Ředitelka Střediska Migrace Světlana Porsche získala Cenu Charity Česká republika

24. 10. 2023

Ředitelka Střediska Migrace Světlana Porsche získala Cenu Charity Česká republika

Slovo „padla“ nezná. Pevným bodem jsou pro ni víra v Boha a dobré mezilidské vztahy. Šéfku migračního střediska ocenila Charita za dlouholetou službu lidem v nouzi.

„Stojí před vámi konkrétní člověk, který má problém a potřebuje pomoc. My mu ji poskytneme. Bez ohledu na aktuální veřejné mínění či politiku vůči migrantům,“ popisuje gró své práce ředitelka Střediska Migrace Světlana Porsche. Cizincům žijícím v naší zemi pomáhá už 20 let a za to se ji Arcidiecézní charita Praha rozhodla letos nominovat na Cenu Charity Česká republika. Tu získávají každoročně osobnosti, které se mimořádně zasloužily o rozvoj charitního díla.

Slavnostní udílení cen proběhlo v pátek 20. října v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Ocenění předal prezident Charity ČR a biskup Mons. Pavel Posád a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Cesta do Česka

Když Světlana Porsche v Charitě začínala, zaměstnávalo Středisko Migrace tři lidi. Dnes je jich 18 a k tomu desítky externistů, tlumočníků, terénních a interkulturních pracovníků. „Tehdy jsem byla tak trochu za exota, jedna z prvních cizinek v takové funkci,“ vzpomíná Světlana Porsche.

Cestu migranta v jiném státě zažila Světlana Porsche před 25 lety na vlastní kůži.  Přesto, že rodnou Ukrajinu nikdy neplánovala opustit, osud rozhodl za ni. „Můj nastávající odjel do Česka vydělat peníze na naši svatbu. Přijela jsem mu pomoci a už jsme tu zůstali. Vystudovala jsem sociální školu a nastoupila do Charity,“ vzpomíná Světlana na radikální životní změnu. Než našla své místo a poslání v Charitě, začínala jako téměř každý cizinec nekvalifikovanou prací, nejdřív v továrně, poté jako uklízečka. Dnes se v Česku cítí jako doma, má tu přátele, se kterými prožívá běžné denní radosti i starosti.

Důvěra v Charitu

Slovo „padla“ v práci nezná. Lidé, jimž Středisko Migrace pomáhá, se neřídí pracovní dobou od-do. A už vůbec ne, když utíkají před válkou. Poslední dva roky zaměstnávají pracovníky hlavně běženci z Ukrajiny. Pomoc ale potřebují i cizinci z jiných zemí. S integrací do české společnosti pomáhají také lidem v rámci projektu Přesídlení krajanů.

Loni se na Středisko Migrace obrátilo 10 tisíc lidí, letos jich bude ještě víc. Přitom průměr dosud býval maximálně 8 tisíc klientů ročně. Jsou mezi nimi i lidé, kterým Středisko Migrace pomohlo v minulosti, a oni se na ně obrací s jiným problémem. Mají v Charitu důvěru, na což je tým Světlany Porsche hrdý.

Naplnění i vyčerpání

Práce je to psychicky vyčerpávající. Obzvlášť, když má Světlana kořeny na Ukrajině. „Válka je to nejhorší. Když to vypuklo, zachraňovala jsem své příbuzné na hranicích,“ vzpomíná se slzami v očích. Pocit, že může pomoci, ji naplňuje, ale i vyčerpává. Dobře rozumí tomu, že někde musí dobíjet baterky, proto tráví volný čas cestováním. Pevným bodem je pro ni víra v Boha a dobré mezilidské vztahy.

Foto: Člověk a víra, Anička Guthrie, František Nedbal

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc lidem bez domova

7. 12. 2023

Zázemí v teple i duchovní pomoc: Charita během zimy posílila pomoc lidem bez domova

Charita a Církev

7. 12. 2023

Tři unikátní betlémy budou k vidění v charitním kostele sv. Kajetána

Pomoc seniorům

4. 12. 2023

Žijte pro dnešní den a rozdávejte lásku – senioři vyplnili svými vzkazy Adventní kalendář Charity

Česká nemocnice v Ugandě

1. 12. 2023

Příběh z České nemocnice v Ugandě: Včasná léčba zachránila dítěti život