Vyděsilo je hučení větráku i letící letadlo

13. 5. 2022 Příběhy pomoci

Vyděsilo je hučení větráku i letící letadlo

Přichází k němu babička a děda, přestože už několik let nejsou mezi živými. Jedenáctiletý Matvej takto popisuje sen, který se mu stále vrací. O tři roky starší Karolína se zase ve snu bojí, že její město zatopí obří jezero. Oba mají za sebou dramatický útěk z Ukrajiny.

Tři maminky a pět dětí z Kyjeva. Vzali si nejnutnější věci a na hranicích se rozloučili s tatínky a manželi. Že je čeká tak dlouhá cesta, netušili. Do Česka dorazili až po šesti dnech. Z toho jely dva dny Ukrajinou, přitom v normálním provozu by cesta jejich domovinou trvala maximálně pět hodin. Chybí totiž silnice. Hlavní silniční tahy bylo nutné objíždět polními cestami. K tomu se přidaly četné kontroly a průjezd zaminovaným územím. „Nejhorší bylo, když kolem našeho auta proletěla raketa,“ vzpomíná malý Matvej. Dalším městem stihli uprchlíci ještě projet a pak se ze zpráv dozvěděli, že krátce nato bylo rozbombardováno.

Pro malé děti stresující zážitky, stejně tak i pro jejich maminky. „Docházelo nám jídlo a nafta. Naštěstí jsme se dohodli s kamarádem, který nám vystál frontu u pumpy, a tak jsme přijeli a mohli hned natankovat,“ říká Maria. Kilometrové fronty děsí Matveje doteď. Karolína zase nemůže pochopit, proč je vojáci na rumunských hranicích zdržovali.

Právničky a ekonomka

Dnes bydlí všichni na ubytovně Arcidiecézní charity Praha v Praze 2. Ženám je kolem čtyřicítky, na Ukrajině pracovaly dvě jako právničky, jedna byla ekonomka. Své znalosti u nás využít nemohou, protože nemluví česky. Pomoci v Česku si moc váží, na příjezd prý ale nikdy nezapomenou. Vyděsilo je i hučení větráku na WC nebo letící letadlo nad jejich hlavami.

Dnes už jsou klidnější, děti se učí. Dopoledne v české třídě, odpoledne mají on-line výuku z ukrajinské školy. Kromě rodného jazyka znají ještě němčinu, angličtinu a teď se učí i česky. Vyrovnat se se špatnými zážitky jim pomáhají psychologové a sociální pracovnice z Arcidiecézní charity Praha. Nikdo z nich si ani nechce připustit, že by se nevrátil domů. Za manželi, za rodiči…


Pomoc Arcidiecézní charity Praha ukrajinským uprchlíkům se zaměřuje na čtyři oblasti: Poskytujeme odborné sociální a právní poradenství tisícům příchozích, kteří se potřebují zaregistrovat a zorientovat v naší zemi. Zajišťujeme ubytování pro téměř 400 osob v ubytovnách, bytech i charitních zařízeních. Uprchlíkům, které dlouhodobě sociálně doprovázíme, nabízíme v případě potřeby materiální pomoc – potraviny, drogerii, ošacení či léky. Věnujeme se také adaptačním aktivitám pro děti předškolního a školního věku.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Přesídlení krajanů

20. 1. 2023

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Naše pomoc uprchlíkům

23. 12. 2022

Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

Ve škole v Milevsku prezentujeme program přesídlení i ukrajinskou kulturu. Přesídlení krajanů

15. 12. 2022

Co je kuťa a uzvar? Přiblížili jsme ukrajinskou kulturu i program přesídlení krajanů

Naše pomoc uprchlíkům

19. 9. 2022

Výlet pro ukrajinské děti: noví kamarádi i pokroky v češtině