Představujeme vám Příručku dobré praxe preventivního programu Tváře lásky, která shrnuje naši roční práci a zkušenosti se skupinovou prací s dětmi z dětských domovů a výchovného ústavu. V příručce čtenářům představujeme, jak jsme realizovali jednotlivé kroky projektu. Popsali jsme stávající situaci, naše projektové partnery, bez kterých bychom nemohli projekt zrealizovat, tvorbu jednotlivých témat a psaní modulu a vytvoření celého preventivního programu, výběr a školení lektorů, předávání zkušeností a realizaci aktivit projektu.
„Na příručce se svou aktivitou a nadšením podílel celý tým lektorů a hlavně děti. Ilustrace v příručce vycházejí z autentických citací dětí, které vznikaly během skupinové práce. Musíme poděkovat také grafikům, kteří výborně vystihly náladu a atmosféru našeho preventivního programu a citlivě nás provázejí svými ilustracemi v celém projektu,“ říká Šárka Martinovská, koordinátorka projektu.
V příručce se věnujeme konkrétním tématům, která jsme probírali s dětmi. Příručka věrně kopíruje skutečná setkávání s dětmi. Procházíme témata respekt, agrese, gender, násilí, prostituce, obchod s lidmi, domácí násilí a zneužívání nejbližšími. U jednotlivých témat zdůrazňujeme aktivity, které pomáhají dětem lépe uchopit podstatu tématu a nejen se něco teoreticky učit, ale získat v bezpečném prostředí nástroj pro řešení problematických situací. Popisujeme klady a zápory skupinové práce s dětmi v ústavní výchově, specifika práce s jednotlivými skupinami, věci, které se nám povedly a naopak nevydařily. Uvádíme i zpětné vazby dětí a zařízení, na jejichž základě dáváme doporučení všem, kteří se chtějí zabývat prevencí násilí.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.