Rodinu nenahradíme. Když je maminka nejistá a v úzkých, umíme pomoci

15. 5. 2017

Rodinu nenahradíme. Když je maminka nejistá a v úzkých, umíme pomoci

Dnešní Mezinárodní den rodiny připomíná, jak důležitým vkladem do života je funkční a láskyplná rodina. V našich sociálních službách se setkáváme s lidmi, kteří tento dar ve svém dětství a dospívání neměli. Dnes, když jsou už dospělí, je pro ně kvůli tomu těžké zvládat výchovu vlastních dětí. Jsme rádi, že jim můžeme pomoci.

Rodinu nenahradíme. Když je maminka nejistá a v úzkých, umíme pomociKaždý víme, jakým darem a vkladem do budoucna je funkční a láskyplná rodina. Je to základ, který nás formuje a určuje naše základní postoje v životě, naše sebevědomí, naši schopnost navazovat funkční a láskyplné vztahy. Ne každý měl to štěstí.

Do našeho Azylového domu Gloria jsme přijali paní Marii, mladou 18 letou maminku očekávající narození svého děťátka. U nás působila od začátku ustrašeně, většinu času trávila sama na pokoji a s ostatními maminkami se moc nestýkala. Postupně se před námi otvíral příběh děvčátka, které ví, že táta je alkoholik, ale nestýká se s ním, a maminka trpí těžkým duševním onemocněním, díky kterému své dceři spíše škodí, než pomáhá. Marie odchází z domova v 16 letech, přesto dodělává maturitu. Je velmi vnímavá a inteligentní. Jejím jediným zázemím a poutem ke světu je její přítel, chlapec bez práce, zázemí a bez sociálních a pracovních návyků.

Již šestým rokem pomáháme maminkám v azylových domech a v sociálních bytech ve zvládání jejich rodičovské role. Věříme, že podpoříme-li matku a pomůžeme jí rozvinout její vlastní schopnosti a dovednosti, zlepšíme tím automaticky i její schopnost péče o děti. Paní Marie začala docházet na socioterapeutickou skupinu, postupně se více otevřela a přestala své okolí vnímat jako nepřátele. S naší aktivizační pracovnicí se účastnila besed o péči o dítě, učila se vařit i hospodařit s penězi. Postupně se dokázala lépe orientovat ve své situaci. Během těhotenství si našla práci v obchodě. Z našeho Azylového domu odešla do pronájmu se svým přítelem. Dnes má zdravou dcerku a přesto, že ji čeká ještě dlouhá cesta, máme radost, že jsme jí mohli pomoci překonat náročné období.

Cílená podpora maminkám, která zvyšuje jejich rodičovské kompetence, probíhá v rámci sociálních služeb Arcidiecézní charity Praha i terénně od roku 2012. V uplynulém roce jsme pomohli 46 maminkám a jejich 85 dětem:

  • 28 maminek a 66 dětí se zúčastnilo videotréninku interakcí
  • 23 maminek docházelo na socioterapeutickou skupinu
  • 11 maminek dostávalo individuální konzultace s terapeutem
  • 36 maminek a 72 dětí se setkávalo s aktivizační pracovnicí
  • 7 maminek využilo individuálního nebo skupinového poradenství
  • 7 maminek a 14 dětí bylo do projektu zapojeno v rámci terénní práce, a to v sociálních bytech.

MPSVAktivity projektu Podpora v rozvoji rodičovských kompetencí klientek azylových domů a sociálních bytů ADCH Praha jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

2. 7. 2020

Hned tři překvapení najednou přichystala NADACE AGEL pro děti z Azylového domu Gloria

Pomoc rodinám v nouzi

23. 6. 2020

Dva příběhy: Díky vašim darům pomáháme lidem, které zasáhla koronakrize

Aktuálně ze sociálních služeb

27. 5. 2020

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

Aktuálně ze sociálních služeb

9. 4. 2020

Zachraňujeme potravinovou pomocí ty, kdo jsou bez příjmů a hrozí jim hlad