Počítačový kurz v zambijské Mpanshye byl právě zahájen

24. 9. 2012

Počítačový kurz v zambijské Mpanshye byl právě zahájen

Dnes ráno usedlo k počítačům v nově vybavené počítačové učebně na ZŠ Mpanshya Basic třicet chlapců a dívek a dva místní učitelé. Všichni absolvují dvoutýdenní kurz výpočetní techniky, který pořádá Charita Praha díky projektu Překonávání Digital Divide v Africe, financovaném v rámci vládního programu zahraniční rozvojové spolupráce. Projekt zároveň spolufinancuje Tchaiwanská ekonomická a kulturní kancelář a na realizaci se podílí také tchaiwanská firma Institute for Information Industry a česká společnost eNovation.

Počítačové vybavení funguje díky nově instalovaným solárním panelům na střeše školní budovy a učebnu budou kromě účastníků kurzu z řad studentů i místních učitelů využívat všichni studenti Mpanshya Basic a ostatní zájemci z komunity. „Zřízení počítačové učebny je naprosto unikátním počinem nejen v historii školy, ale i městečka Mpanshya vůbec, protože v okruhu 300 km v současné době neexistuje žádná škola, která by měla podobné vybavení,“ uvádí ředitel školy, pan Bornface Ngoma.

Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci z krajského odboru ministerstva školství, představitelé místních nevládních organizací, členové Asociace rodičů a učitelů, představitelé komunity, zástupce náčelníka z Mpanshy a žáci ZŠ Mpanshya Basic. Zbrusu nové notebooky, tiskárnu, projektor, solární panely i monitorovací systém jejich výkonu poprvé vyzkoušelo třicet vybraných chlapců a dívek. „Dosud nebyla v naší škole zavedena ani elektřina a nyní budou mít žáci a učitelé místní školy, ale i lide v širokém okolí konečně přistup k výpočetní technice, pravidelným počítačovým lekcím a samozřejmě k internetu,“ raduje se pan Ngoma. Po skončení kurzu navíc budou proškolení učitelé vést výuku výpočetní techniky pro ostatní studenty školy a zájemce z Mpanshyi a okolí.

Počítačová učebna bude oficiálně předána ZŠ Mpanshya Basic v rámci slavnostního ukončení kurzu v pátek 5. října 2012.

Související články

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny

Mezi “adoptovanými” dětmi v Zambii se rodí technický talent. Sarah má na kontě další vítězství Aktuálně ze Zambie

22. 1. 2019

Mezi „adoptovanými” dětmi v Zambii se rodí technický talent. Sarah má na kontě další vítězství

Zambie: Mikrofinancování pomohlo panu Charlesovi. Charita podpoří dalších 30 rodin Aktuálně ze Zambie

30. 10. 2018

Zambie: Mikrofinancování pomohlo panu Charlesovi. Charita podpoří dalších 30 rodin