Zambie: Mikrofinancování pomohlo panu Charlesovi. Charita podpoří dalších 30 rodin

30. 10. 2018

Zambie: Mikrofinancování pomohlo panu Charlesovi. Charita podpoří dalších 30 rodin

Třicet rodin v Zambii získá půjčku na rozjezd vlastního drobného podnikání. Arcidiecézní charita Praha zahajuje čtvrtý mikrofinanční projekt. Jak tato pomoc funguje, poznal pan Charles Musonda, otec sedmi dětí ze zambijského Solwezi.

Zambie: Mikrofinancování pomohlo panu Charlesovi. Charita podpoří dalších 30 rodinPan Charles se narodil do velmi chudé rodiny. Vše se doma točilo kolem získání jídla pro početnou rodinu. Jako malý chodil i žebrat. Když byl starší, začal dělat různé námezdní práce. Pracoval na polích a zahradách, na stavbách i v měděných dolech. Vydělané peníze dával rodičům pro potřeby celé rodiny.

Námezdní práce je nárazová a špatně placená. Najít stabilní zdroj příjmů bylo obtížné. Charlesovi tenkrát pomohl známý, který prodával na tržišti. Nabídl mu práci v obchodě. Charles si z malé, ale pravidelné výplaty začal spořit. Z našetřených peněz si pak zařídil vlastní živnost – malý stánek.

Ve 26 letech se oženil. Přišly děti a více odpovědnosti. Pan Charles vzpomíná: „To, co jsem vydělal, nestačilo na to, abych pokryl všechny náklady na školné, školní uniformy, boty, jídlo a další věci v domácnosti. Často se stávalo, že byly děti vyhnány ze školy a zameškaly učení, protože jsem neměl na zaplacení školních poplatků.”

Zambie: Mikrofinancování pomohlo panu Charlesovi. Charita podpoří dalších 30 rodinMusondovi mají sedm dětí. Studijně nejnadanější z nich chodí do školy díky podpoře českých dárců. „Jsem vám velice vděčný, že jste vybrali Jamese do programu Adopce na dálku®,” říká pan Charles. Jeho sourozenci mohou chodit do školy také. Jejich otec nyní vydělává víc, a to díky rozšíření obchůdku na tržišti a vyšším tržbám. Pomohla mu v tom půjčka od pražské Charity, kterou nedávno získal.

„Když jsem se dozvěděl o možnosti půjčit si na šest měsíců nějaké peníze, zkusil jsem to. Mám radost, že jsem byl vybrán, protože půjčit si v bance je pro mě nemožné,” líčí pan Charles. „Z půjčky jsem nakoupil více zboží do mého stánku – věci denní potřeby, hygienické potřeby, zubní pasty, holící potřeby, krémy, mýdla, ručníky, hřebeny, kapesníky a dále sandále, opasky, kalkulačky a drobné hračky. Díky tomu víc vydělám. Za šest měsíců jsem mohl půjčku vrátit. Musím říct, že peněz doma není nazbyt, naopak, stále se musíme hodně uskromňovat, ale už se mi podařilo našetřit na školné pro všechny děti.”

Pan Charles se chystá požádat o drobnou půjčku i letos, kdy Arcidiecézní charita Praha zahajuje čtvrtý mikrofinanční projekt. Peníze by investoval opět do obchodu. Měl by tak možnost, stejně jako tři desítky dalších rodin, získat vyšší příjem než doposud a spolu s ním lepší životní úroveň pro celou svou rodinu.

Související články

zambie mikrofinancování Aktuálně ze Zambie

11. 9. 2022

226 mikropůjček pomohlo chudým zambijským rodinám rozjet drobné podnikání

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny

Mezi “adoptovanými” dětmi v Zambii se rodí technický talent. Sarah má na kontě další vítězství Aktuálně ze Zambie

22. 1. 2019

Mezi „adoptovanými” dětmi v Zambii se rodí technický talent. Sarah má na kontě další vítězství