Kostel sv. Kajetána bude hostit unikátní výstavu UNESCO zaměřenou na východní Afriku

16. 4. 2024

Kostel sv. Kajetána bude hostit unikátní výstavu UNESCO zaměřenou na východní Afriku

Ve čtvrtek 9. května v 17 hodin se v pražském kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Nerudově ulici uskuteční pod záštitou premiéra Petra Fialy slavnostní zahájení putovní výstavy, která představí kulturní dědictví východní Afriky zapsané na seznamu UNESCO.

Rozsáhlá panelová výstava, která má dvě části: „Kulturní dědictví UNESCO východní Afriky“ a „Česko-africké stopy“, je součástí projektu Kulturní dědictví UNESCO 2024. Záštitu letošnímu 11. ročníku tohoto projektu udělili premiér Vlády ČR, Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Partnerem zahajovací výstavy v Praze je Arcidiecézní charita Praha. Putovní výstava se následně představí ve více než 20 českých městech.

Letošní výstava se zaměřuje na fascinující region východní Afriky. Impulsem k tomuto výběru byla existence početné komunity Moravských bratrů v Tanzánii, jak za UNESCO zdůrazňuje organizátor výstavy Jiří Králík: „Málokdo ví, že právě tato země je domovem stovek tisíc potomků Čechů, kteří v době reformace hledali náboženskou svobodu v různých koutech světa. Je pozoruhodné, že nejvíce stoupenců Moravských bratrů nalezneme dodnes právě v Tanzánii. Naše výstava si klade za cíl připomenout i další silné vazby, které nás s tímto vzdáleným regionem světa spojují.“

Výročí České nemocnice v Ugandě

První část výstavy seznámí návštěvníky se všemi 56 položkami historického a kulturního dědictví východní Afriky zapsaných na seznamu UNESCO. Představí unikátní soubor přírodního, kulturního i nehmotného dědictví lidstva zemí Uganda, Keňa, Rwanda, Etiopie, Tanzanie, Burundi, Džibutsko, Komory, Seychely a Somálsko.

Druhá část panelové výstavy představí významné osobnosti a instituce z oblasti umění, vědy, obchodu i politiky, které se podílely na rozvoji česko-afrických vztahů. Více než 20letou působnost Arcidiecézní charity Praha v Ugandě reflektuje panel věnovaný jejímu řediteli Jaroslavu Němcovi. Pod jeho vedením rozvinula pražská Charita v Ugandě rozsáhlé rozvojové projekty včetně České nemocnice sv. Karla Lwangy.

„S radostí jsme poskytli zázemí pro výstavu v našem kostele sv. Kajetána. Výstava slibuje strhující cestu do nitra afrického kontinentu a pro Arcidiecézní charitu Praha je navíc oslavou symbolické plnoletosti České nemocnice v Ugandě, která v den zahájení výstavy oslaví 18. výročí – k jejímu slavnostnímu otevření a požehnání došlo na začátku května roku 2006,“ připomíná Jaroslav Němec.

Derniéra výstavy na Noc kostelů

Slavnostní zahájení putovní výstavy proběhne ve čtvrtek 9. května v 17 hodin v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Nerudově ul. 22 v Praze 1. Prostory kostela obsáhnou výběr z obou částí panelové výstavy. Součástí zahájení bude komentovaná prohlídka výstavy i čtení tradičních afrických přísloví v překladu a interpretaci pana Pavla Mikeše, emeritního českého velvyslance v Etiopii.

Výstava v kostele sv. Kajetána potrvá až do pátku 7. června, kdy se v celé zemi koná Noc kostelů. Pražskou derniéru výstavy tak doprovodí řada zajímavých akcí, koncertů a přednášek.

Kostel provozuje Arcidiecézní charita Praha a je veřejnosti zdarma přístupný od úterý do neděle v otevírací době zveřejněné na www.svatykajetan.cz.

Související články

Aktuálně z Indie

9. 10. 2024

Vinuthova cesta ke kněžství: „Bylo to jako zázrak,“ říká o české pomoci

Aktuálně z Ugandy

7. 10. 2024

Hledání cesty k efektivnější pomoci potřebným. Zpráva z návštěvy ugandských partnerů v Praze

Aktuálně z Indie

4. 10. 2024

3 500 dětí z programu Adopce na dálku® v Indii právě složilo pololetní zkoušky

Nemocnice v Ugandě

30. 9. 2024

Záchrana životů v rovníkové Africe. Dokončena další fáze rekonstrukce Nemocnice sv. Josefa