Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

23. 12. 2022 Příběhy pomoci

Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

S karate začal ve čtyřech letech. Brzy se ukázalo, že má talent, a tak ho rodiče podporovali, co to šlo. Zúčastnil se mezinárodních zápasů a vozil z nich medaile. O 10 let později získal zelený pás s hnědým pruhem. Zápasil každý víkend, poznal spoustu nových kamarádů. Letos na jaře je však rozdělila válka. Denys je z ukrajinského Charkova.

Do Česka přicestoval za dramatických okolností na jaře se svou matkou, 42letou Tetianou. Neuměli česky, neměli kde spát, v cizí zemi byli ztraceni. Od známé dostali kontakt na Arcidiecézní charitu Praha, která jim poskytla ubytování a pomoc v začátcích. „Nevím, co bychom bez nich dělali. Po příjezdu jsem nevěděla, co dřív, byla jsem v šoku, v permanentním stresu a snažila se hlavně zachránit syna,“ vzpomíná na začátky u nás Tetiana.

Jak šel čas, matka se synem se zapojili do běžného života. Tetiana, která na Ukrajině pracovala jako hlavní účetní ve farmaceutické firmě, našla práci ve skladu. Denys začal chodit do školy a do oddílu karate. I v této fázi rodině intenzivně pomáhala pražská Charita. „Nejtěžší pro mě bylo se zorientovat. Bez pomoci tlumočníků by pro mě bylo těžké pochopit, jak fungují úřady,“ přiznává Tetiana. „Charita je nám stále oporou. Mám se kam obrátit, když mě přepadne strach a zoufalství. Ve zprávách bohužel často slyšíme o Charkovu. Mám tam příbuzné. Bojím se,“ říká žena, která má kdykoli otevřené dveře k psychologické podpoře.

Na šampionát jel díky Charitě

Sílu a motivaci Tetianě dodává její syn Denys. „Mám jen jeho. Chci, aby žil v míru.“ Chlapec navštěvuje 9. třídu základní školy a karate pro něj není jen koníček. Tréninkům dává vše. Je velkou posilou pro vinohradský klub, kam dochází.

Nedávno se konal evropský šampionát v Polsku. Denys snil o tom, že stane na stupni vítězů. „Na cestu do Polska jsme neměli peníze,“ vzpomíná Tetiana. Zápasu se mladý karatista nakonec zúčastnil i díky finanční podpoře od Charity.

Splněný sen

Denyse čekal v Polsku zážitek, na který nikdy nezapomene. Potkal vrstevníky, s kterými zápasil ještě na Ukrajině. Teď jsou kluci kvůli válce rozesetí po Evropě. Pokračují ve sportu, ve své zálibě. Mohli se opět potkat. V míru.

Denysovi se v Polsku splnil jeho sen. „Tak si přál stát na stupni vítězů s ukrajinskou vlajkou! Ono se mu to splnilo!“ vzpomíná dojatě jeho máma.

Není se kam vrátit

Jaké má nyní před Vánoci Tetiana nejbližší plány? „Zlepšit se v češtině. S kolegy v práci si rozumíme. Já na ně ukrajinsko-česky, oni na mne česky. S úsměvem jde všechno. Jsem vděčná, že můžu docházet na kurzy češtiny, které Charita nabízí,“ říká s vědomím, že Česko zřejmě zůstane jejím domovem. Veškeré zázemí na Ukrajině ztratila. Neví, jestli se bude mít kam vrátit.

V 6 ubytovnách a 12 bytech poskytuje Arcidiecézní charita Praha komplexní a dlouhodobou podporu více než 300 uprchlíkům, kteří nemají v Česku žádné zázemí.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Naše pomoc uprchlíkům

25. 6. 2024

Podporujeme integraci uprchlíků z Ukrajiny

Ukrajina, ubytovny Naše pomoc uprchlíkům

1. 3. 2024

Více než jen střecha nad hlavou. Ubytovny pro uprchlíky již dva roky aktivně napomáhají integraci

Naše pomoc uprchlíkům

26. 2. 2024

Setkání v Budapešti: Evropské Charity koordinují pomoc Ukrajině

Novinky z ostatních Charit

24. 2. 2024

Dva roky je Charita Česká republika s Ukrajinou – naše pomoc neustává