Operace srdce zachránila život děvčátku z Kambodži – byli jsme u toho

1. 6. 2011

Operace srdce zachránila život děvčátku z Kambodži – byli jsme u toho

Dne 1.4. do České republiky v doprovodu matky přiletěla kambodžská holčička Chi Srey Mey. Díky operaci srdce, kterou podstoupila díky finančním prostředkům Ministerstva zahraničních věcí na humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci, může opět vést plnohodnotný život.

Projekt „Kardiologická operace dětského pacienta z Kambodže“ zajišťuje MZV ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole. Středisko Migrace při Charitě Praha zalištuje rodině z Kambodže sociální servis. Zmíněný projekt navazuje na program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel – MEDEVAC, který realizovalo několik let Ministerstvo vnitra. Středisko Migrace spolupracovalo s MV od roku 2006. Za tuto dobu byly v České republice operovány děti z Pákistánu, Kosova, Gruzie, Iráku a Kambodže.

Děvčátko nejdříve podstoupilo několik nutných předoperačních kontrol a menších operačních zákroků. „Přes velice nepříjemnou a bolestivou zkušenost s trháním zubů si děvče zachovalo důvěru k lékařům,“ říká Lucie Kučerová za Střediska Migrace. Po necelých třech týdnech v České republice podstoupila holčička plánovanou operaci srdce.

Protože operace proběhla podle plánu a neobjevily se žádné komplikace, mohla Mey brzy znovu trávit čas se svou matkou. Rekonvalescence probíhala v Olivově dětské léčebně. „Příjemné prostředí léčebny s velkou zahradou se děvčeti natolik líbilo, že se jí z toho doslova zatočila hlava,“ vypráví tlumočnice a doplňuje: „Přecenila své síly, ale s trochou disciplíny a přiměřeným pohybem bude vše v pořádku“. Tlumočnice paní Janáková pochází také z Kambodži a v ČR žije již více jak 20 let.

Holčička v průběhu pobytu v ČR stihla oslavit i narozeniny. Velkou radost jí udělaly obrázky a přání, které díky naší dobrovolnici vyrobila a poslala celá třída českých dětí z 6. Základní školy v Kolíně. Středisko Migrace s touto školou udržuje dlouhodobou spolupráci.

V současné době se děvčátko s matkou začíná chystat na odlet zpět do Kambodži, kde na ně čeká otec a sourozenci. Jaké budou mít vzpomínky na pobyt v ČR? „Kromě operace bezesporu na ovoce, které je pro nás běžné, jako jsou jablka, hrušky a hroznové víno, ale pro obyvatele Kambodži je vzácné. A hlavně bude vzpomínat na vstřícnost a ochotu zdravotnického personálu, sociálních pracovnic a na zájem neznámých dětí,“ končí své vyprávění Lucie Kučerová.

Související články

MEDEVAC: Po léčbě v Česku odložila invalidní vozík Aktuálně ze sociálních služeb

5. 5. 2023

Proč máme radost, když začnou děti zlobit? Ohlédnutí za 30 lety programu MEDEVAC

Naše pomoc uprchlíkům

4. 5. 2023

Zábavné odpoledne vytvořilo prostor pro nová přátelství

Ukrajina Naše pomoc uprchlíkům

24. 2. 2023

Rok s Ukrajinou: pomoc pro 20 tisíc uprchlíků

Přesídlení krajanů

17. 2. 2023

V Česku našla domov a bezpečí. Příběh přesídlené krajanky Olhy