Rozhovor se Světlanou Porsche o charitní pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny

11. 3. 2022

Rozhovor se Světlanou Porsche o charitní pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny

Bezmála dvacet let se profesionálně věnuje pomoci cizincům žijícím v naší zemi a jejich integraci. SVĚTLANA PORSCHE, původem Ukrajinka, nyní koordinuje rozsáhlou pomoc tisícům válečných uprchlíků, kteří se obracejí na Arcidiecézní charitu Praha o pomoc.

V čem je současná situace jiná než cokoli, co jste jako Středisko Migrace řešili v předchozích letech?

Katastrofa se vymyká svým rozsahem. Zasáhla a ještě zasáhne miliony lidí, kteří přicházejí o své blízké, o domovy, jistotu, budoucnost. Míra utrpení je obrovská. Ani v roce 2014, kdy jsme řešili humanitární zdravotní evakuaci většího počtu lidí z Ukrajiny po událostech na Majdanu, nebyla situace zdaleka tak tragická jako teď.

Lidé, kteří prchají před válkou a kteří se dostali do Česka, jsou fyzicky a psychicky na dně. Přicházejí většinou ženy, děti a senioři. Všichni jsou zdrceni tím, co zažívají, ale zároveň doufají, že se budou moci vrátit.

Jak těmto lidem pomáháte?

Poskytujeme asistenci při registraci na úřadech. Jsme 7 dní v týdnu přítomni na čtyřech pobočkách oddělení pobytu cizinců Ministerstva vnitra. Přichází sem tisíce lidí denně. Jsou tu i děti. Ráno ještě za mrazu a tmy stojí fronty před úřadem. Dáváme lidem i nápoje a jídlo. Mnoho z nich potřebuje další pomoc, kterou se snažíme zajistit. Někdo potřebuje lékaře, někdo se stěhuje k příbuzným, ale těm chybí matrace, další jsou úplně bez prostředků a chybí jim i jídlo pro děti a bydlení.

Na naši Poradnu pro migranty a uprchlíky se valí smršť zoufalých telefonátů a emailů jak z Ukrajiny, tak z Česka od Ukrajinců, kteří chtějí pomoci svým příbuzným na Ukrajině. Opustit zemi chtějí všichni, kteří jen trochu mohou. Někdy máme pocit, že polovina Ukrajiny obdržela naše telefonní číslo, volají a ptají se na možnosti pomoci.

V rámci programu Přesídlení krajanů, v němž jsme v uplynulých sedmi letech pomohli 2 000 Ukrajincům s českými kořeny přesídlit do Česka, přijíždějí nyní desítky dalších osob. Přicházejí z míst, kde se bojuje, a tak se rychle sbalili a vydali se na cestu, i když původně plánovali přesídlit se až někdy později během roku.

Jak početný tým se do pomoci zapojuje?

Naše Středisko Migrace funguje za normálních okolností v 15 lidech. Dnes je nás násobně více. Lidé, kteří u nás pracovali jako externisté nebo na kratší úvazky, se zapojují naplno. Úzce spolupracujeme s ukrajinskou komunitou, odkud přicházejí další pracovníci i dobrovolníci. Zapojuje se celá struktura Arcidiecézní charity Praha. Pracovníci humanitárních skladů rozvážejí pomoc, další kolegové obsluhují materiální sbírku, komunikují s dárci, jednají s místní samosprávou. Pracujeme v krizovém režimu. Týmy se utvářejí a rozrůstají v reakci na aktuální potřeby.

Jak pomáhá veřejnost?

Jsme svědky obrovské vlny solidarity. Od jednotlivců po úřady. Když se před pár lety otevíralo oddělení pobytu cizinců na Praze 6, lidé z místního sídliště protestovali. Báli se zvýšeného pohybu cizinců a kriminality. Tito lidé dnes přicházejí, aby pomohli. Upečou buchtu pro Ukrajince, kteří tráví celé dny ve frontách, pomáhají při vydávání nápojů, povzbudí nás dobrým slovem a poděkují za naši práci. I úřady jsou velmi nápomocné. Jsou schopné schválit a zorganizovat pomoc bez obvyklých zdlouhavých procedur. Městská část Praha 2 poskytla hostel, v němž můžeme ubytovat cca 40 osob a také byt pro širší rodinu. Městská část Praha 6 otevírá komunitní centrum, kde budeme organizovat adaptační aktivity pro děti. Prostory pro ubytování poskytl i náš zřizovatel, Arcibiskupství pražské.

Co byste od lidí nyní nejvíc potřebovali?

Důvěru. Pracujeme na tisíc procent. Denně se na nás obracejí stovky lidí s žádostmi i nabídkami pomoci. Na všechny odpovídáme. Prosíme o trpělivost. Potřeby se mění ze dne na den, ne všechny žádosti a nabídky se vždy daří spárovat. Pomoc veřejnosti je ale nesmírně důležitá. Bez ní bychom nemohli pomáhat. Díky finančním darům a materiální pomoci můžeme organizovat rozsáhlou pomoc tisícům lidí.

Jak situaci prožíváte vy osobně? Pocházíte z Ukrajiny, jde o váš domov.

Po celé Ukrajině mám nejen rodinu, ale přátele a známé. Denně si voláme. Moje rodina je v oblastech, kde probíhají boje a odkud nejde v tuto chvíli odejít. Černihiv. Kyjev. Charkov. Osm z uplynulých deseti dnů strávili ve sklepích. Je zima, děti jsou nemocné. Včera jsem mluvila s neteří, která má malou dcerku. Loučila se se mnou, protože nevěřila, že se ještě kdy uslyšíme.

Situace je pro mě náročná. Často mám slzy v očích. Nikdo si nedokáže představit to zoufalství, které člověk prožívá. Nemáme s kolegy čas se pořádně vyspat a najíst, protože tisíce lidí potřebují akutně naši pomoc. Ale vlastní rodině, která je v ohrožení života, pomoct v tuto chvíli nemůžu.

Často mám slzy v očích také dojetím. Jsem Ukrajinka a jsem hrdá na to, jak zareagovali lidé doma. Jsem také Češka a obdivuji tu obrovskou solidaritu a podporu, kterou vidím kolem sebe. Přátelé i lidé, s kterými jsem se dlouho neviděla, volají a vyjadřují slova podpory. A nejen slovy, pomáhají mé rodině, mým známým a cizím lidem materiálně a finančně. Hřeje mne neuvěřitelný pocit vděčnosti a víry v dobro.

Charita Česká republika letos oslaví 100. výročí. Motto oslav zní Z lásky k lidem. Co to pro vás znamená?

Všechno, co jsme kdy dělali a co děláme, je z lásky k lidem. Pracuji v Charitě od roku 2003. S touto vizí jsme budovali služby na pomoc cizincům žijícím v Česku. Naše Poradna pro migranty a uprchlíky letos slaví 20. výročí. Na oslavy ale není čas. Krizová situace vyžaduje naše plné nasazení. Děkuji všem mým kolegům za to, že pracují v této těžké době profesionálně a naplno. Velkou oporou je mi v těchto dnech víra v Boha. Chodím na bohoslužby, poslouchám denně Boží slovo. Bez toho, abych se mohla opřít o Boha, bych nezvládla nic.

Foto: Světlana Porsche (uprostřed) s kolegyněmi v nově otevřené ubytovně se 40 lůžky pro válečné uprchlíky z Ukrajiny

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Novinky z ostatních Charit

1. 9. 2023

Empatická lektorka češtiny přetváří životy ukrajinských uprchlíků v Praze

Přesídlení krajanů

22. 8. 2023

Perla uprostřed válečného chaosu. Příběh ukrajinské rodiny s českými kořeny nás chytl za srdce

Naše pomoc uprchlíkům

30. 6. 2023

Adaptační skupiny naplnily poslání. Ukrajinské děti jsou připraveny nastoupit do běžných školek

Přesídlení krajanů

19. 6. 2023

Zdravotní sestřička Hanna z Ukrajiny má české kořeny. Díky tomu bylo přestěhování do Česka snazší