Charitní poradna nedílnou součástí nového úřadu Ministerstva vnitra

20. 11. 2016

Charitní poradna nedílnou součástí nového úřadu Ministerstva vnitra

Mladá maminka z Jižní Koreje, student z Botswany, sportovec z Peru či pracující otec z ukrajinské rodiny. Cizinci, které jejich životní cesta přivedla do České republiky, musejí řešit povolení k pobytu v naší zemi. S jednáním na příslušných úřadech jim pomáhá Středisko migrace, jedna ze služeb Arcidiecézní charity Praha.

V rámci projektu „Zapojení streetworkerů z řad cizineckých komunit do integrace cizinců“ spolufinancovaného z programu Ministerstva vnitra „Integrace cizinců 2016“, působí Středisko migrace na čtyřech Odděleních pobytu cizinců (OPC) Ministerstva vnitra, a to v Praze, v Mladé Boleslavi a v Příbrami.

Na konci října proběhlo slavnostní otevření nové pobočky OPC na adrese Žukovského 888/2, Praha 6 – Ruzyně. Toto velmi moderní pracoviště naleznete ve druhém patře obchodního centra Delta. Prostorná čekárna je schopná pojmout na 32 přepážkách až 1000 klientů denně.

Součástí pobočky v Žukovského ulici je poradna Arcidiecézní charity Praha. „Klienti se na nás obracejí s různými dotazy ve věcech jejich pobytu a víz,“ vysvětluje sociální pracovnice Lucia Jantošovičová, „nejčastěji pomáháme cizincům s vyplňováním žádostí a pomáháme jim porozumět rozhodnutím, které obdrží od Ministerstva vnitra. Každá osoba je jedinečná, nese si svůj příběh a tak také k našim klientům přistupujeme. Pomáháme v nejrůznějších životních situacích, ať už se jedná o řešení postupů nezbytných po narození dítěte v Čechách mamince z Jižní Koreje, zajištění správné ubytovací smlouvy u studenta z Botswany, změny zaměstnavatele pána z Ukrajiny, až výuce češtiny ke zkoušce k žádosti o trvalý pobyt pro sportovce z Peru.“

V týmu pracovníků jsou kromě sociálních pracovníků i tlumočníci a terénní pracovníci. Díky jejich asistenci dokáží cizinci porozumět svým zákonným právům a povinnostem a mají možnost obrátit se na odborníky v situacích, v nichž si sami nevědí rady.

Charitní poradna nedílnou součástí nového úřadu Ministerstva vnitraCharitní poradna nedílnou součástí nového úřadu Ministerstva vnitra

Související články

Terénní poradny

30. 9. 2020

Terénní poradna pro cizince pomáhá i během nouzového stavu. Vyhledalo ji již více než 3 tisíce osob

Terénní poradny

23. 4. 2019

Reportáž Českého rozhlasu o naší práci na Odborech azylové a migrační politiky

Charitní poradna nedílnou součástí nového úřadu Ministerstva vnitra Terénní poradny

13. 4. 2019

Pomoc migrantům přivedla ke společnému stolu odborníky z ministerstva a Charity

Terénní poradny

30. 12. 2018

Asistujeme při integraci cizinců od Afghánistánu po Vietnam