Alfabetizační kurzy v Zambii pokračují

11. 4. 2016

Alfabetizační kurzy v Zambii pokračují

Již šestým rokem pořádáme v Zambii pravidelné lekce základního vzdělávání pro dospělé. Číst a psát se učí šest desítek dospělých v Mukonchi a v Solwezi.

Sobota není v Misii Mukonchi v žádném případě ve znamení odpočinku. Pravidelné doučování dětí začíná v devět ráno a končí v poledne. Jen co se třídy vyprázdní, už jsou tu rodiče dětí z programu Adopce na dálku® a další, kteří místo sobotního klidu „bojují“ s negramotností.

Minulý rok jich bylo 33 a šestnácti z nich se podařilo úspěšně složit závěrečné státní zkoušky pro žáky sedmých tříd. Se vzděláním ale nekončí. I oni budou pokračovat večerním studiem na střední škole v blízkosti Misie.

Inspirovala mě má babička

Paní Zelipa Banda musela školní docházku přerušit, když chodila do šesté třídy. Vdala se, dnes má tři děti. Do kurzu docházela pravidelně tři roky a v říjnu minulého roku byla jednou z těch, kteří úspěšně složili státní zkoušky sedmé třídy. „Inspirovala mě má babička Luliya Chisenga, která kurzy také navštěvovala. Když jsem viděla její odhodlání a vůli získat v jejím věku (pozn.: 67 let) to, co v mládí nemohla, rozhodla jsem se, že to zkusím. První rok byl obtížný, ale ve třídě jsme se povzbuzovali navzájem, postupně jsem začala vše dohánět. Mám velkou radost, a děkuji pražské Charitě a našim učitelům. Hlavně nechci dopustit, aby se ve stejné situaci v budoucnu ocitly mé děti.“

Solwezi nezůstává pozadu

Více uchazečů je nyní zapojeno i v Solwezi. Minulý rok zde prošlo kurzy 30 dospělých. Výuka probíhá dvakrát týdně. Lekce začínají v 17 hodin přímo v jedné ze škol, kam přes den docházejí děti z programu Adopce na dálku. Letos v říjnu se zde poprvé pokusí 22 dospělých složit státní zkoušky sedmé třídy základní školy.

„Těší nás rostoucí zájem, máme pozitivní ohlas z komunit. Mnoho lidí nemělo v minulosti vůbec šanci chodit do školy. Někteří dokončili základní školu. Hlásí se další, kteří o kurzech slyšeli od svých přátel nebo rodinných příslušníků. Rozhodli se sami změnit svou situaci a naučit se číst a psát. Jedinou podmínkou k zápisu je jejich zájem o vzdělání,“ říká Aleš Vacek, zástupce Arcidiecézní charity Praha v Zambii.

Související články

Aktuálně ze Zambie

12. 1. 2023

Z chudého chlapce stavební inženýr: Díky vzdělání jsem jiný člověk

zambie mikrofinancování Aktuálně ze Zambie

11. 9. 2022

226 mikropůjček pomohlo chudým zambijským rodinám rozjet drobné podnikání

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny