Alice: Už jsem to zase JÁ

19. 11. 2017 Příběhy pomoci

Alice: Už jsem to zase JÁ

Paní Alice přišla do Poradny Magdala na pokraji sil. Poslední tři roky procházela vleklou partnerskou krizi, která následně vyústila ve fyzické i psychické domácí násilí. Neviděla žádné východisko. Hluboký pocit bezmoci a beznaděje ji dovedl k myšlence sáhnout si na vlastní život. Alice se díky podpoře Poradny Magdala odrazila ode dna a nyní se navrací zpět do života s vědomím vlastní hodnoty a důvěry v sebe sama.

Proč jste vyhledala pomoc Poradny Magdala?

Byla jsem naprosto v koncích, a to doslova. Nebyla jsem schopná racionálně uvažovat, vyřídit si potřebné dokumenty na úřadech, použít email nebo telefon. Byla jsem psychicky naprosto na dně. Potřebovala jsem nejvíc bydlení – svou postel, skříňku a možnost si uvařit, ale i psychickou podporu a sílu. Té jsem potřebovala nejvíc.

Hodně jste na sobě za minulý rok pracovala. Co považujete za svůj největší úspěch a z čeho máte radost?

Je toho hodně. Spolu s pracovnicí Magdaly paní Martinou (pozn.: Bc. Martina Nemčeková, psycholožka Poradny Magdala) jsme vyřídily např. invalidní důchod, tedy zdroj příjmů při mém psychickém onemocnění, jednaly jsme s věřiteli mých nemalých dluhů, našla jsem si nové bydlení a hlavně sílu žít.

Co Vám pomohlo překonat nejtěžší krize a vidět světlo tam, kde předtím byla tma?

Ze začátku to byl nenásilný tlak paní Martiny směrem k nalezení síly vůbec něco začít dělat. Pak téměř dennodenní podpora (a to nepřeháním) v těžkých situacích, v těch, kdy jsem potřebovala vytáhnout toho dobře zahrabaného kostlivce ve skříni. Zkrátka podpora ve víru v sama sebe, pomoc ke svépomoci.

Jak jste v celém procesu vnímala roli svého klíčového průvodce – svou sociální pracovnici?

Paní Martina je skvělá, prostě jedinečná, citlivá a ještě mnoho obdivných a děkovných slov k tomu, které teď ani nenacházím, protože se mi vděčností hrnou slzy do očí. Martinka mi byla nesmírnou
a neocenitelnou oporou, kdy jsem pro slzy neštěstí a prvotní beznaděje nebyla schopná říct ani kloudnou větu.

Brzy budete mít svůj vlastní domov. Na co se nejvíc těšíte?

Těším se na své soukromí, těším se na to, že budu moci jednat sama za sebe, že budu svobodná v tom smyslu, že budu zase moci rozhodovat, nezatížená krizovým stavem, se kterým jsem se téměř rok vyrovnávala.

Jaké jsou vaše další plány?

Chci žít normální život. Úplně běžný, ničím neobyčejný. Ještě ale musím popracovat na sobě, na svém sebevědomí, vědomí vlastní hodnoty a vůli řešit vše sama a ne s dobrým andělem za zády, tedy Poradnou Magdala.

Co byste vzkázala těm, kteří se bojí vystoupit ven ze začarovaného kruhu konfliktů a násilí?

Je to těžké, ale držte se a nevzdávejte se. Udělejte ten první a nejtěžší krok a odejděte od toho nebo od té, kdo vám jen ničí život. Táhne vás jen hlouběji do problémů a šlape po vaší důstojnosti. Běžte od něho. Pokud budete mít kolem sebe lidi, které jsem měla celý ten rok, pracovníky Poradny Magdala, tak to zvládnete. Vidíte a už zase brečím, ale tentokrát je to od radosti, protože jsem to už zase já, JÁ.

Autorkou malby v úvodu článku je Alice.

MPSVMagistrát hl. m. PrahyPraha 10Činnost Poradny Magdala podporuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, Magistrát hl. m. Prahy a Městská část Praha 10.

Související články

Aktuálně z Ugandy

1. 6. 2023

Česká nemocnice v Ugandě zachraňuje životy obětem domácího násilí

Pomoc rodinám v nouzi

12. 12. 2022

Měla 22 bytů, domov ale žádný. Teď jí ho pomáhá hledat Azylový dům Gloria

Pomoc rodinám v nouzi

7. 6. 2022

V Azylovém domě Gloria oslavili Den dětí

Gloria Pomoc rodinám v nouzi

3. 6. 2022

Pomáhám dětem získat sebedůvěru, říká speciální pedagožka z azylového domu