Azylový dům sv. Terezie hlásí nárůst lidí bez domova

Azylový dům sv. Terezie hlásí nárůst lidí bez domova

Noclehárna a Azylový dům sv. Terezie, které Arcidiecézní charita Praha provozuje v pražském Karlíně, praskají ve švech. V důsledku opatření proti koronaviru vyhledávají pomoc i lidé, kteří si nikdy nemysleli, že by se jich bezdomovectví mohlo někdy týkat. Na ulici se ocitli poprvé v životě.

Pan Pavel založil před třemi lety firmu, která dodávala zboží do kuchyní restaurací a hotelů: „Nedá se říct, že bych zbohatl, ale na normální život to stačilo. Splácel jsem postupně dluhy, které jsem měl z předchozího podnikání.“

Pavel ale ze dne na den ztratil všechny zakázky, když musely hotely a restaurace kvůli koronaviru zavřít. Neměl úspory a navíc dlužil na nájemném, protože stejnou situaci prožíval už na jaře. Dostal výpověď z bytu a nový si nemůže pronajmout, protože nemá na kauci a nájem.

Podle sociálního pracovníka Prokopa Jančy z Azylového domu sv. Terezie je mezi lidmi bez domova přicházejícími do Charity zhruba 10 % těch, kteří zažívají bezdomovectví poprvé. „Řada z nich ztratila práci a spolu s ní i služební byt. Bezdomovectví je pro ně nová, nepříjemná zkušenost. Tito lidé aktivně spolupracují na řešení své situace. Obvykle si během několika týdnů najdou práci. V praxi se ukazuje, že čím kratší dobu člověk stráví bez domova, tím je větší pravděpodobnost, že se mu podaří vrátit zpět do normálního života.

Pan Pavel pobýval v Azylovém domě necelý měsíc. „Jsem rád, že jsem nemusel přespávat někde venku na lavičce. Jak bych pak mohl chodit na pracovní pohovory,“ říká pan Pavel, kterému se již podařilo najít novou práci.

Karanténní zařízení pro lidi bez domova

Charitní centrum pro lidi bez domova v Karlíně pomáhá i v nouzovém stavu a žádnou ze svých služeb neomezuje. „Nutností je nošení roušek a používání desinfekce,“ říká Stanislav Fiala, ředitel Azylového domu sv. Terezie. „Používáme i ozonové generátory pro čištění vzduchu. Možná díky všem těmto opatřením se nákaza zatím našemu centru vyhýbá.“

Od pondělí 2. listopadu zřídil Magistrát hl. m. Prahy karanténní zařízení pro dospělé osoby bez domova nakažené covid-19. Zařízení, které podléhá přísným hygienickým opatřením, má kapacitu 60 lůžek a bude v provozu až do konce března 2021.

Jakou pomoc Charita nabízí

Centrum pro lidi bez domova v pražském Karlíně, které provozuje Arcidiecézní charita Praha, nabízí potřebným lidem:

  • nocleh – v noclehárně a v azylovém domě
  • potravinovou pomoc
  • ošacení z charitního šatníku
  • hygienické zázemí, možnost osprchovat se
  • sociální poradenství, které lidi motivuje, aby aktivně svoji tíživou sociální situaci řešili. „Oslovujeme lidi bez domova i v jejich prostředí, na ulici či v parku,“ dodává terénní sociální pracovník Lukáš Čuchna.

Pomáhejte nám pomáhat během pandemie koronaviru

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • zajistíme provoz profesionálních sociálních služeb v době pandemie koronaviru
  • zakoupíme ochranné pomůcky a testovací sady do testovacích přístrojů
  • zakoupíme potravinovou pomoc pro lidi v nouzi

Potřebujeme vaši pomoc!

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně. Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu v této nelehké době potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc lidem bez domova

26. 11. 2024

Zima je kritická: Rozšiřujeme pomoc lidem bez domova

Pomoc lidem bez domova

20. 3. 2024

Park bez odpadků. Lidé bez domova se aktivně zapojili do úklidu veřejného prostoru

Aktuálně ze sociálních služeb

28. 2. 2024

Pečovatelská služba se zapojila do pomoci lidem bez domova

Pomoc lidem bez domova

10. 1. 2024

Kvůli vytížené kapacitě lůžek pro lidi bez domova umožňujeme přečkat mrazivé noci na „teplé židli“