Benefiční koncert Angelica Girls’ Choir Budapest

Termín: 25. 3. 2023, od 17:00

Benefiční koncert Angelica Girls’ Choir Budapest

Arcidiecézní charita Praha a Velvyslanectví Maďarska v Praze vás srdečně zvou na

Benefiční koncert
sboru oceněného Cenou maďarského dědictví a cenami Junior Prima a Prima

Angelica Girls’ Choir Budapest

Sbormistryně
zasloužilá umělkyně, držitelka ceny Ference Liszta a Důstojnického kříže řádu Maďarska za zásluhy

Zsuzsanna Gráf

Koncert se uskuteční v sobotu 25. března 2023 od 17 hodin 
v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, Nerudova 22, Praha 1-Malá Strana.

Záštitu převzal maďarský velvyslanec J. E. pan András Baranyi.

Dobrovolné vstupné podpoří sociální služby Arcidiecézní charity Praha pro lidi v nouzi.

Program

Zoltán Kodály: A 150. genfi zsoltár / 150. ženevský žalm
Zoltán Kodály: Ének Szent István királyhoz / Píseň o králi sv. Štěpánovi
Franz Biebl: Ave Maria
Alexandar S. Vujić: Otčenáš
Alice Tegnér: Ave Maria

Ferenc Liszt: O salutaris hostia
Giuseppe Verdi: Laudi alla Vergine Maria
Simon Wawer: O du stille Zeit

Tamás Beischer-Matyó: Agnus Dei
John Rutter: Requiem: Pie Jesu
Antonín Dvořák: Largo

Ola Gjeilo: Northern Lights
Ēriks Ešenvalds: O salutaris hostia
Ruth Watson Henderson: May The Road Rise To Meet You

Maďarské lidové písně ze sbírky Bély Bartóka

Béla Bartók: Ne hagyj itt / Nenechávej mě tu
Béla Bartók: Leánynéző / Námluvy
Béla Bartók: Bolyongás / Bloumání
Miklós Kocsár: Öregisten, Nagyisten / Starý Bůh, Velký Bůh
Zoltán Kodály: Esti dal / Večerní píseň

Sólo zpívají: Hanna Kussinszky, Panka Laczkó, Barbara Nemes a Julianna Agócs
Na varhany doprovází: Zoltán Mitch

Zsuzsanna Gráf vystudovala Hudební akademii Ference Liszta v oborech hudební výchova-dirigování a klavír. V roce 1989 založila v duchu tradice a pedagogiky Zoltána Kodálye na Gymnáziu Városmajor v Budapešti hudební sekci a dívčí sbor Angelica. Hudební dílna na Gymnáziu Városmajor je zdrojem vynikajících úspěchů, kde paní sbormistryně již více než tři desetiletí neúnavně denně vychovává své studenty k hlubšímu porozumění hudbě a umělecké vyspělosti. Jako umělec a pedagog je angažovanou velvyslankyní metody Zoltána Kodálye na domácí i mezinárodní hudební scéně: pravidelně vede hudební semináře a mistrovské kurzy v Argentině, Japonsku, Kazachstánu, Gruzii a několika zemích Evropy. Byla ředitelkou ateliérů na festivalech Europa Cantat, členkou porot maďarských a mezinárodních sborových soutěží a uváděla díla mnoha skladatelů. Třikrát získala cenu Artisjus, dále cenu Ference Liszta, Cenu maďarského dědictví, ceny Bartók–Pásztory a János Apáczai Csere, a je zasloužilou umělkyní Maďarska.

Dívčí pěvecký sbor Angelica založila v roce 1989 Zsuzsanna Gráf v rámci hudební sekce Gymnázia Városmajor v Budapešti. Jejich posláním je zachovávat, oživovat a dále rozvíjet dědictví Kodálye a Bartóka, stejně jako pěstovat současnou maďarskou hudbu a zprostředkovat její nejkrásnější díla v Maďarsku i ve světě. To vedlo k přátelství s tak významnými skladateli, jako jsou Gyula Bánkövi, Boldizsár Csíky, Levente Gyöngyösi, Miklós Kocsár, Péter Tóth a Erzsébet Szőnyi, jejichž díla sbor uvedl jako první na mnoha festivalech a koncertech.

Činnost sboru byla v Maďarsku oceněna Cenou maďarského dědictví, cenami Junior Prima a Prima. Kromě národních ocenění se sbor pyšní i řadou ocenění z mezinárodních soutěží, účastí na prestižních festivalech a úspěšnými koncertními turné. Získal první ceny na mezinárodních soutěžích pěveckých sborů v Debrecíně, Arezzu, Neerpeltu, Římě, Tolose, Corku a zúčastnil se 10. sborové olympiády v Aténách, kde získal olympijskou velkou cenu a titul šampiona.

Dívčí sbor Angelica koncertoval s velkým úspěchem v Severní a Jižní Americe, Japonsku, Gruzii, Kazachstánu a mnoha zemích Evropy. Zpívaly v Katedrále Notre-Dame v Paříži, v Bazilice svatého Petra v Římě, v Klášteře Montserrat, v Katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu, v Katedrále svatého Michaela v Bruselu a v Evropském parlamentu.

Sbor opakovaně vystupuje v Budapešti ve Velkém sále Hudební akademie, Svatoštěpánské bazilice, Matyášově chrámu, Paláci umění, Festeticsově paláci a v Budapest Music Center. V Maďarsku pravidelně vystupují na Jarním festivalu, Operním festivalu v Miskolci a na akcích Bartókova semináře v Szombathely. Kromě domácích vystoupení se představili také na mezinárodních festivalech, jako je festival v Ravenně a výstava EXPO 2015 v Miláně v Itálii. Sbor vydal sedm CD nahrávek, natáčí pro rozhlas i televizi.

Plakát ke stažení


Kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Praze na Malé Straně v Nerudově ulici 22 provozuje Arcidiecézní charita Praha. Více informací

Další chystané akce

Mše sv. u příležitosti 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Datum konání: 7. 12. 2023, od 17:00

Tříkrálový průvod centrem Prahy

Datum konání: 5. 1. 2024, od 15:00

Společenský večer a ples Charity

Datum konání: 10. 2. 2024, od 18:00