Do pomoci uprchlíkům zapojila Charita kněze. Dodává jim sílu vše zvládnout

6. 7. 2022 Příběhy pomoci

Do pomoci uprchlíkům zapojila Charita kněze. Dodává jim sílu vše zvládnout

Existuje-li Bůh, proč dopustil válku? Otázka, kterou slýchá v posledních týdnech velmi často. Řeckokatolický kněz Pavel Semenyuk se zapojil do projektů Arcidiecézní charity Praha na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Velká část z nich se dodnes vyrovnává s traumatickými zážitky. Důležitá je pro ně pomoc nejen sociálních pracovníků a psychologa, ale i možnost rozhovoru s knězem.

Pavel chápe bolest svých krajanů, proto jim je nablízku a dodává sílu vše zvládnout. Chodí za nimi do ubytoven a komunitních center, působí v kostele sv. Kajetána. „Neslibuji nikomu nemožné, ale vyslechnu si jejich zážitky, obavy, strachy. Ti lidé si prošli peklem a potřebují to s někým sdílet a vypovídat se,“ říká kněz.

Věnuje se i dětem. Většina z nich již několik měsíců neviděla tátu, a tak jim chybí mužský vzor. P. Pavel s nimi tráví čas, povídá a hraje si s nimi. Na jeho návštěvu se těší všichni, od těch nejmenších po náctileté.

Krajanské komunitě sloužil už před válkou

To, že žije v Praze, nezpůsobila válka. Do Česka začal pravidelně jezdit v roce 2016. O víkendech sloužil bohoslužby pro krajany v pražském kostele u sv. Klimenta. Loni se tam dohodli na trvalé spolupráci. Do toho přišla válka na Ukrajině.

V Praze žije se svou ženou, učitelkou fyziky, a nejmladším synem, studentem gymnázia. Dva dospělí synové zůstali na Ukrajině, kvůli mobilizaci nemohou zemi opustit. „Ukrajinu mám rád, mám tam část rodiny. Kromě synů i starou maminku. Plánuji ji navštívit hned, jak to bude možné,“ říká kněz.

Jeho místo je nyní v Česku

Miluje rozjímání při procházkách. Pavla můžete potkat třeba na Křížové cestě na Petřín, v Průhonickém parku nebo u památek. Česky se zatím domluví jen trochu, ale stáhl si mobilní aplikaci a denně se poctivě učí nová slovíčka.

Doma na Ukrajině měl Pavel na starosti stovku farníků, nahradil ho už mladý zástupce. „Cítím, že moje místo je teď tady v Česku,“ říká kněz, který nyní slouží několika stovkám krajanů. Dodává, že se na něj mohou obrátit i Ukrajinci žijící mimo charitní ubytovny. „Dveře má otevřené každý,“ vzkazuje.


Pomoc Arcidiecézní charity Praha ukrajinským uprchlíkům se zaměřuje na čtyři oblasti: Poskytujeme odborné sociální a právní poradenství v naší poradně s 20letou praxí, ubytování pro téměř 400 osob v ubytovnách, bytech i charitních zařízeních. Uprchlíkům, které dlouhodobě sociálně doprovázíme, nabízíme v případě potřeby materiální pomoc – potraviny, drogerii, ošacení či léky. Věnujeme se také adaptačním aktivitám pro děti předškolního a školního věku.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Naše pomoc uprchlíkům

22. 2. 2024

Setkání v Budapešti: Evropské Charity koordinují pomoc Ukrajině

Naše pomoc uprchlíkům

20. 2. 2024

Dva roky solidarity. Charita pokračuje v pomoci ukrajinským uprchlíkům

Přesídlení krajanů

29. 1. 2024

Do Česka přesídlili krajané z Ukrajiny, Ruska, Venezuely i Moldavska. Charita jim pomáhala s integrací

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 12. 2023

Charita se spolu s klienty chystá na Vánoce