V Ugandě promovalo šest absolventů z programu Adopce na dálku®

Uganda promoce adopce na dálku

Šest mladých Uganďanů, dlouhodobě podporovaných českými dárci v programu Adopce na dálku®, úspěšně dokončilo bakalářská studia v různých oborech, od pedagogiky až po žurnalistiku a logistiku.

„Jsem vděčná, že jsem dostala příležitost vystudovat vysokou školu. Rozhodla jsem se, že i já budu pomáhat tak, jako čeští ‚adoptivní rodiče‘ pomohli mně,“ slibuje Claire Nagalemedde, jedna z absolventek, která vystudovala podnikový management. „Škola mi dala velkou šanci být v životě úspěšná, a tak část ze svých příjmů věnuji na vzdělání některého z chudých dětí, které se mnou není nijak spřízněno.“

Z početných sociálně slabých rodin

Většina absolventů pochází z mnohodětných sociálně slabých rodin. „Mamka byla na výchovu sama a nedokázala sehnat dostatek peněz na naše vzdělání,“ vysvětluje Angella Nalugga, která získala bakalářský titul v pedagogice se zaměřením na matematiku a chemii. „Od Charity jsem dostávala včas všechny školní pomůcky a poplatky. To mi pomohlo soustředit se na studium.“

Claire, jako nejmladší ve třináctičlenné rodině, dodává: „Několikrát jsem kvůli okolnostem v rodině málem přerušila studium. Bylo ale pro mě natolik důležité, že jsem krizové situace překonala a šla si za svým. Vědomí, že mě podporuje ‚adoptivní rodič‘ v České republice, mi v tu dobu moc pomáhalo.“

První v rodině s vysokoškolským diplomem

Získat vysokoškolský diplom je v podmínkách chudého ugandského venkova mimořádným úspěchem. Rodiče absolventů většinou pracují jako nekvalifikovaná námezdní síla v zemědělství. Z generace, která neuměla číst a psát, nyní vyrůstají vysokoškolsky vzdělaní odborníci.

Dokončení bakalářského nebo magisterského studia je výjimečné i v rámci programu Adopce na dálku®. Podaří se přibližně jednomu ze sta.

Moses Njuki vystudoval žurnalistiku a je hrdý na úspěch, kterého dosáhl: „Jsem první v naší široké rodině včetně mých devíti sourozenců, kdo získal vysokoškolský diplom.“ Victo Nansubuga dodává: „Jako polosirotek jsem neměla žádnou naději na vzdělání.“ Otec zemřel, když Victo chodila na střední školu. „Zdánlivě nesplnitelný sen se ale stal skutečností a já se teď postarám o to, aby mohli studovat mí sourozenci.“

Rozmanitost studijních oborů

Absolventi si volili různé obory podle svých zájmů a potřeb ugandského pracovního trhu. Dva se vydali na pedagogickou dráhu, tři zvolili ekonomický směr a logistiku, posledním oborem byla masová komunikace a žurnalistika. Většina absolventů již našla zaměstnání.

„Pracuji jako redaktor a reportér v jedné z místních televizních stanic,“ popisuje Moses svou profesní dráhu. „Vyhledávám příběhy, natáčím reportáže a připravuji je pro vysílání. Kromě toho se věnuji i grafickému designu. Vytvářím plakáty a reklamní materiály pro různé společnosti.“

Joshua Mukasa zúročil získané znalosti v oblasti obchodu, když založil vlastní podnik s prodejem náhradních dílů na vozidla a motocykly. Tonny Sseguya zase našel zaměstnání v továrně na výrobu matrací na pozici marketingového pracovníka.

Komunity oslavují

Na akademické půdě proběhly tradiční promoce, při nichž absolventi slavnostně převzali diplomy. Oslavy ale pokračovaly v jejich rodných vesnicích, kde pro ně místní uspořádali slavnosti.

„Byl to obřad, při kterém se sešli nejen členové úzké rodiny, ale také příbuzní, přátelé, sousedé a někteří bývalí spolužáci,“ popisuje Joshua Mukasa. „Takové oslavy jsou pro ostatní studenty velkou motivací, aby si vytyčili vyšší cíle a tvrdě pracovali na jejich dosažení.“

Mnozí absolventi chtějí ve svém vzdělávání pokračovat a získat magisterské tituly. „Nejdřív si chci dokončit magisterské studium, teprve pak začnu přemýšlet o založení rodiny,“ plánuje Moses, který už našel pracovní uplatnění v televizní stanici.

Joshua má zase podnikatelské ambice: „Plánuji vybudovat vlastní firmu, rozšířit její působnost na prodej počítačů a později si doplnit magisterský titul v oboru informatiky.“

Tito mladí lidé se stávají vzorem v komunitách, kde dříve chyběly příklady vysokoškolsky vzdělaných profesionálů. Tím program Adopce na dálku® vytváří dlouhodobé dopady, které přesahují jednotlivce a pozitivně ovlivňují celé vesnice a regiony.

„Prolomili jste kruh chudoby v naší rodině,“ vzkazuje dárcům Tonny. „Teď jsem já na řadě, abych pomohl dalším.“

Chcete také pomoci?

Seznamte se se školáky, kteří právě teď čekají na podporu: 

Chci pomoci

Podpořte pomoc chudým lidem v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Zpřístupníme nejchudším lidem lékařskou péči.
  • Zorganizujeme rekvalifikační kurzy pro dospělé.
  • Zajistíme lidem přístup k pitné vodě.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Ugandy

31. 3. 2025

„Adoptovaní“ studenti odborného učiliště postavili novou kuchyni pro základní školu

Nemocnice v Ugandě

6. 3. 2025

Mladému páru z Ugandy se narodila zdravá dvojčata díky zásahu České nemocnice

Aktuálně z Ugandy

12. 2. 2025

„Adoptivní rodič“ věnoval ugandské škole novou kuchyni

Nemocnice v Ugandě

12. 2. 2025

Štěstí v neštěstí. Motorka havarovala přímo před nemocnicí