Česká nemocnice v Ugandě má novou sanitku

23. 8. 2018 Tiskové zprávy

Česká nemocnice v Ugandě má novou sanitku

Lidé v ugandském kraji Buikwe se nyní dostanou k lékařské péči rychleji. Zajistí to nový sanitní vůz, který Arcidiecézní charita Praha pořídila pro Českou nemocnici v Ugandě díky daru od kliniky Program H Plus. Pro vesnickou nemocnici v Ugandě není sanitka zdaleka samozřejmostí.

Česká nemocnice v Ugandě má novou sanitkuVčasně poskytnutá lékařská pomoc často zachrání život. Nová sanitka bude pravděpodobně nejčastěji vyjíždět k úrazům, komplikovaným porodům a srdečním selháním. „Často dochází k nehodám na motorkách, které jsou na ugandském venkově častým dopravním prostředkem. Doprava zraněného do nemocnice byla vždy velkým problémem,“ připomíná Bernadeta Pavlíková, vedoucí charitní ugandské mise. Ne vždy zvládli příbuzní transport zraněného zajistit. Přitom včasný lékařský zákrok může v takové situaci zachránit život. V uplynulém roce provedli lékaři České nemocnice 297 akutních, život zachraňujících, operací.

Česká nemocnice bude vyjíždět za pacienty do terénu. Navíc zajistí rychlý a bezpečný transport v případech, kdy hospitalizovaný pacient potřebuje léčbu ve specializovaném pracovišti. „Lidé teď vědí, že o jejich blízké bude postaráno i v případě, že naše vlastní vybavení nebude stačit,“ říká Bernadeta Pavlíková.

V sanitním voze nechybí stejně jako v českých sanitkách lehátko pro pacienta a potřebná výbava. Ta zahrnuje například monitor EKG a kyslíkové saturace, kyslíkovou lahev s maskou na dýchání a další vybavení lékařské první pomoci potřebné pro zahájení okamžitých opatření na záchranu života.

Česká nemocnice dosud využívala menší automobil pro zásobování léky, krví a zdravotnickým materiálem. Tento vůz sloužil i jako mobilní ordinace pro převoz zdravotníků k pacientům v odlehlých vesnicích „Náš stávající automobil bude i nadále sloužit svému účelu a nová sanitka jej nenahradí. Chceme, aby byla v nemocnici vždy k dispozici pro případ, že ji bude třeba vyslat do terénu za pacientem,“ vysvětluje Bernadeta Pavlíková, „předpokládáme, že to bude potřeba několikrát za týden.“

Kvůli cenové úspoře importovala Arcidiecézní charita Praha sanitku z Japonska. Finanční prostředky na její nákup poskytla česká soukromá zdravotnická klinika Program H Plus z Prahy. Její zakladatel dr. Oldřich Šubrt Českou nemocnici v Buikwe osobně navštívil. Během loňského benefičního koncertu pak předal šek ve výši 400 000 korun na pořízení sanitního vozu, který umožní zachraňovat životy pacientů při ohrožení života, vážném úrazu nebo akutním zhoršení zdravotního stavu.

Související články

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě

Aktuálně z Ugandy

11. 1. 2024

„Adoptovaný“ Gordon z Ugandy se stal učitelem. Cílevědomý muž pomáhá druhým

Česká nemocnice v Ugandě

1. 12. 2023

Příběh z České nemocnice v Ugandě: Včasná léčba zachránila dítěti život