Díky sbírce Daránek, pořádané Charitou u příležitosti Mezinárodního dne dětí, si více než dvě stovky dětí z pražské arcidiecéze užívají nezapomenutelných zážitků na letních táborech. Odvážní táborníci se vydávají na výpravy za pokladem, osedlávají koně a prozkoumávají krásy přírody. A to není zdaleka všechno! Díky laskavým dárcům, kteří podpořili sbírku Daránek v pražské arcidiecézi částkou 185 tisíc korun, mohou i děti zažívající náročné životní situace nacházet radost, kamarádství a nezapomenutelné chvíle.
Celkem 12 příměstských a pobytových táborů pro 268 dětí pořádají během léta Charita Roudnice nad Labem, Charita Starý Knín, Charita Příbram, Charita Beroun, Charita Kralupy nad Vltavou a Arcidiecézní charita Praha.
Charity využily pro uspořádání táborů většinou vlastní prostory a zázemí. Poprvé se konal příměstský tábor v nově opravené faře v Maršovicích, sloužící jako zázemí sociálním službám Charity Starý Knín. Do organizace táborů se zapojilo nové Komunitní centrum sv. Anežky, které nedávno otevřela Arcidiecézní charita Praha.
Charitní tábory jsou místem, kde se setkávají děti z různých prostředí. Ať už pocházejí z běžných rodin nebo ze sociálně znevýhodněného prostředí, žádné rozdíly se nedělají. „Děti o sobě navzájem neví, kdo z jaké rodiny pochází nebo kdo je klientem charitních sociálních služeb,“ zdůrazňuje sociální pracovnice Alena Nováková z Charity Beroun.
K táboru pořádanému Arcidiecézní charitou Praha se přidalo několik dětí ukrajinských uprchlíků, jejichž rodiny se ocitají v nouzi a kterým Charita poskytuje ubytování. Ukrajinské děti se výborně adaptovaly. „Mezi dětmi nebyly vidět žádné rozdíly,“ potvrzuje Antonín Zajíček z pražské Charity.
Charita Starý Knín otevřela účast na táborech i autistickým dětem. Některé z nich navštěvují charitní denní stacionář. „Klíčová je odbornost personálu,“ vysvětluje Šárka Fouknerová z knínské Charity. „Na každém našem táboře působí buď speciální pedagog, nebo psycholog. Díky tomu zvládáme i začlenění dětí s handicapem. Všechny děti bez rozdílu se během tábora naučily spolupracovat, motivovat ostatní a respektovat jinakost. Poznávaly své hranice, postupně je i dokázaly překonat.“
Soužití dětí z různých sociálních vrstev se osvědčuje. Jeden příklad za všechny popisuje Alena Nováková: „Na táboře jsme měli dívku ze sociálně slabé rodiny, která vyrůstá jen s maminkou a kromě školy se pohybuje hlavně mezi dospělými. Z počátku si nevěděla rady v běžných interakcích s ostatními dětmi. Bylo hezké sledovat, jak od sociálně zdatnějších dětí okoukává, jak se zapojit do hry, jak komunikovat a jak se zapojit do skupinových aktivit.“
V řadě Charit má pořádání táborů dlouhou, více než desetiletou tradici. Při přípravě tábora čerpají z bohatých zkušeností. Děti tak zažily pestrý program. „Největší úspěch sklidil výlet za včelařem. Zvlášť zaujal včelařův speciální oblek a to, jak se včel vůbec nebojí. To dětem pomohlo překonat vlastní strach,“ líčí Tonda Zajíček. Jedinečný výlet zažily i děti z berounského tábora. Projely se na terapeutických koních a zkusily si i hřebelcování a krmení.
Výčet oblíbených táborových aktivit by byl dlouhý. Vodní bitvy, koupání, sportovní aktivity – fotbal, ping pong, hledání pokladu pravěké ženy, soutěž o Bludišťáka, kterého děti znají z televizních obrazovek a mnoho dalšího.
Většina vedoucích se snažila využít zábavný program i pro poučení. Jitka Kňazovická z Charity Kralupy nad Vltavou popisuje, jak využili celotáborovou hru na doplnění zkušeností, které děti z problematických rodin postrádají: „Zaměřili jsme se na zvyky a obyčeje. Prošli jsme s dětmi chronologicky celý rok a povídali si o jednotlivých svátcích, jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo třeba Mikuláš. Vysvětlili jsme si, jaké tradice se k nim vážou a jaké zvyky se dodržují. Program jsme záměrně přizpůsobili tomu, že děti pocházejí z rodin, kde nemají dost podnětné prostředí pro rozvoj. Často děti neznají, co je ve společnosti běžné. Díky naší hře se naučily, jak se chovat při různých příležitostech a získaly tak důležité sociální dovednosti.“
Právě rozvoj sociálních dovedností vnímají jednotlivé Charity jako jeden z největších přínosů, které děti na jejich táborech získávají. „Děti se učí navazovat vztahy mezi sebou, spolupracovat a respektovat se navzájem. Dnešní děti tráví mnoho času u počítačů a mobilních telefonů. Tábory jim nabízejí možnost odpočinout si od virtuálního světa a zažít opravdové dobrodružství. Zjišťujeme, že některým dětem chybí základní sociální dovednosti, které se u obrazovky nenaučí,“ shrnuje Alena Nováková.
Cenné je i to, že děti ze sociálně slabých rodin mají během prázdnin příležitost někam vyrazit a něco nevšedního zažít. „Jak to často bývá, učitelky v září začínají kolečkem, kde děti sdílí své zážitky z prázdnin. Děti ze sociálně slabých rodin často nemají co říct. To je smutné. A už tím se začínají hned v září lišit od zbytku kolektivu,“ připomíná Petra Chalupová z Charity Roudnice nad Labem.
Účastníci charitních táborů v září nebudou muset mlčet. Spolužákům budou moci líčit nezapomenutelná prázdninová dobrodružství. Charitám v jejich úsilí zorganizovat pro děti letní tábory pomohla sbírka Daránek.
„Z výtěžku jsme mohli pořídit mj. vybavení pro kempování, které nám zůstane i do dalších let,“ říká Petra Chalupová z Charity Roudnice nad Labem. Daránkův dar bude sloužit v dalších letech i Charitě Starý Knín, která pro tábory pořídila sportovní náčiní, deskové hry a materiál na tvoření. V Kralupech nad Vltavou použili příspěvek z Daránka na úhradu poplatku za tábor pro děti z chudých rodin, které by na tábor nemohly jinak jet. Příspěvek jim navíc, stejně jako dalším Charitám, pomohl obohatit táborový program, nakoupit materiál či odměny pro děti.
„Děkujeme všem dárcům, kteří sbírku Daránek podpořili,“ vzkazují charitní táboroví vedoucí laskavým dárcům. „Vaše štědrost nám pomáhá vytvářet lepší budoucnost pro děti v těžké životní situaci.“
Kromě dětských táborů pořádají Charity s podporou Daránka i další akce. V Charitě Roudnici nad Labem například uspořádali:
Ponořte se do táborového dění s námi!
Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.
Číslo účtu:
749986/5500
Váš dar zaslaný tímto způsobem odejde na účet platební brány 2198370339/0800, odkud je bezpečně převeden na naše sbírkové účty.
Děkujeme, že chcete pomáhat!