Poslední říjnový večer hostila pražská Smetanova síň Obecního domu nezapomenutelnou událost. Tradiční, již 32. ročník benefičního koncertu Arcidiecézní charity Praha přilákal bezmála tisícovku příznivců Charity i krásné hudby. Slavnostní večer se nesl v duchu solidarity s lidmi, kterým Charita pomáhá překonat tíživou životní situaci.
„Dnešní benefiční koncert je poděkováním za Vaši pomoc a dobré srdce,“ zahájil moderátor Vladimír Kořen. „Máte můj obdiv, že dokážete rozzářit oči druhých nadějí, dlouhodobou citlivou péčí. Nejen v České republice, ale třeba v daleké Ugandě. Je to jako melodie krásné hudby. Příjemně nakažlivé,“ ocenil pak pracovníky Charity i ty, kteří jejich práci podporují.“
Vladimír Kořen přivítal vzácné hosty večera, kterými byli apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, pražský arcibiskup Jan Graubner, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová, rektorka Univerzity Karlovy Milana Králíčková, biskupové, starostové a zástupci obcí, státní správy a samosprávy, zástupci významných dárců a partnerů Charity.
Na koncert osobně zavítaly i vítězky soutěže Miss České republiky: 1. Vicemiss 2024 Adéla Herčíková a 2. Vicemiss 2024 Nikoleta Domdjoni, které se postaraly o věcný dar v podobě počítačů pro děti ze sociálně potřebných rodin.
Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, který se svou vřelostí a autentičností oslovil návštěvníky koncertu: „Často se díváme kolem sebe a zaměřujeme se na to, co se nedaří a kolik je všude napětí. Většinou je to pravda, i když někdy se to pořádně zveličuje. Ale tmu lze zahnat světlem. Světlem zapáleného srdce, které umí projevovat dobro.“ Přítomným poté pan arcibiskup požehnal: „Prosím Pána, aby vám žehnal. Ať On sám je vaší odměnou a radostí, protože On přece řekl: ,Co uděláte jednomu z nejposlednějších, uděláte pro mě.‘ Každý skutek lásky, kterým proměňujeme okolí, kde žijeme a pracujeme, kéž je odměněn radostí ze setkání s Tím, který je přítomen ve všech, jimž pomáháme.“
Výtěžek z 32. benefičního koncertu tvoří plných 100 % ceny každé prodané vstupenky a Arcidiecézní charita Praha jej využije na podporu rekonstrukce Domova sv. Václava ve Staré Boleslavi. „Je to unikátní charitní zařízení zaměřené na péči o kněze a církevní pracovníky, jedno ze tří takových v České republice,“ připomněl Vladimír Kořen. „Rekonstrukce zahrnuje modernizaci historické barokní budovy ze 17. století, která nebyla výrazně obnovována více než půl století. Charita ji upraví do současných standardů pro provoz pobytové sociální služby. Náklady jsou veliké. Na první fázi stavby je potřeba 120 milionů korun, z čehož 80 milionů je pokryto grantem z Národního plánu obnovy. Arcidiecézní charita Praha vyhlásila veřejnou sbírku na pokrytí zbývajících nákladů. Pomůže i výtěžek z tohoto koncertu.“
Letošní benefiční koncert byl zapojen do akce Rok české hudby 2024. Program tak nabídl průřez českou hudební tvorbou.
Hudební program zahájil mimořádně talentovaný klavírista Robert Ferenc. Jeho vynikající nadání bylo v roce 2017 oceněno 4. místem v soutěži Klavírista roku. Vlastní skladba s názvem Naděje přinesla hned v úvodu koncertu nebývalou hloubku a sílu. Vzácné koncertní křídlo Steinway nechalo vyniknout každý tón působivé, emotivní skladby, která vznikla během klavíristovy obtížné životní etapy. Za svůj vynikající výkon i za inspiraci, kterou svým životem přináší, sklidil umělec dlouhotrvající aplaus. Se skromností i dojetím se nadějný klavírista opakovaně vracel na pódium, aby přijal potlesk za svůj mimořádný výkon, jímž rozzářil úvod charitní benefice.
Další působivé vystoupení předvedl liberecký dětský pěvecký sbor Severáček. S originálním nástupem z hlediště zaplnilo Smetanovu síň pět desítek dívek a chlapců v krojích. Svou energií, lehkostí, nadšením, které z jejich projevu čišelo, si publikum okamžitě získali. Bylo patrné, že za jejich pěveckým a tanečním výkonem stojí nejen talent, ale i pečlivá příprava a oddanost hudbě. Pod vedením výrazné osobnosti, sbormistryně Silvie Langrové, získal právem Severáček desítky prvenství ve sborových soutěžích v tuzemsku i zahraničí.
O nezapomenutelný zážitek se v druhé půli koncertu postaral Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, který letos slaví jubilejní 90. koncertní sezónu. Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera uvedl vybrané Slovanské tance Antonína Dvořáka. Na benefičním koncertu Arcidiecézní charity Praha mělo toto stěžejní dílo české klasické hudby svou premiéru. Pražští symfonikové završili slavnostní benefiční večer vynikajícím, strhujícím finále. Díky precizní souhře a dramatickému nasazení orchestr vykreslil nejen radost a živost Dvořákovy hudby, ale i pocit národní hrdosti, který Slovanské tance ztělesňují. Zvuk orchestru byl plný, bohatý a ohromující, což publikum ocenilo dlouhotrvajícím potleskem.
„Jsem přesvědčen, že jsme pro tento slavnostní okamžik nemohli vybrat povolanější interprety než Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera,“ uvedl Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Tento Dvořákův skvost pravidelně zaznívá na jejich slavnostním novoročním koncertu. Orchestr navíc pod taktovkou Tomáše Braunera nedávno vydal novou nahrávku Slovanských tanců, která se setkala s velkým nadšením u publika i kritiky. Dnes tak máme jedinečnou příležitost vychutnat si toto mistrovské dílo v provedení, jaké si zaslouží.“
„Děkuji všem, kteří přišli podpořit 32. benefiční koncert, i těm, kdo nás svým darem a podporou provází po celý rok. Dnešní večer není jen o hudbě, ale o síle a soudržnosti, kterou charitativní dílo představuje,“ uvedl Jaroslav Němec.
Ředitel pražské Charity věnoval zvláštní poděkování umělcům, jejichž přítomnost dodala koncertu nejen uměleckou hodnotu, ale i laskavý lidský rozměr. „Je pro nás ctí, že zde vystoupily tak renomované osobnosti, které své mistrovství s ochotou věnovaly na podporu našeho poslání. Jsou to lidé, kteří své srdce otevírají nejen hudbě, ale i pomoci druhým. Děkujeme!“
Foto: Petr Dyrc