Pečovatelská služba se zapojila do pomoci lidem bez domova

28. 2. 2024 Tiskové zprávy

Pečovatelská služba se zapojila do pomoci lidem bez domova

V zimních měsících se život na ulici stává ještě náročnějším než obvykle. Proto Arcidiecézní charita Praha ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy zahájila v prosinci loňského roku pilotní program, který pomáhá lidem bez domova se sníženou soběstačností, lidem po nemoci, chronicky nemocným a těm, u kterých je velké riziko, že by zimu na ulici nemuseli přežít.

Příběh paní Boženy

Paní Božena je 67letá žena, která trpí Parkinsonovou nemocí a dalšími zdravotními komplikacemi. Příbuzné, kteří by se o ni postarali, nemá. Už několik let žije na ulici. Po nedávném kolapsu ji přijali v ubytovně U Kloubových domů v pražských Vysočanech, kterou během zimních měsíců provozuje Magistrát hl. m. Prahy. Každodenní sebeobsluhu zvládá žena jen díky charitní Pečovatelské službě.

„Paní Božena se sama už téměř nenají. Kvůli Parkinsonově nemoci je pro ni obtížné postarat se i o osobní hygienu. Paní má cukrovku a astma, které vyžadují každodenní pozornost. Díky naší péči se ale konečně cítí jako lidská bytost a začíná znovu nabývat pocit vlastní hodnoty,“ říká pečovatelka Ivana Mašková.

Pilotní program, který vrací důstojnost

Pilotní program Arcidiecézní charity Praha a pražského magistrátu zapojuje do pomoci lidem bez domova profesionální Pečovatelskou službu. Každý den vysílá Arcidiecézní charita Praha své pečovatelky do dvou zimních nocleháren, kde pomáhají lidem s hygienou, oblékáním, stravováním a každodenními aktivitami, které vlastními silami už nezvládají.

„Myslím, že je to moc potřebné propojení dvou odborností: pečovatelské služby a azylového domu. Je to velký posun pro lidi, kteří tam bydlí i pro zaměstnance,“ říká metodička sociálních služeb Arcidiecézní charity Praha Eva Hradečná.

Program je zatím v pilotní fázi, ale pokud se osvědčí, mohl by pokračovat i po skončení zimy v běžných azylových domech. To by znamenalo velkou pomoc pro mnoho lidí bez domova se sníženou soběstačností, kteří patří k těm nejzranitelnějším.

Podpořit Pečovatelskou službu můžete i vy!

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme pečovatelskou službu seniorům, kteří nemají peníze na její úhradu
  • Zajistíme vzdělání a odborný růst pracovníků.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

13. 4. 2024

Sbírka potravin: V 11 supermarketech nám lidé věnovali 5 332 kg potravin pro potřebné

Pomoc rodinám v nouzi

10. 4. 2024

„Sociální automobil“ pomůže Azylovému domu v Brandýse nad Labem

Pomoc seniorům

2. 4. 2024

Potřebujeme vaši pomoc. Grant otevřel cestu k rekonstrukci Domova sv. Václava

Aktuálně ze sociálních služeb

26. 3. 2024

Prezident Caritas Europa P. Michael Landau ocenil práci Arcidiecézní charity