Ministryně Maláčová předala Charitě materiální pomoc pro lidi bez domova

18. 12. 2019 Tiskové zprávy

Ministryně Maláčová předala Charitě materiální pomoc pro lidi bez domova

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dnes navštívila humanitární sklad Arcidiecézní charity Praha v pražských Bohnicích, aby předala pomoc pro sociálně vyloučené a aby se přímo od pracovníků Charity dozvěděla o potřebách nejchudších lidí, detailech pomoci a možnostech, jak zlepšit spolupráci Charity a ministerstva.

Ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracuje s Charitou Česká republika v rámci Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD). O tento projekt, v němž Charita distribuuje potravinovou a další pomoc potřebným rodinám, seniorům a lidem bez přístřeší, se při své osobní návštěvě zajímala ministryně Maláčová.

„Jde o desítky tun pomoci, které můžeme díky evropským fondům a ministerstvu chudým lidem poskytnout,“ vysvětluje Stanislav Fiala z Arcidiecézní charity Praha. „Součástí pomoci jsou trvanlivé potraviny, dětská výživa, drogerie, ale také například inkontinenční vložky pro seniory.“ Ze všech evropských zemí, kde FEAD pomáhá, máme v Česku nejširší sortiment zboží, které tak může být přesně zacílené na konkrétní situaci, v níž se příjemce pomoci nachází, jak informovali zástupci ministerstva.

V zimních měsících ministerstvo pomoc rozšířilo dokonce o další položky. Ministryně Maláčová předala Charitě stany, spacáky a karimatky. Budou je využívat lidé bez domova, kteří i přes snahu terénních sociálních pracovníků nejde motivovat k využívání nocleháren. „Jsou to například lidé, kteří trpí sociální fobií. V mrazech by byly jejich životy ohroženy,“ vysvětlil Stanislav Fiala.

Přítomní diskutovali o konkrétním obsahu materiální pomoci v rámci FEAD, o nákladech na její distribuci, cílových skupinách, o zapojení dobrovolníků, o alternativních formách pomoci atd. Paní ministryně pochválila práci Charity ve prospěch těch nejchudších. Ocenila celorepublikovou působnost a síť oblastních a farních Charit, díky nimž se pomoc dostává do všech regionů.

Související články

Pomoc rodinám v nouzi

23. 6. 2020

Dva příběhy: Díky vašim darům pomáháme lidem, které zasáhla koronakrize

Pomoc lidem bez domova

19. 5. 2020

Stanové městečko a hostel na pomoc lidem bez domova v době koronakrize

Pomoc lidem bez domova

1. 5. 2020

Pracovníci Charity se osvědčili při pomoci člověku bez domova nakaženému koronavirem

Aktuálně ze sociálních služeb

9. 4. 2020

Zachraňujeme potravinovou pomocí ty, kdo jsou bez příjmů a hrozí jim hlad