Přiletěli další krajané z Ukrajiny. Charita jim poskytne asistenci při integraci

15. 3. 2015

Přiletěli další krajané z Ukrajiny. Charita jim poskytne asistenci při integraci

Na letiště Václava Havla dnes v odpoledních hodinách přiletělo 35 krajanů z Ukrajiny, kteří se rozhodli kvůli situaci na Ukrajině přestěhovat do České republiky. Ne letišti je přivítal prezident republiky, ministři vnitra a zahraničních věcí a další představitelé státu. Arcidiecézní charita Praha bude krajanům asistovat při integraci do české společnosti.

V ranních hodinách dnes z kbelského letiště odlétal na Ukrajinu vládní speciál, aby dopravil dalších 35 krajanů, kteří se rozhodli přesídlit do České republiky. Na palubě letadla byla i ředitelka Střediska Migrace Arcidiecézní charity Praha Světlana Porche, aby krajany při jejich cestě doprovázela. Tým Střediska Migrace poskytne i těmto krajanům sociální a právní poradenství a asistenci při přesídlení a integraci do české společnosti.

Bezprostředně před příletem krajanů na ruzyňské letiště se prezident Miloš Zeman osobně setkal se zástupcem Arcidiecézní charity Praha Pavlem Šimkem, kterému poděkoval za asistenci, kterou Charita krajanům poskytuje, a popřál mnoho zdaru při další práci.

Při samotném uvítání, jemuž byli přítomni prezident Miloš Zeman, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec spolu s dalšími představiteli státu, zazněla lidová píseň Ach synku, synku. Zazpívali ji krajané, kteří do České republiky přicestovali na začátku března a kteří se dnešního uvítání také zúčastnili. Děti poté prezidentu Zemanovi předaly své kresby.

Po uvítání vyrazili krajané do Červené nad Vltavou, kde mají zajištěné ubytování na dobu až šesti měsíců. Přímo v místě jejich ubytování zahájí hned v pondělí ráno pracovníci Arcidiecézní charity Praha první kroky vedoucí k registraci krajanů na úřadech (zdravotní pojišťovna, úřad práce atd.), dětem zajistí povinnou školní docházku a v rámci sociálního šetření zjistí potřeby a představy krajanů ohledně jejich zaměstnání a bydlení v České republice.

První krajané dorazili do Česka před dvěma týdny a Arcidiecézní charita Praha jim již poskytla nutnou asistenci při kontaktu s úřady. Zajistila také kurzy českého jazyka a v následujících týdnech bude zprostředkovávat nabídky na zaměstnání a ubytování, které přicházejí od obcí, firem a i jednotlivců z celé republiky (více o příjezdu prvních krajanů).

Související články

Přesídlení krajanů

22. 8. 2023

Perla uprostřed válečného chaosu. Příběh ukrajinské rodiny s českými kořeny nás chytl za srdce

Přesídlení krajanů

19. 6. 2023

Zdravotní sestřička Hanna z Ukrajiny má české kořeny. Díky tomu bylo přestěhování do Česka snazší

Přesídlení krajanů

17. 2. 2023

V Česku našla domov a bezpečí. Příběh přesídlené krajanky Olhy

Přesídlení krajanů

20. 1. 2023

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí