Česká nemocnice v Ugandě pečuje o dva tisíce HIV pozitivních pacientů

1. 12. 2020

Česká nemocnice v Ugandě pečuje o dva tisíce HIV pozitivních pacientů

Dnes je Světový den boje proti AIDS. V České nemocnici sv. Karla Lwangy v Ugandě, kterou založila Arcidiecézní charita Praha, je právě HIV/AIDS jedním z nejčastějších onemocnění. Doktor Morris, který má HIV péči na starosti, se s námi podělil o několik informací.

„V naší nemocnici pečujeme o více než dva tisíce HIV pozitivních pacientů,“ říká doktor Morris. „Specializovaný tým zdravotníků se zaměřuje jak na léčbu pomocí antiretrovirotik, tak na psychosociální podporu a prevenci šíření viru.“

Součástí HIV kliniky je poradna, kterou pacient navštíví ještě před samotným testováním. Získá zde informace o infekci a možnostech její léčby. „Tím se nám daří zmírnit šok, který člověk prožívá po pozitivním testování,“ dodává doktor Morris. Do poradny pak v případě nákazy dochází pacient po celou dobu léčení.

Lék na AIDS není dostupný všem

Pilířem léčby je antiretrovirální terapie. Dokáže oddálit propuknutí nemoci nebo zamezit přenosu viru z matky na novorozence.

V Ugandě je virem HIV nakaženo 1,5 milionu osob, z nichž 85 % (a jen 65 % dětí!) užívá dostupné léky. Bez léků se virus nekontrolovatelně šíří z napadených buněk a pacient je vystaven riziku oportunních infekcí a často končí v kritickém stavu hospitalizován na nemocničním lůžku.

V kraji Buikwe distribuují léky i na kole

„Než pacientovi podáme antiretrovirální léky, musíme zvážit řadu faktorů, podle nichž nastavíme správné dávkování. Důležitý je věk, hmotnost, celkový zdravotní stav pacienta a u žen případné těhotenství,“ vysvětluje doktor Morris.

Léčba je pacientům poskytována zdarma. Někteří docházejí na pravidelné kontroly do HIV kliniky. „Těm, kteří bydlí daleko a do nemocnice se nemají jak dostat, vozíme léky na kolech. Zároveň kontrolujeme, jsou-li léky správně užívány.“

Pro účinnou terapii je správné dávkování a každodenní důsledné užívání léků klíčové. Pacienti, jejichž léčba je pod odborným dohledem, mají naději na normální život. „Každý den si uvědomuji, jakým požehnáním je nemocnice pro zdejší pacienty. Chci vzkázat všem dárcům v Česku: ,Děkujeme za vaši pomoc.’“

Podpořte pomoc chudým lidem v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Každá částka dokáže pomoci.

Na co váš dar využijeme?

  • Zaplatíme nadaným dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Zpřístupníme nejchudším lidem lékařskou péči.
  • Zorganizujeme rekvalifikační kurzy pro dospělé.
  • Postavíme studny a dáme lidem pitnou vodu.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi.

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

29. 2. 2024

Adopce na dálku® mění sny v realitu. Příběh indické dívky Joyline

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně o pomoci v zahraničí

9. 2. 2024

Zdravotníci – absolventi programu Adopce na dálku® bojují s cholerou v Zambii

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě