Adoptovala 11 dětí a zpříjemňuje život seniorům. Gabriela našla smysl života v pomoci druhým

11. 4. 2023

Adoptovala 11 dětí a zpříjemňuje život seniorům. Gabriela našla smysl života v pomoci druhým

V poličce má fotografie jedenácti dětí. Když o nich mluví, celá se rozzáří, je zřejmé, že jí dělají radost. Nevadí, že žijí tisíce kilometrů daleko a nikdy se s nimi neviděla. Gabriela je všechny prostřednictvím Arcidiecézní charity Praha „adoptovala“ na dálku.

„Nejdéle podporuji Emanuela. Je mu 32 let, studuje teologii a příští rok bude vysvěcen na kněze. Tím má podpora skončí,“ říká Gabriela a bere do ruky další fotku, 17letého Jesona, sportovně založeného chlapce. Právě dokončil střední školu. I on by se rád stal knězem. Gabriela finančně podporuje i 10letou Angelu z Ugandy, jejíž maminka je HIV pozitivní.

46letá žena nemá děti, a proto měla potřebu nějaké alespoň podporovat. Studium dětí z rozvojových zemí je podle ní důležité. „Radost mi dělají dopisy od nich, obrázky, vysvědčení. Jejich úspěchy prožívám s nimi. Mám z toho dobrý pocit a ty děti mi nahrazují rodinu,“ naznačuje Gabriela, že její dětství nebylo hezké a rodinné vztahy nefungují.

Záleží mi na každém člověku

Potřebu starat se o druhé uplatňuje také v Charitě Praha – Holešovice. Šest let se jako pečovatelka stará o seniory, kteří potřebují pomoc s nákupem, úklidem, ošetřením. Ke každému si vytvoří pouto. Vzpomíná například na paní Ludmilu, ke které docházela čtyři roky. Loni zemřela a Gabriele se o ní dodnes zdá. S panem Zdeňkem zase vedli duchovní rozhovory. Ve vysokém věku se zamýšlel, co v životě nestihl a mrzí ho to. I tomuto muži pomohla Gabriela odejít na druhý břeh.

Navštěvuje lidi sdílné i uzavřené. „Jsem silně věřící, ale víru nikomu nevnucuji, záleží mi na každém člověku,“ říká Gabriela. Důležité je podle ní zázemí Charity, pochvaluje si dobré vedení a kolektiv. Baterky dobíjí cestováním po Česku. Také moc ráda peče a vaří a přečte si pěknou knížku. Nepohrdne kvalitním filmem.

Její cesta k víře byla klikatá. Poprvé ji oslovila ve 14 letech. Pak ale přišly v životě těžké chvíle a 20 let doslova přežívala. Když ale potkala školské sestry sv. Františka, bylo o dalším osudu rozhodnuto. Do roka byla příprava na křest. Po dalších šesti letech se dokonce soukromě zasvětila Bohu.

V programu Adopce na dálku® a v pečovatelské službě našla Gabriela své místo. „Dlouho jsem hledala něco, co člověka přesahuje. Konečně jsem to našla,“ uzavírá Gabriela.

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

19. 10. 2023

Noví zaměstnanci se seznamují s Charitou

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 10. 2023

Můj klub – vstupte do světa, kde každý nákup pomáhá

Novinky z ostatních Charit

25. 9. 2023

I člověk bez domova může číst Maupassanta. Podivín inspiruje lidi ve svém okolí

Novinky z ostatních Charit

1. 9. 2023

Empatická lektorka češtiny přetváří životy ukrajinských uprchlíků v Praze