Vyděsilo je hučení větráku i letící letadlo

13. 5. 2022 Příběhy pomoci

Vyděsilo je hučení větráku i letící letadlo

Přichází k němu babička a děda, přestože už několik let nejsou mezi živými. Jedenáctiletý Matvej takto popisuje sen, který se mu stále vrací. O tři roky starší Karolína se zase ve snu bojí, že její město zatopí obří jezero. Oba mají za sebou dramatický útěk z Ukrajiny.

Tři maminky a pět dětí z Kyjeva. Vzali si nejnutnější věci a na hranicích se rozloučili s tatínky a manželi. Že je čeká tak dlouhá cesta, netušili. Do Česka dorazili až po šesti dnech. Z toho jely dva dny Ukrajinou, přitom v normálním provozu by cesta jejich domovinou trvala maximálně pět hodin. Chybí totiž silnice. Hlavní silniční tahy bylo nutné objíždět polními cestami. K tomu se přidaly četné kontroly a průjezd zaminovaným územím. „Nejhorší bylo, když kolem našeho auta proletěla raketa,“ vzpomíná malý Matvej. Dalším městem stihli uprchlíci ještě projet a pak se ze zpráv dozvěděli, že krátce nato bylo rozbombardováno.

Pro malé děti stresující zážitky, stejně tak i pro jejich maminky. „Docházelo nám jídlo a nafta. Naštěstí jsme se dohodli s kamarádem, který nám vystál frontu u pumpy, a tak jsme přijeli a mohli hned natankovat,“ říká Maria. Kilometrové fronty děsí Matveje doteď. Karolína zase nemůže pochopit, proč je vojáci na rumunských hranicích zdržovali.

Právničky a ekonomka

Dnes bydlí všichni na ubytovně Arcidiecézní charity Praha v Praze 2. Ženám je kolem čtyřicítky, na Ukrajině pracovaly dvě jako právničky, jedna byla ekonomka. Své znalosti u nás využít nemohou, protože nemluví česky. Pomoci v Česku si moc váží, na příjezd prý ale nikdy nezapomenou. Vyděsilo je i hučení větráku na WC nebo letící letadlo nad jejich hlavami.

Dnes už jsou klidnější, děti se učí. Dopoledne v české třídě, odpoledne mají on-line výuku z ukrajinské školy. Kromě rodného jazyka znají ještě němčinu, angličtinu a teď se učí i česky. Vyrovnat se se špatnými zážitky jim pomáhají psychologové a sociální pracovnice z Arcidiecézní charity Praha. Nikdo z nich si ani nechce připustit, že by se nevrátil domů. Za manželi, za rodiči…


Pomoc Arcidiecézní charity Praha ukrajinským uprchlíkům se zaměřuje na čtyři oblasti: Poskytujeme odborné sociální a právní poradenství tisícům příchozích, kteří se potřebují zaregistrovat a zorientovat v naší zemi. Zajišťujeme ubytování pro téměř 400 osob v ubytovnách, bytech i charitních zařízeních. Uprchlíkům, které dlouhodobě sociálně doprovázíme, nabízíme v případě potřeby materiální pomoc – potraviny, drogerii, ošacení či léky. Věnujeme se také adaptačním aktivitám pro děti předškolního a školního věku.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Naše pomoc uprchlíkům

22. 2. 2024

Setkání v Budapešti: Evropské Charity koordinují pomoc Ukrajině

Naše pomoc uprchlíkům

20. 2. 2024

Dva roky solidarity. Charita pokračuje v pomoci ukrajinským uprchlíkům

Přesídlení krajanů

29. 1. 2024

Do Česka přesídlili krajané z Ukrajiny, Ruska, Venezuely i Moldavska. Charita jim pomáhala s integrací

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 12. 2023

Charita se spolu s klienty chystá na Vánoce