Videoreportáž z Domova pro seniory: vlídná péče, duchovní zázemí a příroda

Domov pro seniory kardinála Berana se nachází v Mukařově. Nese jméno po statečném muži, který byl v domově za minulého režimu internován a který tenkrát v boji za své ideály přišel o svobodu i vlast.

Není náhoda, že se dnes toto místo opět stává němým svědkem lidských osudů, které se někdy až nápadně podobají údělu kardinála Berana.

Staráme se o více než 40 klientů, kteří mají různou potřebu dopomoci. Poskytuje vlídnou a profesionální péči, klientům dáváme pocit jistoty a zázemí,“ říká ředitelka Alena Hanková.

Pomáhala lidem vracejícím se z koncentračních táborů

Jednou z místních obyvatelek je paní Jindřiška Grecová, která letos oslavila úctyhodné 100. narozeniny. Svůj život spojila s Arcidiecézní charitou Praha, pro kterou začala pracovat těsně po válce. Reagovala tehdy na výzvu, že se hledají dobrovolníci pro pomoc lidem vracejícím se z koncentračních a pracovních táborů. „Bylo to ve Sněmovní ulici na Malé straně. A bylo to hrozné. Byly to vyhublé kostry, měly vši, blechy a velký hlad. Někteří měli za sebou pochod až z Německa. Na Hlavním nádraží byla taková mise, takže i tam Charita pomáhala. Přišlo tam asi 8 lidických žen,“ vzpomíná Grecová.

O pár let později poznala svého budoucího muže, který během studií práv také pracoval pro Charitu. Vychovali spolu 3 syny. Začala studovat vysokou školu, ale z té ji komunisté vyhodili.

Mezi slušnými lidmi

Své víry se nikdy nevzdala a dalších 16 let pracovala pro Charitu. Stejně dlouho pak docházela i do Českého rozhlasu, kde potkávala například Vlastimila Brodského nebo Jana Třísku při práci na pořadu pro děti Hajaja. „On ten pořad četl, a když emigroval, tak Hajaja musel zmizet. Pan ředitel nakázal, že se musí vymyslet nová figurka. To už s námi spolupracoval Franta Nepil a ten vymyslel Makového mužíčka,“ vzpomíná Grecová.

Přesto, že prožila válku i 40 let komunistické totality, za svým životem se vždy ráda ohlédne. „Byla jsem šťastná jak v Charitě, tak v rozhlase. Protože všude jsem byla mezi slušnými lidmi,“ říká.

A to platí dodnes. Ani v Domově seniorů není o slušné lidi nouze. „Lidi jsou tu velmi spokojení. Už když se k nám hlásí, vědí proč. Vyberou si nás kvůli krásné zahradě, jsme uprostřed přírody, nabízíme duchovní zázemí, i ta historická budova dýchá klidnou atmosférou, není to žádné nemocniční prostředí. A když se to spojí s vlídnou a profesionální péčí, lidé tu mají nejlepší podmínky prožít spokojené stáří,“ uzavírá Hanková.

Domov pro seniory kardinála Berana můžete podpořit darem na sbírkový účet s číslem

749986/5500, variabilní symbol 64

Vaše dary využijeme na nákup rehabilitačních a pečovatelských pomůcek.

Děkujeme!

Chci pomoci

Podpořit Domov pro seniory můžete i vy!

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Obnovíme kompenzační pomůcky, které dosloužily.
  • Pomůžeme seniorům, kteří nemají na zaplacení pobytu.
  • Zajistíme pravidelné cvičení a trénování paměti.
  • Zaplatíme náklady na provoz domu (energie, opravy atd.).

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc seniorům

3. 10. 2024

Arcibiskup Jan Graubner navštívil seniory z Domova sv. Václava v Třeboradicích

Pomoc seniorům

1. 10. 2024

Z Domova pro seniory kardinála Berana: Individuální péče je základem

Pomoc seniorům

24. 9. 2024

Informace pro poutníky Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi

Pomoc seniorům

13. 9. 2024

Rekonstrukce Domova sv. Václava ve Staré Boleslavi zahájena: Podpora veřejnosti je stále důležitá