Počítačový kurz v zambijské Mpanshye byl právě zahájen

24. 9. 2012

Počítačový kurz v zambijské Mpanshye byl právě zahájen

Dnes ráno usedlo k počítačům v nově vybavené počítačové učebně na ZŠ Mpanshya Basic třicet chlapců a dívek a dva místní učitelé. Všichni absolvují dvoutýdenní kurz výpočetní techniky, který pořádá Charita Praha díky projektu Překonávání Digital Divide v Africe, financovaném v rámci vládního programu zahraniční rozvojové spolupráce. Projekt zároveň spolufinancuje Tchaiwanská ekonomická a kulturní kancelář a na realizaci se podílí také tchaiwanská firma Institute for Information Industry a česká společnost eNovation.

Počítačové vybavení funguje díky nově instalovaným solárním panelům na střeše školní budovy a učebnu budou kromě účastníků kurzu z řad studentů i místních učitelů využívat všichni studenti Mpanshya Basic a ostatní zájemci z komunity. „Zřízení počítačové učebny je naprosto unikátním počinem nejen v historii školy, ale i městečka Mpanshya vůbec, protože v okruhu 300 km v současné době neexistuje žádná škola, která by měla podobné vybavení,“ uvádí ředitel školy, pan Bornface Ngoma.

Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci z krajského odboru ministerstva školství, představitelé místních nevládních organizací, členové Asociace rodičů a učitelů, představitelé komunity, zástupce náčelníka z Mpanshy a žáci ZŠ Mpanshya Basic. Zbrusu nové notebooky, tiskárnu, projektor, solární panely i monitorovací systém jejich výkonu poprvé vyzkoušelo třicet vybraných chlapců a dívek. „Dosud nebyla v naší škole zavedena ani elektřina a nyní budou mít žáci a učitelé místní školy, ale i lide v širokém okolí konečně přistup k výpočetní technice, pravidelným počítačovým lekcím a samozřejmě k internetu,“ raduje se pan Ngoma. Po skončení kurzu navíc budou proškolení učitelé vést výuku výpočetní techniky pro ostatní studenty školy a zájemce z Mpanshyi a okolí.

Počítačová učebna bude oficiálně předána ZŠ Mpanshya Basic v rámci slavnostního ukončení kurzu v pátek 5. října 2012.

Související články

Aktuálně ze Zambie

12. 1. 2023

Z chudého chlapce stavební inženýr: Díky vzdělání jsem jiný člověk

zambie mikrofinancování Aktuálně ze Zambie

11. 9. 2022

226 mikropůjček pomohlo chudým zambijským rodinám rozjet drobné podnikání

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny