí ke své práci přistupujete.

Uvědomuji si, že stojíte v první linii boje s virem, a především s jeho důsledky. Když jsem se s vámi některými v posledních měsících potkal, viděl jsem, že už první polovina letošního roku vás stála hodně energie a sil. Nyní jsme v obdobné situaci a vy se opět nasazujete ve službě druhým lidem, nemocným, seniorům, rodinám. A jak víme, potřebných lidí přibývá.

Jsem vděčný za to, že církev stojí v prvních řadách pomoci, i když se o jejím přínosu mediálně nemluví. Bůh však vidí všechno dobrodiní, které každý koná, a to, které je konáno ve skrytosti, má pro něj zvláštní cenu (srov. Mt 6,3-4). Také naši bohoslovci a novicky se zapojují různým způsobem do pomoci potřebným. Například pomáhají v pražské nemocnici u Alžbětinek. Též kněží slouží lidem. Jsou k dispozici nejen k udílení svátostí, především svátost smíření a eucharistie, ale také pro duchovní rozhovory, které v této době může vyhledávat leckdo; nejen pravidelný návštěvník kostela, ale také lidi, kteří v této situaci vnímají potřebu hlubší odpovědi a chtějí si o duchovních věcech s někým popovídat. Někdo potřebuje i duchovní útěchu, když cítí smutek, strach, samotu, malomyslnost.

Doba, kterou prožíváme je poznamenána nejen zákeřným virem, ale také velkým strachem a úzkostí. Ti, kteří mají určitou oporu v duchovním životě a v Bohu, dobře vnímají, že člověk má být sice rozumný a zbytečně se nevystavovat riziku nákazy, ale na druhou stranu nemá smysl podléhat strachu. Strach mnohdy člověka paralyzuje a stresuje. A stres je významný faktor k oslabení imunity a vyvolání nemocí. Proto vám vyprošuji dar moudrosti a statečnosti, a hlavně Boží požehnání ke zvládání všech obtíží a stresových situací. 

Závěrem si dovoluji ještě jedno doporučení, i když vám to může připadat jako samozřejmost. Každý z nás potřebuje určitý oddech, aby se úplně nevyčerpal a mohl s novými silami pracovat a věnovat se i rodině a blízkým lidem. Proto si dopřejte potřebný odpočinek a neberte ho jako projev slabosti nebo nedostatečnosti. Aby člověk mohl dávat, musí někdy také čerpat. 

Myslím na vás v modlitbě a žehnám vám.

 Jan Balík
generální vikář

Pomáhejte nám pomáhat během pandemie koronaviru

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • zajistíme provoz profesionálních sociálních služeb v době pandemie koronaviru
  • zakoupíme ochranné pomůcky
  • zakoupíme potravinovou pomoc pro lidi v nouzi

Potřebujeme vaši pomoc!

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně. Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu v této nelehké době potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Lidé nemusejí na ulici mrznout. Víme, jak jim pomoci Pomoc lidem bez domova

1. 12. 2022

Během zimy rozšiřujeme pomoc lidem bez domova

Aktuálně ze sociálních služeb

30. 11. 2022

Milostivé léto pomohlo studentce s šesti exekucemi

Aktuálně ze sociálních služeb

27. 11. 2022

Pavel z osady a maminka nemocné holčičky. Balíčky potravin pomáhají těm nejchudším

Aktuálně ze sociálních služeb

14. 11. 2022

Zákazníci supermarketů darovali více než 7 tun potravin pro lidi v nouzi