Aby každé dítě v Zambii umělo číst a psát

20. 9. 2016

Aby každé dítě v Zambii umělo číst a psát

Tabeth Chimundu je cílevědomá mladá dívka. Žije v Mukonchi u prarodičů spolu s dalšími deseti sourozenci, bratranci a sestřenicemi. Jejím snem je stát se učitelkou. Díky programu Adopce na dálku® se jí to, pevně doufáme, podaří.

Aby každé dítě v Zambii umělo číst a psátTabeth, pověz nám prosím něco o své rodině.

Naše Rodina je velká, s mými čtyřmi sourozenci žijeme u prarodičů v Mukonchi v části zvané Zambia compound. Žije zde s námi navíc šest našich bratranců a sestřenic, takže dohromady je nás doma třináct. Moji rodiče žijí v jiné části provincie, kde je do školy velmi daleko. Na pozemku babičky a dědy jsou čtyři malé domky z nepálených cihel, není zde elektřina, ani pitná voda, máme ale mělkou studnu, odkud si vodu nanosíme. Vaříme v přístřešku venku. Můj dědeček je už starý, ale stále pracuje jako hlídač v jednom obchodu v Mukonchi. Snažíme se sami pěstovat kukuřici, fazole, sladké brambory a podzemnici olejnou. Máme také ovocné stormy banánovník, mangovník, guavu a citronovník.

Do jaké školy chodíš a jaké předměty se učíte?

Nejdříve jsem navštěvovala základní školu v Mukonchi. Nyní jsem první rok na střední škole a moc se mi zde líbí. Je zde víc tříd, počítačová učebna, budovy jsou čerstvě natřené a škola má vlastní autobus a malé nákladní auto. Během roku jsme měli sportovní dny a debatní kroužky. Předměty, které se učíme, jsou např. matematika, angličtina, fyzika, chemie, také základy účetnictví a náboženství. Nejraději mám ale angličtinu.

Co děláš ve volném čase?

Přes týden se snažím opakovat si probranou látku a pomáhat doma mým prarodičům se vším, co je potřeba. V sobotu ráno docházím do misie Mukonchi na pravidelné doučování. V neděli jdu na mši a odpoledne se většinou setkávám s kamarádkami. Během školních prázdnin nás přijela navštívit na několik týdnů moje matka.

Čím bys jednou chtěla být a proč?Aby každé dítě v Zambii umělo číst a psát

Mým snem je stát se učitelkou. Přála bych si, aby každé dítě v Zambii umělo číst a psát. Vadí mi, že hlavně na venkově to mnoho dětí neumí, dospělí také ne. Mým vzorem je paní učitelka Nakambo z naší školy.

Co bys vzkázala svému dárci?

Když jsem byla vybraná do programu Adopce na dálku®, byla jsem tehdy ve třetí třídě a měla jsem velkou radost. Já a moje rodina jsme velmi vděčni dárcům v České republice za podporu ve vzdělání nejen pro mě, ale pro všechny ostatní děti v Mukonchi. Tato pomoc pro nás hodně znamená a ráda bych za ni všem dárcům poděkovala. Děkuji za vaši dobrotu a přeji vám všem pevné zdraví a ať je Bůj stále s vámi.

Související články

Aktuálně ze Zambie

12. 1. 2023

Z chudého chlapce stavební inženýr: Díky vzdělání jsem jiný člověk

zambie mikrofinancování Aktuálně ze Zambie

11. 9. 2022

226 mikropůjček pomohlo chudým zambijským rodinám rozjet drobné podnikání

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny