Rozvojové země se slabým zdravotnictvím může pandemie tvrdě zasáhnout

Rozvojové země se slabým zdravotnictvím může pandemie tvrdě zasáhnout

V rozvojových zemích se koronavirus začal oproti Evropě šířit se zpožděním. Nižší úroveň zdravotnictví a celkový nedostatek lékařů a vybavení však představuje nebezpečí, že o pacienty s vážnějším průběhem nemoci nebude postaráno. Arcidiecézní charita Praha sleduje situaci zejména v zemích, kde čeští dárci podporují vzdělávání chudých dětí v programu Adopce na dálku®.

V Indii, Ugandě i Zambii již zaznamenali první nakažení koronavirem. Stejně jako po celém světě přijaly vlády těchto zemí přísná opatření včetně zavření škol a zrušení veřejných akcí.

Ve společnosti panuje obrovský strach z budoucího vývoje. „Když lidé vidí, že koronavirus zabíjí v Itálii a dalších rozvinutých zemích s dobrým zdravotnictvím, jsou o to víc zděšeni a bojí se o svůj život,” říká Grace Mboizi, vedoucí charitní ugandské mise.

Panika vede ke skupování potravin a léků. „Jejich cena se zvýšila, některé léky jsou nyní vyprodané nebo třikrát dražší než obvykle,” říká Grace Mboizi. Lidé se obávají hladu a zvýšené kriminality v důsledku nedostatku potravin.

Připravujeme se na vypuknutí pandemie

„V tuto chvíli jsou naše projekty kromě České nemocnice v Buikwe uzavřeny,” popisuje situaci v ugandské misi Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Již minulý týden jsme zahájili opatření, abychom mohli účinně pomoci v případě vypuknutí pandemie. Řešíme nákup respirátorů, roušek, plicních ventilátorů pro naši ugandskou nemocnici. Instruujeme naše místní zaměstnance, jak šít roušky. Zajišťujeme šicí stroje. Sklady jsme naplnili trvanlivými potravinami. Snažíme se být radou nápomocni našim kolegům, s kterými spolupracujeme už více než 20 let. Chceme, aby byli připraveni na případnou pandemii a byli oporou pro ty, kteří budou pomoc nejvíce potřebovat. Jsme také ve spojení s indickými partnery a rádi bychom pomohli.”

V případě plného vypuknutí pandemie je zřejmé, že zdravotní systém v Ugandě, Indii nebo v Zambii je schopen pokrýt požadavky na péči jen minimálně.

Charita podpoří „adoptované“ děti

Plánujeme podpořit i „adoptované“ děti, jejichž dárce nebude schopen z důvodu dočasného výpadku příjmů v podpoře pokračovat. „Jak bude vypadat situace v Africe a Indii, si nyní nedovedeme vůbec představit a možná, že se naše projekty z důvodu pandemie v budoucnu promění. Nová situace nabízí i příležitost, abychom jako lidé prokázali solidaritu s těmi, kteří trpí, a abychom jim poskytli naši pomoc,“ vyzývá Jaroslav Němec.

Pomozme rozvojovým zemím v době pandemie koronaviru

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • darujeme potraviny nejpotřebnějším lidem v Indii, Ugandě, Zambii a Bělorusku
  • zajistíme lidem ochranné pomůcky a hygienické potřeby
  • organizujeme osvětu o prevenci proti koronaviru

Potřebujeme vaši pomoc!

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně. Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu v této nelehké době potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně o pomoci v zahraničí

9. 2. 2024

Zdravotníci – absolventi programu Adopce na dálku® bojují s cholerou v Zambii

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě

Aktuálně o pomoci v zahraničí

26. 1. 2024

Příběh ze Zambie: Vdova a maminka čtyř dětí se naučila číst a psát až ve čtyřiceti letech